BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Влада не витримала екзамен на прихильність до демократії

Застосовуючи силу, влада продемонструвала свою слабкість

КОМЕНТАР

Попри постійні обіцянки українських високопосадовців не застосовувати проти опозиції силові методи впливу, учора це таки було зроблено. На думку експертів “Поступу”, цей крок свідчить про те, що влада нині нагадує загнаного в кут звіра, який намагається дряпатися й кусатися, хоча й розуміє, що він приречений.

“Ситуація із знесенням наметового містечка в Києві, як і арешт лідера партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко, означає, що влада все менше здатна використовувати політичні методи для вирішення складних проблем і все більше вдається до методів силових, – вважає голова Українського народного Руху Юрій Костенко. – Це відбувається попри те, що днями Президент України отримав листа від Президента Сполучених Штатів Америки, в якому Джордж Буш відзначав, що в Україні нині надзвичайно складна політичній ситуація, але для виходу з неї потрібно шукати виключно правовий демократичний спосіб. Саме зараз українська влада складає екзамен на прихильність до демократії. Те, що відбулося вчора в Києві, означає, що нинішня українська влада цього екзамена не витримала. Друга криза, яка наближається слідом за “кризою на вулиці”, буде не менш серйозною – у стінах ВР, де ведуться сепаратні переговори щодо створення червоно-кланової більшості та наступної відставки уряду Ющенка. Такі зміни в парламенті та уряді призведуть до згортання економічних реформ, стрімкого погіршення економічного й соціального становища та зростання соціальної напруги. За таких умов говорити щось про пошук конструктивних, правових методів виходу з кризи все важче й важче”.

“У час, коли за межами нашої держави порушуються питання про свободу слова в Україні та інші проблеми, так чи інакше пов’язані з іміджем держави, мені здається, що таке рішення виглядає передчасним, – вважає заступник директора Інституту журналістики Олександр Чекмишев. – Заяви окремих посадових осіб, нібито в нас нема опозиції, а, відповідно, немає з ким вести діалогу – це заганяння в глухий кут. Якщо люди займають високі посади та несуть відповідальність перед своєю совістю, перед народом, перед законодавством, то якою б ця опозиція не була незручною для когось чи не відповідала б чиїмось поглядам, так чи інакше потрібно знаходити методи, аби вести діалог з опозиціонерами і вирішувати все в цивілізований спосіб.”

Олександр Атаманюк, керівник львівського Центру юридичного захисту, каже: “Про ситуацію, що склалася навколо наметового містечка, я ще не чув, тому не можу як юрист дати обгрунтовану відповідь. Коментар юриста повинен базуватися на фактах, доказах. Але, якщо законодавство порушується, треба притягати до відповідальності того, хто його порушує. Або треба змінювати законодавство, щоб воно відповідало демократичним принципам. Безперечно, я стверджую, що рішення суду треба виконувати. Якщо видається, що це рішення не є цілком слушним, його слід оскаржувати. А щодо застосування сили проти людей, які були в наметах, то цього не могло бути вказано у судовому рішенні. Хтось взяв на себе відповідальність, і за фактами побиття також потрібно подавати до суду.”

“Ми щойно обговорювали цю ситуацію на раді Форуму національного порятунку і заслухали інформацію очевидців, які були безпосередньо при виконанні органами міліції рішення суду. Діяла міліція силовими методами, незаконними були факти побиття людей, штовхання. Законом для таких випадків передбачено інші засоби. Якщо хтось чинить опір – складається протокол. Але тут застосували фізичний тиск на осіб, є декілька потерпілих з переломами ребер. Значну частину людей – близько двадцяти осіб – затримано та відправлено в районні відділи міліції.
Коли громадянин не підкоряється незаконним, злочинним наказам, то тут необхідно давати іншу юридичну оцінку – не тільки діям цього громадянина, а перш за все діям працівників правоохоронних органів.

Реакція після таких дій влади буде такою: Форум і Комітет громадської організації “Україна без Кучми” застосує адекватні заходи й усі побачать, що наметове містечко існує й надалі. Але воно буде мати іншу, ефективнішу форму впливу. Я не хочу говорити, яка це буде форма, але вважаю, що це буде сюрпризом для влади. Не частина Хрещатика, а весь Хрещатик буде задіяний. У рішенні суду йдеться про те, що всім громадянам забороняється в будь-якій формі там проводити акцію, тобто навіть не можна збиратися втрьох. Звичайно, це рішення буде оскаржене, тому що воно порушує конституційні права людини.
Не можна прийняти рішення наперед, допоки цей режим існує. Державна адміністрація і Президент ще раз засвідчили перед українським народом і міжнародним товариством, що вони проти демократії. Адже демократія передбачає переговори, спілкування, пошуки компромісу. Вчора вони намагалися довести, що сила перемагає. Ми ж засвідчимо, що правда сильніша за ту силу, яку застосували щодо учасників акції.

Заява Кучми про те, що, мовляв, знищення містечка – це справа не його, а виключно міського голови, ще раз засвідчує, що Президент бреше. Омельченко тут ні до чого, Київ давно вже не є самостійним, це структура Адміністрації Президента. Є певний тиск на міського голову. Це черговий прояв цинізму до держави, яку вони називають правовою і яка насправді є авторитарною і диктаторською”, – підсумовує міський голова Черкас, член Ради громадянської ініціативи “Форум національного порятунку” Володимир Олійник.

Підготувала Зоряна ОНИШКЕВИЧ

POSTUP - ПОСТУП
№35 (693),
2 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Міліція силою очистила центр Києва від "антипрезидентських елементів"

ПОГЛЯД
·Переговорів між опозицією і владою не буде
·Влада не витримала екзамен на прихильність до демократії
·Я газет не читаю

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відмінники отримуватимуть стипендії ім. В.Чорновола
·Тепер студентів буде кому захистити
·Папа проголосить святими мучеників Церкви
·КІЛЬКА СЛІВ
·Таксі хочуть знову обладнати лічильниками
·Розвитку області сприятимуть нові фонди
·Діти все частіше скоюють важкі злочини

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Камінь спотикання
·Відчуйте себе частиною Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·В Іспанії арештували українське судно зі зброєю
·Листування Буша і Кучми
·Нардеп Богдан Бойко все наплутав?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Комуністів хочуть заборонити
·Обкрадають незалежні газети
·Землетрус у Сіеттлі
·Албанці готують Македонську війну

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко: ситуація на енергоринку покращується
·Європейська Комісія теж уміє страйкувати
·У Львові вже десять років "добувають" золото і срібло
·Управлінцям України - ще вчитися і вчитися
·ЕКОНОВИНИ

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Чому і що ми п"ємо
·Де шукати вихід з політичної кризи?

АРТ-ПОСТУП
·Звучання пилки, що співає під смиком
·Черпаний папір як мистецтво
·Подарунок на ювілей
·Ковток, який не втамував спраги

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Навесні автомобілі "злітаються" до Женеви
·Із новими аптечками - старий "головний біль"
·Батарейка врятує... бортовий комп"ютер

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці - другі в Європі!
·Український крах на Кіпрі
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Брітні Спірс фізично слабка
·Англійська музична премія Brits : потрійний успіх Роббі Вільямса