BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27-28 ЛЮТОГО 2001 року |

Finita la comedia, або Як приватизовували ЗАлК

ПРИВАТИЗАЦІЯ

Любов ВИТКОВИЧ

Парламентський комітет з економічної політики рекомендував парламенту розглянути і прийняти у першому читанні законопроект про Фонд держмайна, але водночас не підтримав норму про підпорядкування ФДМ Президентові. Натомість пропонується варіант Головного науково-експертного управління Верховної Ради, згідно з яким ФДМ буде підконтрольний і підзвітний Верховній Раді, а в питаннях управління об’єктами держвласності – підлеглий Кабміну. Як вказується у пропозиції Головного управління, підпорядкування ФДМ Президентові не відповідає Конституції України.

Нагадаємо, що пропозиція про підпорядкування ФДМ Президентові вперше прозвучала з уст голови Фонду Олександра Бондаря. Сталося це після спроб уряду реформувати процеси приватизації, що стало причиною розгортання справжньої війни за ФДМ. Прийнятний для Кабміну перерозподіл обов’язків виглядає так: Кабмін вирішує, що і як саме продавати, пише про це свої розпорядження і постанови, а Фонд держмайна чітко і швидко все виконує, не ведучи переговорів з потенційними покупцями. Кабмін же діє згідно з непорушним ринковим правилом: продавати тому, хто більше запропонує і, відповідно, заплатить.

І все б добре, але Фонд держмайна з різних причин не погоджується просто взяти і віддати свої функції, а пам’ятаючи, що за спиною його голови раніше стояли сам Президент і ВР, чинить опір. А сьогодні він може не так уже й багато, оскільки за спиною уряду і його прем’єра стоїть головний кредитор країни – МВФ.

Найбільшою мірою війна між урядом та ФДМ виявилася під час приватизації Запорізького алюмінієвого комбінату. Ось як це відбувалося. При початковій сумі контрольного пакету акцій 167 млн. грн. цей стратегічний об’єкт для українського виробництва міг стати показовим прикладом надходження коштів від приватизації. А тепер це просто чергова приватизація російським інвестором майже за безцінь українського підприємства.

Після конкурсу заявок та самого конкурсу тендерна комісія визначила кінцевого переможця – ВАТ “Зовнішньоторгівельна компанія “КрАЗ”, яке запропонувало найвищу ціну за 68% пакета акцій
101,5 млн. дол. Уже через два тижні КрАЗ авансом перерахував 62,5 млн. грн. і надав ФДМ п’ять банківських гарантій оплати акцій на суму 90 млн. дол. За дорученням Кабінету Міністрів перевірити достовірність таких гарантій було доручено Національному банку України та Укрексімбанку. В останні дні минулого століття Нацбанк повідомив про відповідність форм банківських гарантій, виданих банком Euro American Trade Bank, Inc. (США).

Однак ФДМ двічі відмовляв у видачі дозволу на придбання акцій, аргументуючи це відсутністю документів, за якими Антимонопольний комітет міг оцінити обсяги виробництва, після купівлі пакету. Третя споба теж закінчилася нічим. 19 січня 2001 року Вищий арбітражний суд заборонив ФДМ проводити будь-які подальші переговори щодо купівлі-продажу контрольного пакету ЗАлКу. А згодом і задовольнив позов російського ЗАТ “Авто Ваз-Інвест” щодо визнання недійсним рішення про допуск до конкурсу фірму “ КрАЗ” та ЗАТ “Ітера-Україна”.
Російська фірма була другою у списку претендентів, і оцінювала “український алюміній” у 69 млн. дол, що майже на половину менше.

Залишається цікавим, звідки “Авто ВАЗ-Інвест” узяв такі кошти. Адже відомо, що компанія перебуває на межі банкрутства і має значні борги перед бюджетом. Така собі “темна конячка” з достовірними гарантіями та багатообіцяючими планами. Будучи абсолютним переможцем конкурсу, ЗАТ “Авто Ваз-Інвест” 8 лютого офіційно підписало з Фондом держмайна України договір купівлі-продажу запорізьких акцій. От так закінчилася процедура приватизацій чималого стратегічного об’єкту. Черговий раз переміг закон сили, а не сила закону. Від цього знову поталанило російським інвесторам, а програла, як не дивно, Україна, українські громадяни.

Уряд політично відмежовується від результатів тендеру. І тихо підраховує, що можна було виплатити за втрачені 175 млн. грн., чому не вистачає коштів на збільшення пенсій та зарплат, що тепер робити з бездефіцитним бюджетом. Як зазначив Віктор Ющенко, уряд виходить з цього конфлікту з відчуттям того, що скільки морально можна було боротися в цій ситуації. А згодом аналіз процесу проведення продажу акцій ЗАлКу може показати дуже багато нелогічних або незавершених рішень. Та, як говорить гарна українська приказка: “Після бійки руками не махають”. Приватизація Запорізького алюмінієвого комбінату наочно продемонструвала, що саме вимагає вдосконалення в організації приватизації, і всі ми повинні зробити відповідні висновки. Адже попереду – приватизація великої кількості стратегічних підприємств України.

Автор – економіст-аналітик
Центру політичних досліджень “Нова хвиля”

POSTUP - ПОСТУП
№33 (691),
27-28 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кучму зганьбили
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки

ПОГЛЯД
·Суд над Президентом: фарс чи воля народу?
·Львівський суд над Кучмою таки відбувся
·Мораль і політика

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·За екозлочини відбуваються дрібними штрафами
·Комуністи та "заправдівці" пікетуватимуть облраду
·На студентів-опозиціонерів чинять тиск
·КІЛЬКА СЛІВ
·Залишившись без тепла, люди перекрили вулицю
·Міністр проігнорував провалля на Яворівщині
·Завдяки Папі матимемо біотуалети

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Лічильники не панацея, проте...
·Фонд імені Митрополита Андрея Шептицького готується до візиту Папи
·Транспортні суперечки б"ють по пасажирах

ПОСТУП З КРАЮ
·Унсовці побилися з фанатами ЦСКА
·Юрій Кармазін: Потебенько постійно бреше
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Молдовани повертаються до старого
·Ящур знищить британське тваринництво?
·Мілошевича судитимуть за шахрайство

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Finita la comedia, або Як приватизовували ЗАлК
·США не хочуть бачити Україну у ВТО?
·Європа вимагає зниження цін на CD
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Мистецтво Литви
·Королівство та геральдичний лев
·Легендарний балетмейстер
·Дар симфоніста і педагога
·Нове прочитання музики Романа Сімовича

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Історико-психологічний аспект нашого правопису

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна - у фіналі
·Битви гігантів
·Несподівана поразка від "Динамо"
·Футбольна Львівщина визначила найкращих
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Пол Маккартні одружується
·Що врятує світ - краса чи фемінізм?