BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Таліби знищують культурну спадщину людства

АФГАНІСТАН

Євген ГУЛЕВИЧ

Незважаючи на прохання та погрози міжнародної спільноти, рух “Талібан”, який уже чотири роки перебуває в Афганістані при владі, має твердий намір винищити всі доісламські архітектурно-історичні релігійні зображення на території країни. Такий наказ оприлюднив у понеділок один із керівників руху “Талібан” – одноокий мулла Мохаммад Омар. Найревніші фанатики вже зруйнували 12 древніх статуй Будди в Кабульському національному історичному музеї, до яких таліби після приходу до влади й так заборонили доступ. Прикметно, що оголошення цього наказу збіглося в даті з днем прибуття в країну делегації західних дипломатів, які вирішили перевірити чутки про акти вандалізму щодо експонатів музею.

Невдовзі має бути знищено і знамениті гігантські статуї Будди в печерному монастирі Баміана. Створені в V ст. до н. е. у скелях Хазараджату, що за 150 кілометрів на захід від Кабулу, статуї заввишки 40-55 метрів є частиною буддійського сакрального комплексу, збудованого поміж I і VII століттями (до речі, іслам став панівною релігією в Афганістані лише в XI столітті).

“Аллах єдиний, а ті постаті були висічені, аби шанувати гріх. Їх належить зруйнувати, щоби не вводили вони у спокусу ні тепер, ані в майбутньому”, – написав у наказі мулла Омар. А у вівторок він дав різку відповідь усім закордонним протестам: “Будуть знищені всі релікти, пов’язані з іншими релігіями, бо вони є образами невірних божків. Для мене немає нічого важливішого, ніж іслам.” Цей наказ підтвердили міністр дипломатії талібів мулла Абдул Вакіль Мутвакіль i посол талібів у Пакистані мулла Абдул Салам Саххеф, який заявив, що наказ еміра Омара, без сумніву, буде виконано, а критика наказу – це втручання у внутрішні справи і релігійне життя країни.

У давнину Афганістан лежав на Шовковому Шляху, ця країна століттями була осередком, де перехрещувалися цивілізації та культури: мусульманська, буддійська, індуська, еллінська і перська. Кабул іще в 70-х роках визнавали – як місто, одним з найгарніших міст середньої Азії, відкрите світові, багате на музеї і бібліотеки. Постаті Будди, яких вважають найбільшими у світі, були щонайменше тисячолітнім місцем паломництва для буддійських пілігримів.
Висічені Будди перетривали наїзди Чінгіс-хана в XIII ст. i Taмерлана в XIV ст. А от таліби, мусульманські фанатики, що вийшли з паштунських племен південного Афганістану, взялися за справу надто серйозно. Той аргумент, наприклад, що ні Чінгіс-хан, ні Тамерлан не чіпали статуй, їх не обходить: “Те, що їх не знищено тоді, – заявив Саххеф, – не означає, що ми не повинні цього зробити. Можливо, тоді вони нікому не заважали, однак тепер Афганістаном керує справді богоревний уряд.” Те, що уряд там такий, доводять також і інші приклади. Мулли суворо забороняють усе, що є, на їхню думку, грішним, а також усе, про що не згадується в Корані. Заборонено ігри, розважальну музику, виступи артистів, телебачення, фотографування живих істот, а також деякі види спорту (наприклад, футбол і шахи).

Міністр Мутвакі додав, коментуючи рішення Омара, що не вважає, що гнів світу зашкодить Афганістану, на який уже й так накладено різні санкції ООН за порушення прав людини і плекання світового тероризму: “Ми підтримуємо дипломатичні зв’язки тільки з Пакистаном, Саудівською Аравією й Об’єднаними Арабськими Еміратами. То мусульманські держави, і я не думаю, що справа пам’ятників призведе до кризи між нами”.

Це справжня трагедія, скандал – так коментували в понеділок рішення талібів закордонні політики, дипломати, вчені, письменники й історики. На цю інформацію з обуренням відреагували уряди буддійських Таїланду і Шрі-Ланки. ЮНЕСКО навіть надіслало талібам благальне прохання, аби вони не нищили “культурного спадку людства”. Але, схоже, культурна катастрофа неминуча.

POSTUP - ПОСТУП
№34 (692),
1-7 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Олександр Ємець мав очолити СБУ?
·Леонід Кучма каже, що не давав наказу про вбивство Гонгадзе

ПОГЛЯД
·Василь Базів став генконсулом України в Торонто
·Львів - місто двох кардиналів
·Папа і жебраки

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Степан Сенчук звітував перед депутатами
·У Львові оголошено тендер на догляд парків
·"Прибирають" тих, хто з криміналом дружить
·КІЛЬКА СЛІВ
·Існує загроза вимкнення телебачення
·На Яворівщині з"явилося чергове провалля
·Депутати прийняли звернення до парламенту і Президента

ПОСТУП З КРАЮ
·У Відні завершена експертиза плівок
·Генпрокурор зустрівся з Лесею Гонгадзе
·Автокатастрофи в Україні: випадковість чи?...
·Демографічна криза в Україні
·Леонід Кучма каже, що не давав наказу про вбивство Гонгадзе

ДАЙДЖЕСТ ПОСТУПУ
·Микола Мельниченко: Я не можу повірити, що Кучма досі при владі
·Я не боюся повернутися в Україну

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Таліби знищують культурну спадщину людства
·Ліві об"єдналися з правими
·Міжетнічна різанина на Калімантані

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Вікно у чарівний світ тривимірності
·Готуйте мечі, панове лицарі!
·Скільки треба кактусів, щоби працювати з комп"ютером і не хворіти?
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

СПЕЦІАЛЬНИЙ РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Країна полонянок

АРТ-ПОСТУП
·Реставрація імен
·І раптом серед ночі скрипка
·Конкурс проектів пам"ятника коневі короля Данила

СПОРТ-ПОСТУП
·Велике відродження українських ігрових видів спорту
·Команда Лобановського програє
·Українці потрапили у "групу смерті"
·Терим нарешті залишив команду "фіалок"
·Бразилець гратиме за збірну Казахстану?

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Унгаро. Висока мода в саду бажань
·Це - Ріо-де-Жанейро, це - карнавал