BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Черпаний папір як мистецтво

ФАКТУРА

Наталка КОСМОЛІНСЬКА

Виставка черпаного або рукоробленого паперу в Музеї етнографії, хоч і занадто швидко промайнула повз львівського глядача, але основної мети досягла – акцентувала його увагу на новому напрямку використання ПАПЕРУ у світовому мистецтві другої половини ХХ століття – як самодостатньої мистецької одиниці. Від часу винаходу (105 рік, Китай) паперова маса була покликана бути лише допоміжним засобом для збереження вербальної або естетичної інформації. Але наприкінці ХХ століття, коли електронні та інші технічно передові засоби позбавили папір його монополії, увагу людства нарешті привернув потенціал паперу як фактури: екологічно чистої, багатої на історичний досвід та візуальні нюанси.

Майстерня черпаного паперу при Лодзькій Академії Мистецтв, доробок якої представляла виставка, була започаткована американською художницею Карен Штахлекер 1996 року завдяки стипендії Фундації Фулбрайта. Сама Карен працює з папером від часу свого студіювання графіки в університеті Вашинґтона у Ст. Луїсі з 1976 року та Інституті експериментальної графіки в Сан-Франциско.
Знайомство з художником Тімоті Барретом, котрий спеціалізувався у традиційному японському рукомеслі з паперу, скерувало Карен Штахлекер до зацікавлення історією ручного виробництва паперу різних народів світу.
Подорожуючи по Англії, Швейцарії, Іспанії, Франції, Італії, Японії, вона зібрала надзвичайно багатий матеріал щодо варіативності технологічного процесу виробляння паперу та прийшла до ідеї використовувати у своїх паперових об’єктах-інсталяціях рослинний матеріал саме тих країн, де створювався той чи інший твір. Це дозволяло контролювати та моделювати творчий процес на всіх етапах роботи й автоматично робило мистецький твір складовою даної конкретної екосистеми. Причиною такої наполегливої уваги до екологічної тематики у творчості Карен Штахлекер (твори “Між раєм і Армагедоном”, “Крихка посудина”, “Останні, що вціліли” і т. ін.) стала відома екологічна катастрофа на Алясці через аварію танкера “Ексон Вальдес”, свідком якої вона була. Саме папір як надзвичайно чуттєвий до найменшої зовнішньої неделікатності матеріал допомагає художниці втілити ідею вразливості живого перед неживим. ЇЇ МОНУМЕНТАЛЬНІ, але З ПАПЕРУ інсталяції надзвичайно влучно ідеологічно й естетично довершено підкреслюють крихкість і беззахисність усього, що росте і дихає на планеті Земля, чим відчутно збільшують ряди симпатиків GREEN PEACE.

З 1986 року у Європі існує офіційно зареєстрована організація митців, які працюють у техніці рукоробленого паперу IAPMA. Базою для їхньої творчості є музей у місті Дюрен (Німеччина, Північна Вестфалія), що міститься в єдиному вцілілому після англійських бомбардувань будинку міста. Головною ціллю IAPMA був внутрішній обмін інформацією щодо технології виробляння паперу вручну та спільні акції, конференції, виставки, симпозіуми на цю тему. Членами організації є як художники, так і реставратори, історики, колекціонери, книговидавці та виробники паперу, тобто всі, кого на проблемному рівні цікавить якомога глибше вивчення та реклама пластичних можливостей паперу. На 1997 рік IAPMA налічувала близько 400 членів з 40 країн. З 1989 року щорічно проходять з’їзди організації, які, крім офіційної програми демонстрації виробничого процесу, конференцій та виставок, обов’язково знайомлять учасників з історією та практикою виробництва паперу тієї країни, де він відбувається (США, Німеччина, Швейцарія, Чехія, Голландія, Японія та ін.).

Трохи дивно і дуже шкода, що Львів поки що залишається задіяний у цей експериментально-паперовий простір лише на рівні поодиноких ентузіастів та ініціатив. Так, виставку лодзької “Майстерні черпаного паперу”( керівник – професор Єва Латковська-Жихська) з’ініціювало молоде мистецьке подружжя Світлани та Віктора Хаджинових. На виставці “Текстильний шал – 1” 1997 року можна було побачити паперові скульптури Олександра Романюка. Але його персональні виставки у Львові та Києві змогли подивитися лише одиниці поінформованих та причетних. Постійно працює та цікаво експериментує з паперовою площиною Олена Турянська, але, знову ж таки, здебільшого поза межами Львова. На сьогодні ні на рівні відповідних вищих навчальних закладів (Академія Друкарства, Академія Мистецтв), ні на рівні реставраційних майстерень, ні на рівні видавництв чи виробників рукороблений або “черпаний” папір не став поки що об’єктом зацікавлення ні як експериментальна лабораторія, ні як естетично подана реклама. А жаль...

POSTUP - ПОСТУП
№35 (693),
2 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Міліція силою очистила центр Києва від "антипрезидентських елементів"

ПОГЛЯД
·Переговорів між опозицією і владою не буде
·Влада не витримала екзамен на прихильність до демократії
·Я газет не читаю

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відмінники отримуватимуть стипендії ім. В.Чорновола
·Тепер студентів буде кому захистити
·Папа проголосить святими мучеників Церкви
·КІЛЬКА СЛІВ
·Таксі хочуть знову обладнати лічильниками
·Розвитку області сприятимуть нові фонди
·Діти все частіше скоюють важкі злочини

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Камінь спотикання
·Відчуйте себе частиною Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·В Іспанії арештували українське судно зі зброєю
·Листування Буша і Кучми
·Нардеп Богдан Бойко все наплутав?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Комуністів хочуть заборонити
·Обкрадають незалежні газети
·Землетрус у Сіеттлі
·Албанці готують Македонську війну

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко: ситуація на енергоринку покращується
·Європейська Комісія теж уміє страйкувати
·У Львові вже десять років "добувають" золото і срібло
·Управлінцям України - ще вчитися і вчитися
·ЕКОНОВИНИ

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Чому і що ми п"ємо
·Де шукати вихід з політичної кризи?

АРТ-ПОСТУП
·Звучання пилки, що співає під смиком
·Черпаний папір як мистецтво
·Подарунок на ювілей
·Ковток, який не втамував спраги

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Навесні автомобілі "злітаються" до Женеви
·Із новими аптечками - старий "головний біль"
·Батарейка врятує... бортовий комп"ютер

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці - другі в Європі!
·Український крах на Кіпрі
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Брітні Спірс фізично слабка
·Англійська музична премія Brits : потрійний успіх Роббі Вільямса

 


Где можно диплом колледжа смотрите на сайте.