BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Міліція силою очистила центр Києва від "антипрезидентських елементів"

ЗАКОН СИЛИ

Дмитро ЯЦЕНКО

Учора в Києві о 9.00 годині ранку міліція прибрала з Хрещатика намети учасників акції “Україна без Кучми”. Цього ніхто не сподівався. Лише два професійні фотографи з Reuters та EPA встигли відзняти кілька кадрів. Коли на Хрещатику з’явилися інші журналісти, там уже нікого не було...

Правоохоронці заявили, що виконали рішення Старокиївського районного суду про демонтаж наметового містечка, прийняте напередодні, 28 лютого. Однак, за словами народного депутата, члена УНР Валерія Асадчева, жодних судових засідань у середу не було, а співорганізатор акції “Україна без Кучми” Юрій Луценко заявив, що того дня суд мав розглядати апеляцію учасників акції на судове рішення про ліквідацію містечка, однак засідання, як він каже, не відбулося. Юрій Луценко також зазначив, що судових рішень про знесення наметів він не бачив і не отримував.

Операція з прибирання Хрещатика від наметів відбулася організовано і швидко – лише упродовж 15-20 хвилин. Наметове містечко оточили близько 400 правоохоронців, прибули судові виконавці разом із працівниками комунальних служб. Спочатку учасникам акції запропонували добровільно залишити наметове містечко, а в разі опору їм погрожували арештами на 15 діб. Цю вимогу виконали більшість учасників акції. Дехто разом з охороною містечка – хлопцями з УНА-УНСО – залишився. Однак протистояти нарядам міліції вони вже не змогли. За словами Юрія Луценка, правоохоронці оточували намети, заарештовували людей, а намети скидали в машину. Учасники акції також повідомляють, що правоохоронці застосовували силу (декого побили ногами), що відверто суперечить заяві начальника прес-служби київської міліції Олександра Зарубицького про те, що міліція лише забезпечувала охорону порядку. Народний депутат Микола Габар, який був на місці події, заявив, що правоохоронці намагалися застосувати силу також і проти нього. У результаті операції звільнення Хрещатика від наметів міліція заарештувала, за різними даними, 25-30 учасників акції. Проти всіх них, як повідомив заступник начальника Головного управління внутрішніх справ Києва Олександр Савченко, будуть порушені адміністративні справи про непокору міліції. Згідно з Кодексом про адміністративні порушення, заарештованим учасникам акції “Україна без Кучми” загрожують штрафи або арешт на 15 діб. Це вирішуватиме суд, який почався учора ж.

Нагадаємо, що раніше Старокиївський районний суд розглянув подання Старокиївського районного управління юстиції, яке вважало присутність наметів на території історико-культурного заповідника “Хрещатик” неприйнятним. Суд задовольнив позов і рішенням від 22 лютого цього року заборонив проводити безстрокові політичні акції на Хрещатику. Однак опозиція з гумором сприйняла цей вердикт: кожен намет був оголошений власністю народного депутата України (з’явилися навіть відповідні написи на наметах). Після цього судові виконавці склали акти про невиконання рішення суду – і справа подальшої присутності наметів у центрі Києва на деякий час зависла у повітрі. Однак вищезазначене управління юстиції не збиралося погоджуватися з таким станом справ і 27 лютого звернулося з поданням, в якому попросило Старокиївський суд визначити спосіб виконання попереднього рішення суду про заборону наметів. В отриманій “Поступом” копії рішення суду йдеться про таке: забезпечити негайне і безумовне виконання рішення про демонтаж наметів, а всі організаційні заходи має виконати Київська міська адміністрація. Це рішення суд пояснив необхідністю забезпечення належних умов для роботи Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та інших центральних органів влади (підстава – стаття 4 Закону “Про столицю України – місто-герой Київ”). Суд також зазначив, що ця ухвала може бути оскаржена в Київському міському суді протягом 10 днів.

Реакція влади та опозиції на знесення наметів, зрозуміло, була різною. Як заявив прес-секретар Президента Олександр Мартиненко, Леонід Кучма вважає ліквідацію наметового містечка законною. При цьому було особливо наголошено, що глава держави жодного стосунку до події не має. “Рішення суду слід виконувати”, – сказав Олександр Мартиненко, а також зазначив, що воно не суперечить листу президента США Джорджа Буша, який закликав Леоніда Кучму дотримуватися принципів демократії та захисту прав людини.
“Законослухняність, – виголосив Олександр Мартиненко, – це один із найважливіших демократичних принципів...”

