BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Звучання пилки, що співає під смиком

Київський диригент Володимир Рунчак започатковує цикл "Нова музика у Львові"

КОНЦЕРТ

2 та 3 березня у Концертному залі ім. С.Людкевича відбудуться два концерти із серії “Нова музика у Львові”, яку започаткував добре знайомий львівським меломанам із виступів на фестивалі “Контрасти” київський диригент і композитор Володимир Рунчак. Цього разу до проекту долучилися симфонічний оркестр Львівської філармонії, камерний оркестр “Віртуози Львова”, українські та німецькі солісти: Йожеф Ермінь, Оксана Рапіта, Мирослав Драган, Володимир Дуда, Тарас Менцинський, Анналізе Рупперт.

Серія “Нова музика”, якою Володимир Рунчак прагне охопити різні міста України, постала з бажання молодого композитора ширше ознайомити вітчизняну публіку з музикою XX ст., яка за радянських часів була начебто “поза законом”. У рамках цього проекту в сезон 1999-2000 р. Національний симфонічний оркестр під орудою В.Рунчака виконав твори Веберна, Пуленка, Шостаковича, Лігетті, Кагеля, Відманна, Рука, Рупперта та наших співвітчизників: Годзяцького, Крутікова, Станковича і самого Рунчака. До речі, твори В.Рунчака звучать на багатьох фестивалях і концертах із сучасної музики в Україні й за кордоном, їх записано й видано в Німеччині, Італії, США.

“Серед його виконавців – оркестри лондонського музичного коледжу і Аугсбурзької філармонії, ансамблі сучасної музики багатьох європейських країн. Його авторські концерти відбулися, крім України, у Вищій школі Музики в Мюнхені і в Паризькій консерваторії, – зазначив художній керівник Львівської філармонії і камерного оркестру “Віртуози Львова” Сергій Бурко. – Як диригент, він виступав із багатьма оркестрами України, Росії, Казахстану, Франції, здійснив понад сто світових і українських прем’єр творів сучасних композиторів, зокрема в рамках заснованої ним концертної серії.

Тому нашим філармонійним колективам було надзвичайно цікаво співпрацювати з цим молодим та енергійним маестро. Репетиції були насичені й змістовні. До речі, у творах самого Рунчака львівські виконавці зустрілися із дивовижним поєднанням емоційності, чіткої, точної форми з вільним використанням новітньої композиторської техніки. Ці два концерти охоплюють твори В.Губаренка, І.Щербакова, Є.Станковича, А.Веберна, А. Рупперта і Ю.Кофлера. На імені останнього я хочу наголосити особливо, і не тому, що воно пов’язане зі Львовом, а тому, що Оксана Рапіта підготувала прем’єру Кофлерового Концерту для фортепіано з оркестром!

На мою думку, ця концертна серія стане ще одним кроком в ознайомленні львівської аудиторії, підготовленої вже фестивалем “Контрасти”, із сучасним вітчизняним музичним мистецтвом, а також кращими зразками зарубіжної музики, утверджуючи імідж нашого міста як центру європейської культури з великими традиціями. Таким ми хочемо репрезентувати Львів перед нашими німецькими гостями, зокрема солісткою Анналізе Рупперт, яка виконуватиме в суботу разом із “Віртуозами Львова” твір “Штілле штюк” для пилки, що співає, та камерного оркестру”.

Маестро Володимир Рунчак так представив львівським колегам солістку з Німеччини: “Анналізе Рупперт закінчила Мюнхенську Вищу школу Музики як співачка і тривалий час виступала на сцені Мюнхенського оперного театру. Але ще з 70-х років опановувала гру на унікальному екзотичному інструменті Singende Sage (співаюча пилка). Нині А.Рупперт є однією з найкращих у світі виконавиць на цьому інструменті. У її репертуарі є твори Б.А.Цімермана, К.Пендерецького, Йоганеса Скаліцкого, Д.Крамба та багатьох інших композиторів. І звісно ж, її чоловіка – відомого німецького композитора Антона Рупперта. “Stille Stuck” для S.Sage та камерного оркестру вперше виконав у Києві камерний оркестр ЛЩ НСК України 1994 р. у рамках фестивалю “Музичні прем’єри сезону”.

Тим скептикам, які чомусь наставлені проти Рунчакової квадромузики чи проти такого інструменту, як... пилка, маестро не вважає за потрібне щось коментувати. Він просто пропонує прийти й послухати. “Сміються люди з пилки: вважають таку музику цирковими трюками? Та вони раніше сміялися із саксофону, коли вперше його вводили. Сміялися, коли диригент вперше брав до рук паличку... та нехай собі спробують посміятися, якщо для цього інструменту писали твори класики сучасної музики XX століття! Існує безліч транскрипцій класичної музики саме для цього цікавого акустичного інструменту. Він має ні з чим не порівнянне звучання. Варто таки прийти в суботу на концерт, щоб переконатися у цьому, почувши голос пилки, що співає під смичком Анналізе Руппер!”.

P.S. Інтерв’ю Володимира Рунчака про засади формування його серійних програм, реляції і рецензії з концертів, а також про враження маестро від співпраці із львівськими оркестрами й солістами читайте в “Поступі” наступного вівторка.

POSTUP - ПОСТУП
№35 (693),
2 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Міліція силою очистила центр Києва від "антипрезидентських елементів"

ПОГЛЯД
·Переговорів між опозицією і владою не буде
·Влада не витримала екзамен на прихильність до демократії
·Я газет не читаю

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відмінники отримуватимуть стипендії ім. В.Чорновола
·Тепер студентів буде кому захистити
·Папа проголосить святими мучеників Церкви
·КІЛЬКА СЛІВ
·Таксі хочуть знову обладнати лічильниками
·Розвитку області сприятимуть нові фонди
·Діти все частіше скоюють важкі злочини

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Камінь спотикання
·Відчуйте себе частиною Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·В Іспанії арештували українське судно зі зброєю
·Листування Буша і Кучми
·Нардеп Богдан Бойко все наплутав?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Комуністів хочуть заборонити
·Обкрадають незалежні газети
·Землетрус у Сіеттлі
·Албанці готують Македонську війну

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко: ситуація на енергоринку покращується
·Європейська Комісія теж уміє страйкувати
·У Львові вже десять років "добувають" золото і срібло
·Управлінцям України - ще вчитися і вчитися
·ЕКОНОВИНИ

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Чому і що ми п"ємо
·Де шукати вихід з політичної кризи?

АРТ-ПОСТУП
·Звучання пилки, що співає під смиком
·Черпаний папір як мистецтво
·Подарунок на ювілей
·Ковток, який не втамував спраги

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Навесні автомобілі "злітаються" до Женеви
·Із новими аптечками - старий "головний біль"
·Батарейка врятує... бортовий комп"ютер

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці - другі в Європі!
·Український крах на Кіпрі
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Брітні Спірс фізично слабка
·Англійська музична премія Brits : потрійний успіх Роббі Вільямса