BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

І раптом серед ночі скрипка

ВШАНОВУВАННЯ

Наталка КОСМОЛІНСЬКА

Якби ювілейних виставок не існувало, їх обов’язково треба було б винайти. Найґрунтовніша монографія, найвишуканіший буклет не дає нагоди так опукло і виразно познайомитися з творчістю художника, як ювілейна виставка. Якби професійно зафіксувати львівські ювілейні виставки лише за останніх кілька років: А.Бокотея, Ф.Черняка, З.Кецала, Т.Левківа..., не кажучи вже про масштабні ретроспективи: Є.Лисика, М.Ліщинера, К.Звіринського, З.Флінти..., то історія мистецтва Львова 2-ї половини ХХ століття вже нарешті була б написана.

Ювілейна виставка Ігоря Боднара черговий раз повертає нас до здобутку львівського мистецтва 60-х. Його творчість встигла початися тоді, коли ще тривало відлуння відлиги і мистецька думка працювала за інерцією від потужної хвилі повоєнного національного відродження. Бажання вдивлятися в історію і природу української землі, прагнення зрозуміти гармонію єднання людини із всесвітом через гармонію мистецтва, символіка та емоційністьтворчості Ігоря Боднара походять і живляться саме звідти. Вплив естетики Олени Кульчицької і Леопольда Левицького, світогляду, громадянської позиції та формотворчої компактності Ярослави Музики прочитується в метафоричності вже перших його монотипій: “Розстріляний вертеп”, “Голодомор”, “Зозулине гніздо”. А потім був цикл “Легенди мого дитинства”, серії ілюстрацій до поезій Т.Шевченка, Лесі Українки, В.Стефаника, П.Верлена, Б.Олійника, згодом – І.Калинця та Л.Костенко, що демонстрували естетичну та етичну варіативність освоєння української традиції.

Більшість із представлених на ювілейній виставці в залах Національного музею у Львові робіт виконані у 80-90-х роках. Графіка композиції підкреслена золотом, образність підсилена поетикою. Позбавлені показної експресії, влагоджені, твори Ігоря Боднара один по одному вибудовують, вимріюють, випещують міф про країну Україну, за інтонаційним звучанням рівно близький і сакральному мистецтву, і народному рукомислу. Колористика поетичних мініатюр художника-поета навзаєм близька тактовним барвам графічних праць. “...Кожний осінній день – Це пісня про тебе, Це – пісня про мене, Це – пісня про нас. Бо люди не старіють, люди осеніють. Люди навіть і не вмирають. Вони опадають листям жовтим Із Дерева Життя На долоні землі і вічності...”.

“Зростає його дух і новий світ осяює його душу, – написала про свого колегу по викладацькій роботі у львівській Академії мистецтв знана львівська художниця Марта Токар. – Це вже не тільки “рідний поріг”, а “рідний поріг і Космос”, не тільки “Я” – Ігор Боднар, а “Всесвіт” і “Я” у нім, у моїм “Я – Всесвіт”. Не зникли з його творчості створені багато років тому знаки-символи, вони присутні у кожному графічному аркуші, на кожному живописному полотні: Хатинка, Матір-Богоматір, Кінь, Дерево, Пташка. Але наскільки вони вже майстерніші. І мудріші”.

Одвічні символи, вічні сподівання. “Таємниця буття” і “Гімн вічності душі”, “Легенда про Небесну Оленицю”, “Безконечність”, “Вірність”, “Таємниця ночі”, “І раптом серед ночі скрипка” – мініатюри-натяки, за якими стоїть детально прожитий світ людської душі. “Мати Всесвіту”, “Юрій Змієборець”, “Хрещення України-Русі” і “Слухаю Всесвіт” – доробок автора в скарбничку сучасного сакрального мистецтва. Майже тридцять років на кафедрі художнього текстилю ЛАМ, шлях від викладача до професора – внесок у сучасне і майбутнє української культури.

“Я родом із світанку З вишневого саду, Що буйно розцвів Білим снігом у січні”, – написав колись Ігор Боднар про себе. І наразі це найвлучніший епіграф до його ювілейної виставки. І до творчості.

POSTUP - ПОСТУП
№34 (692),
1-7 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Олександр Ємець мав очолити СБУ?
·Леонід Кучма каже, що не давав наказу про вбивство Гонгадзе

ПОГЛЯД
·Василь Базів став генконсулом України в Торонто
·Львів - місто двох кардиналів
·Папа і жебраки

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Степан Сенчук звітував перед депутатами
·У Львові оголошено тендер на догляд парків
·"Прибирають" тих, хто з криміналом дружить
·КІЛЬКА СЛІВ
·Існує загроза вимкнення телебачення
·На Яворівщині з"явилося чергове провалля
·Депутати прийняли звернення до парламенту і Президента

ПОСТУП З КРАЮ
·У Відні завершена експертиза плівок
·Генпрокурор зустрівся з Лесею Гонгадзе
·Автокатастрофи в Україні: випадковість чи?...
·Демографічна криза в Україні
·Леонід Кучма каже, що не давав наказу про вбивство Гонгадзе

ДАЙДЖЕСТ ПОСТУПУ
·Микола Мельниченко: Я не можу повірити, що Кучма досі при владі
·Я не боюся повернутися в Україну

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Таліби знищують культурну спадщину людства
·Ліві об"єдналися з правими
·Міжетнічна різанина на Калімантані

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Вікно у чарівний світ тривимірності
·Готуйте мечі, панове лицарі!
·Скільки треба кактусів, щоби працювати з комп"ютером і не хворіти?
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

СПЕЦІАЛЬНИЙ РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·Країна полонянок

АРТ-ПОСТУП
·Реставрація імен
·І раптом серед ночі скрипка
·Конкурс проектів пам"ятника коневі короля Данила

СПОРТ-ПОСТУП
·Велике відродження українських ігрових видів спорту
·Команда Лобановського програє
·Українці потрапили у "групу смерті"
·Терим нарешті залишив команду "фіалок"
·Бразилець гратиме за збірну Казахстану?

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Унгаро. Висока мода в саду бажань
·Це - Ріо-де-Жанейро, це - карнавал