Однак опозиція не погодилася з такою оцінкою подій. Чимало народних депутатів заявляли, що влада таким чином скомпрометувала себе. Громадський комітет “За правду” у своїй заяві вказує на те, що влада перейшла до наступу на демократичні сили, зазначивши, що подібної тактики вона дотримувалася і раніше – під час обшуків на квартирах опозиційних діячів та арешту Юлії Тимошенко. Прес-секретар Форуму національного порятунку Олександр Кривенко зазначив, що міліція ліквідувала містечко вже наступного дня після оголошення результатів віденської експертизи: “У нормальних країнах генерал, голос якого ідентифіковано на злочинних плівках, негайно подає у відставку. Замість цього міліція за його вказівкою ліквідувала намети”. Організатори акції “Україна без Кучми” одразу ж після ліквідації наметового містечка заявили, що встановлять нові намети.

Прем’єр-міністр Ющенко розгром наметового містечка прокоментував із властивою йому останнім часом обережністю, що межує з безсиллям: “Поки не вичерпані всі способи досягнення розумного компромісу, застосування силових методів є передчасним. У майбутньому, сподіваюся, місцева влада прийматиме більш зважені рішення”.

Отже, відносний спокій після проведення у неділю народного трибуналу над лялькою Леоніда Кучми знову порушився. Влада своїми діями надала опозиції новий привід для виявлення протестів. Варто нагадати, що днями наметове містечко відвідували конгресмени США, які заявляли, що в їх країні подібні речі не є дивиною – важливо, щоби політичні конфлікти вирішувалися демократично. З тим же побажанням звернувся до Леоніда Кучми і президент США Джордж Буш. Але вчорашні події на Хрещатику, вочевидь, більше говорять про схильність влади до силового розв’язання проблеми, а тому тепер Захід може почати тиснути на Україну ще сильніше.

Ліквідація наметів може також призвести до більшого згуртування опозиції, яка, не виключено, також почне вдаватися до силових методів (йдеться, насамперед, про акцію “Україна без Кучми”). У свою чергу, політики-опозиціонери у парламенті, очевидно, розпочнуть нову серію боротьби з владою.

Коментарі – стор. 2
Лист Дж. Буша до Кучми – стор. 5

POSTUP - ПОСТУП
№35 (693),
2 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Міліція силою очистила центр Києва від "антипрезидентських елементів"

ПОГЛЯД
·Переговорів між опозицією і владою не буде
·Влада не витримала екзамен на прихильність до демократії
·Я газет не читаю

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відмінники отримуватимуть стипендії ім. В.Чорновола
·Тепер студентів буде кому захистити
·Папа проголосить святими мучеників Церкви
·КІЛЬКА СЛІВ
·Таксі хочуть знову обладнати лічильниками
·Розвитку області сприятимуть нові фонди
·Діти все частіше скоюють важкі злочини

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Камінь спотикання
·Відчуйте себе частиною Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·В Іспанії арештували українське судно зі зброєю
·Листування Буша і Кучми
·Нардеп Богдан Бойко все наплутав?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Комуністів хочуть заборонити
·Обкрадають незалежні газети
·Землетрус у Сіеттлі
·Албанці готують Македонську війну

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко: ситуація на енергоринку покращується
·Європейська Комісія теж уміє страйкувати
·У Львові вже десять років "добувають" золото і срібло
·Управлінцям України - ще вчитися і вчитися
·ЕКОНОВИНИ

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Чому і що ми п"ємо
·Де шукати вихід з політичної кризи?

АРТ-ПОСТУП
·Звучання пилки, що співає під смиком
·Черпаний папір як мистецтво
·Подарунок на ювілей
·Ковток, який не втамував спраги

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Навесні автомобілі "злітаються" до Женеви
·Із новими аптечками - старий "головний біль"
·Батарейка врятує... бортовий комп"ютер

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці - другі в Європі!
·Український крах на Кіпрі
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Брітні Спірс фізично слабка
·Англійська музична премія Brits : потрійний успіх Роббі Вільямса