BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Помер останній "магічний реаліст"

УЖЕ ІСТОРІЯ

Катерина СЛІПЧЕНКО

У суботу в Швейцарії відбувся пишний похорон французького художника Балтуса, що помер минулого понеділка. Син поляка і єврейки, народжений у 1908 році в Парижі, художник, справжнє ім’я якого було Бальтазар Клоссовський (і до якого він пізніше додав титул графа де Рола), по праву вважався найвизначнішим представником “магічного реалізму” в живописі й одним із найбільших художників ХХ століття.

Першу виставку 13-річного Балтуса допоміг організувати Райнер Марія Рільке, а пізніше його картини збирали Пабло Пікассо і Хуан Міро. На відміну від переважної більшості відомих художників свого покоління, Балтус ніколи не полишав фігуративного живопису й був одним із небагатьох художників, чиї роботи ще при житті потрапили до Лувру.

До глибокої старості художник залишався “душею товариства” і мав багато друзів серед мистецької еліти всього світу. Так, серед гостей на його 92-му дні народження були Тоні Кертіс і Девід Бові, а для присутніх там співали U2. Утім, усі, хто знав Маестро, говорили, що багато в чому Балтус залишався загадкою навіть для найближчих друзів. Наприклад, незрозуміло, чи дійсно він мав якісь права на графський титул, чи це було всього лише “художньою надмірністю”.

Жалобна церемонія на віллі Балтуса під назвою “Россіньєр” зібрала 350 друзів і шанувальників творчості загадкового художника, а також офіційних представників урядів Франції, Італії та Швейцарії. Був також сумний лідер U2 Боно, який заспівав – у пам’ять про “останнього магічного реаліста”.
Художник похований біля підніжжя пагорба, на якому стоїть його шале, що стало тепер штаб-квартирою Фонду його імені.

За 92 роки він написав 350 картин.

“Балтус писав спочатку світло, а потім – форму”, – написав у 1934 році Антуан Арто, автор першої статті про цього гарячкового учня Боннара та Сезанна. Він був далеким від будь-якої школи, вимогливий і вільний,
останній гігант класичного мистецтва, який роздаровував друзям свої роботи, які нині коштують мільйони.

Ось, наприклад, “Дівчина з кішкою”. Сюжет картини вкрай простий: у голому похмурому інтер’єрі сидить дівчинка-підліток, біля її ніг лежить кішка. Однак образ викликає невизначене занепокоєння, можливо, завдяки еротичним натякам: що ми бачимо – чи зневинну дівчинку, чи спокусливу молоду жінку? Справді, Балтус вловив тривожну властивість перехідного віку, коли цнотливість дитинства, пов’язаного на цій картині з кішкою, відступає перед новими – сексуальними – почуттями. Це підкреслено навіть світлом, спрямованим на стегна дівчинки.

Він приходив у майстерню щодня об 11 ранку – і до останнього дня не користувався при роботі окулярами. “З роками моя рука навчилася писати сама”. Щодня він завершував роботу о п’ятій, коли сонце починало хилитися вниз.
Для Андре Бретона він був “магом”, для Пікассо – “найбільшим образотворчим художником ХХ століття”. Він же називав Балтуса “королем котів”. Його перші картини були цілковито присвячені котам, а вже пізніше на полотнах почали з’являтися молоді дівчата.

Він не любив виставок і мав їх відносно мало: у Римі в 1996 році, в Парижі у 1966 та в 1983 роках, у Лондоні в 1968 році, в Нью-Йорку – в 1984-му...
Колись він сказав: “Весь світ зроблений Пікассо. Крім мене”. Він обожнював старі будинки, котів, молодих дівчат, Схід (переважно Японію, навіть мав дружину-японку). За дуже довге життя він написав лише 350 картин (Пікассо – 30 000). Художник закінчив свій життєвий шлях як мореплавець – між Францією, Італією, Німеччиною, Швейцарією, Англією, Японією.

Він народився 29 лютого, що дозволило йому кокетувати з віком, святкуючи уродини лише раз на 4 роки. Він лише кілька днів не дожив до 93 років. Його батько вважається відомим істориком мистецтва. Друзями родини біли Жід, Боннар, Сезанн, Рільке... Провіши дитинство в Парижі, Балтус покинув його, щоби повернутися туди лише раз (у 16 років він проводить кілька місяців в Луврі, копіюючи старих майстрів). Джотто, Енгр, Курбе, Сезанн стають його учителями. І це в часи тріумфу абстрактного мистецтва! Його перша виставка у 1934 році наробила трохи галасу. Потім він скаже: “Я хотів би завжди бачити, як дитина”.

Він оселяється у відлюдному шале, а серед обраних, які навідують Балтуса, є Альбер Камю, Андре Мальро, Жан-Луї Барро, Фелліні. І, звичайно, Джакометті, про якого він сказав: “Він – мій найкращий друг. Із ним я завжди знаю, який відтінок обрати”. А також – Девід Бові, Боно, Rolling Stones, Жак Ширак і дуже багато котів.

У 1984 році його картину продано на “Сотбі” за 9 775 000 франків, ціна за ще одну сягає 10 млн. “Вони занадто дорогі для мене”, – каже автор. А в його майстерні кілька картин стали поживою для мишей.

Він любив дивитися “Коломбо” і фільми жахів. Обожнював форель і лосося.
Про останні роки його життя розповість вдова художника; читайте наступної суботи.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Вони обирають нову владу

ПОГЛЯД
·"Україна без Кучми!" обіцяє перекрити основні дороги у Львові
·У прогресуючій русифікації нашого міста винні міліціонери
·Про правду і свободу слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські освітяни знову експериментуватимуть
·Карпати потребують міждержавного захисту
·Мистецтво дозволяє зцілювати недуги
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Львів-ТБ" у пошуках нового директора та грошей
·Осередок Всенародного руху опинився на вулиці

ЕКСКЛЮЗИВ ПОСТУПУ
·Степан Сенчук: Я сьогодні вірю Президентові!

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлію Тимошенко скоро вб"ють?
·США незадоволені розгромом наметів
·Опозиція з Шевченком - проти Кучми
·КОМЕНТАРІ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Таліби воюють з пам"ятниками на танках
·Михайлові Горбачову - 70!
·Україна захищатиме Хусейна
·Невинність за 300 тисяч марок

КРУГЛИЙ СТІЛ
·Тадеуш Івінський: Візи для українців повинні бути дешеві й багаторазові

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Лікар колекціонував... внутрішні органи
·Школа - кузня кривих хребтів?
·Як побороти депресію

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рослини створюють музику
·Миша із мозком людини?
·На Червоній планеті таки існувало життя!
·Комп"ютери заговорять...
·Північна Корея - ворог Інтернету
·NASA підрізали крила

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джерелом натхнення для сонетів Шекспіра виявилася марихуана
·Гаррі Поттера заборонять?
·Злодії викрали Самсона
·Помер останній "магічний реаліст"
·Велика китайська стіна стала довшою

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінів можуть позбавити всіх нагород
·"Срібні стріли" в гонитві за "червоним бароном"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Король Данило на поштовій марці