BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

В Іспанії арештували українське судно зі зброєю

Випадок у Лас-Пальмасі може стати новим приводом для звинувачень України у незаконній торгівлі зброєю

ЗБРОЯ

Ольга ЯЦЕНКО

Учора стало відомо, що у порту міста Лас-Пальмас (Канарські острови) іспанська берегова поліція затримала українське судно “Анастасія”. На судні було виявлено 636 тонн зброї, боєприпасів та військової амуніції. Як повідомили “Поступ” у Міністерстві закордонних справ України, судно “Анастасія” належить фірмі “Карбайл Шиппінг Інтернешнл”, яка розміщена в Одесі.

В Посольстві України в Іспанії теж підтвердили інформацію про те, що судно належить українській фірмі, а також повідомили, що іспанська поліція затримала корабель 24 лютого. На борту “Анастасії” перебували 20 чоловік, причому 19 із них є громадянами України. Згідно з рішенням іспанського суду, на судно було накладено штраф у розмірі 150 мільйонів іспанських песет (це дорівнює приблизно 850 тисячам доларів США). Тож корабель зможе продовжити свою подорож лише після того, як сплатить всю суму накладеного штрафу. Як повідомили “Поступ” в Міністерстві закордонних справ, фахівці Посольства України тримають ситуацію під контролем і намагаються допомогти громадянам України, які опинилися у неприємній ситуації, хоч і на Канарських островах.

Щоправда, надати “Поступу” офіційну інформацію щодо того, куди прямувало судно з такою великою кількості зброї, у МЗС відмовилися – так само, як і прокоментувати непорозуміння із прапором, що виникнуло під час арешту. Деякі інформаційні агентства повідомили, що судно “Анастасія” увійшло в порт Лас-Пальмас під грузинським прапором, а сам корабель нібито приписаний до порту Батумі. Однак міністерство закордонних справ Грузії заявило, що судно не належить цій країні, а оскільки серед екіпажу “Анастасії” немає жодного грузина, грузинська сторона офіційно відмовилася займатися долею корабля.

Згідно з документацією, яку пред’явив капітан судна, вантаж призначався державній фірмі “Сімпортекс” (Ангола). На жаль, офіційно цю інформацію ніхто не наважився підтвердити ні в Посольстві України в Іспанії, ні в МЗС України.

Не виключено, що “Анастасія” здійснювала незаконну операцію з постачання зброї. Питання лише в тому, чи причетна до цього Україна. Відомо, що експортом зброї в Україні серйозно займається фірма “Укрспецекспорт” (до речі, серед її засновників називають Володимира Сівковича, Володимира Горбуліна і Володимира Радченка).

Чи могло судно “Анастасія” перевозити зброю, яку продавав “Укрспецекспорт”, в Анголу, ніхто не наважиться стверджувати, але це вже не перший випадок, коли саме цю організацію звинувачують у постачанні зброї в гарячі точки планети.
Зовсім недавно спалахнув скандал навколо постачання української зброї повстанцям у Сьєрра-Леоне, де теж згадувався “Укрспецекспорт”. Щоправда, після цих випадків Володимир Сівкович заявляв, що “Укрспецекспорт” не є причетним до постачання зброї у перелічені вище африканські країни.

“Поступ” намагався з’ясувати в управлінні Служби безпеки України, чи то можливо – отак просто вивезти з України понад 600 тонн зброї, а також що думають із цього приводу в СБУ. На жаль, голова прес-центру СБУ Олександр Скрипник не зміг нічого сказати про “Анастасію” – і взагалі не був упевнений, що продаж української зброї за кордон належить до компетенції Служби безпеки.

Досі не з’ясована інформація про порт відправлення судна. Як повідомляє телеканал “Інтер” (програма “Подробности”) з посиланням на іспанську газету “Ель паїс”, судно розпочало плавання 11 лютого з якогось українського чорноморського порту (або, за іншою інформацією, – з порту Октябрське (Росія)). Ця ж газета пише, що у Лас-Пальмасі капітан заявив іспанським митникам, що “Анастасія” перевозить автомобільні запчастини, однак під час огляду замість автомобільного товару митники виявили мілітарний вантаж... Якщо наведені в газеті “Ель паїс” факти виявляться правдою, то не залишиться жодних сумнівів у тому, що випадок у Лас-Пальмасі пов’язаний із незаконним постачанням зброї.

До речі, торгівля зброї є дуже прибутковою справою, тому в багатьох країнах цим бізнесом опікується лише держава. Крім того, існують міжнародні санкції, які забороняють продавати зброю певним (як правило, недемократичним) країнам.
Відтак цю нішу активно заповнюють або організована злочинність, або корумповане чиновництво (причому останні при торгівлі зброєю мають набагато більше переваг).

Газета Financial Times нещодавно вже писала, що наша країна є однією з центральних ланок глобальної мережі, яка займається поставками зброї силам повстанців у Сьєрра-Леоне, Анголи чи для наркомафії в Колумбії. Поруч із нашою країною в списку найбільших центрів контрабандної торгівлі зброєю газета називає Об’єднані Арабські Емірати і Болгарію. Саме в Об’єднаних Арабських Еміратах знаходиться транзитний вузол, звідки зброя, отримана від болгарських та українських виробників, транспортується літаками до замовників.

Відтак випадок з “Анастасією” може виявитися конкретним доказом, і тоді Захід – Рада Безпеки ООН чи, наприклад, США, які останнім часом висунули проти України чимало претензій – отримають додатковий козир щодо звинувачення України в незаконному постачанні зброї.

POSTUP - ПОСТУП
№35 (693),
2 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Міліція силою очистила центр Києва від "антипрезидентських елементів"

ПОГЛЯД
·Переговорів між опозицією і владою не буде
·Влада не витримала екзамен на прихильність до демократії
·Я газет не читаю

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відмінники отримуватимуть стипендії ім. В.Чорновола
·Тепер студентів буде кому захистити
·Папа проголосить святими мучеників Церкви
·КІЛЬКА СЛІВ
·Таксі хочуть знову обладнати лічильниками
·Розвитку області сприятимуть нові фонди
·Діти все частіше скоюють важкі злочини

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Камінь спотикання
·Відчуйте себе частиною Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·В Іспанії арештували українське судно зі зброєю
·Листування Буша і Кучми
·Нардеп Богдан Бойко все наплутав?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Комуністів хочуть заборонити
·Обкрадають незалежні газети
·Землетрус у Сіеттлі
·Албанці готують Македонську війну

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко: ситуація на енергоринку покращується
·Європейська Комісія теж уміє страйкувати
·У Львові вже десять років "добувають" золото і срібло
·Управлінцям України - ще вчитися і вчитися
·ЕКОНОВИНИ

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Чому і що ми п"ємо
·Де шукати вихід з політичної кризи?

АРТ-ПОСТУП
·Звучання пилки, що співає під смиком
·Черпаний папір як мистецтво
·Подарунок на ювілей
·Ковток, який не втамував спраги

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Навесні автомобілі "злітаються" до Женеви
·Із новими аптечками - старий "головний біль"
·Батарейка врятує... бортовий комп"ютер

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці - другі в Європі!
·Український крах на Кіпрі
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Брітні Спірс фізично слабка
·Англійська музична премія Brits : потрійний успіх Роббі Вільямса