BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27-28 ЛЮТОГО 2001 року |

Мораль і політика

БОНДАРЕНКО

Часто доводиться чути, що ці дві речі не є сумісними. Можливо, тому, що політичні сили в Україні надто вже відірвані від засад традиційної української моралі, базованої на християнській етиці. Церква й сама дуже часто уникає втручання в світські справи – мовляв, немає влади не від Бога.
Позиція дуже дивна, оскільки ця формула може спрацьовувати лише в суспільстві, освяченому вірою. Коли ж суспільство (і його влада) залишаються атеїстичними, то й позиція церкви мала би бути іншою. Шептицький не був би Шептицьким, якби не перетворився свого часу на координатора політичних процесів і суспільно-політичної думки у Галичині.

Коли ми говоримо про Галичину як форпост моральності в українській політиці, то маємо пам’ятати: галицький політикум у ХІХ столітті став продуктом “нації хлопів і попів”. Хлопи (звичайні селяни) і попи (звичайні сільські священики) вирішили, що той дрібний скарб, який вони могли накопичити протягом життя, потрібно відкладати не “на чорний день”, а вкладати в освіту дітей. Таким чином, робилися певні інвестиції в майбутнє нації. Діти виростали – і ставали учителями й адвокатами, письменниками і науковцями. Але при цьому давалася взнаки генетична прив’язаність до свого “попівського” роду – чи й “хлопського”, а селяни також відзначалися набожністю.

Згодом ці освічені люди йшли у політику. Австрійська ліберальна система дозволяла переймати найкращі європейські традиції й поєднувати їх із галицькими традиціями. Ви порівняйте наддніпрянських і галицьких політиків кінця ХІХ – початку ХХ століть. Скільки у галичан було естетизму і... моральності! Я – далеко не пуританин. Проте мораль у політиці, та засада, яку намагалися впровадити галичани сто років тому, – мене захоплює.

Потім почався бунт молоді, круто замішаний на ніцшеанстві та на соціалістичній агітації. Раннє середовище ОУН, незважаючи на свою генетичну пов’язаність із Церквою, вирішило застосовувати нову естетику боротьби, вважаючи, що методи діяльності їх батьків і дідів явно застаріли. Що ж... Такими були віяння у цілому світі. Україна (і Галичина) не були винятками. Націоналісти спробували здійснити революцію з усіма її канонами – стріляниною, кров’ю, патетикою... І все – для того, аби у повоєнний час усвідомити глибину гасла “Бог і Україна”.

...Нині настала доба, коли українська політична система переживає кризу. Президент говорить, що кризи немає: економіка працює, гілки влади знаходять між собою спільну мову... Але він забуває, що існує поняття кризи моралі. Президентові, який повністю відкинув мораль, цього, можливо, не збагнути. Цього не усвідомити й продажним журналістам .

Опозиція нині несміливо заговорила про мораль. І приємно, що на моралі та на моральності влади наголошують саме політики з Галичини. Виходить, що цей дух генетичної пов’язаності з минулим у нас ще не вивітрився?

І саме в Галичині поруч із комітетом “Україна без Кучми” виникнув Громадський комітет “За правду!”, який, на мою думку, має більші перспективи, аніж всі інші політичні рухи.

Гасло “Правди!” є основою моралі. Воно співзвучне з гаслами вічних шукачів істини. “Пізнайте Істину, й Істина визволить вас”. Істина – це глибинна правда, це – наріжний камінь всякого процесу. І навіть коли Церква відсторонюється від політичних процесів, вона не може не помічати масового руху “За правду!”. Кучма приходить – і відходить. Режими піднімаються – і падають. А пошук правди триває – кожного нового дня, з кожним новим поколінням.

Можливо, завтра опозиція переможе – і в Україні настане новий лад. Відбудуться нові президентські вибори. Ми матимемо новий парламент. Відійдуть у минуле – як страшні привиди зламу століть – комуністи й олігархи. Але гасло “Правди!” залишиться актуальним.

Люди, які нині підтримують це гасло, зуміли довести свою незламність і свою готовність до самопожертви – ще десять років тому, на холодному київському граніті, вийшовши туди з готовністю віддати своє життя заради Істини. Вони продемонстрували свою жертовність, створюючи перші молодіжні політичні структури. І тепер, знаючи, в якій державі вони живуть і знаючи, чим вони ризикують (бізнесом, сімейним затишком і – навіть – життям), вони не бояться підняти свій голос протесту. Таких людей у Середні віки підносили до лицарської гідності.

Тоді ж, у Середні віки, Церква благословляла лицарів у походи. Нині новітні лицарі вирушають у хрестовий похід за правду, на пошук істини. Їм бракує благословення. Бракує відчуття підтримки з боку церковних ієрархів. У майбутньому ці люди, які змогли довести свою лицарськість, продемонструвати найкращі сторони своєї душі, можуть стати гідною опорою Церкви у її діяльності. Вони можуть стати зразком служіння Християнській моралі – насамперед у бізнесі й політиці. Коло замкнеться. Суспільство отримає Гармонію. Духовне і матеріальне поєднаються.

Галичина знову здобуде силу, яка зможе стати питомо галицьким явищем. Це буде сила, складена з двох первнів – шукачів правди і Церкви. Можливо, ця сила ніколи й не уконституюється, ніколи не буде формально зареєстрована. Але я вірю, що така сила виникне і стоятиме на сторожі моралі у політиці. Ця сила жорстко перекриватиме шлях до влади тим, хто жирує на бідах села і на проблемах міста, хто експлуатує національну ідею і хто йде на компроміс із власною совістю. “І від отих, лукаво “єсмь” глаголящих, і від отих, набравших в рот води”... Але хіба ОУН проходила реєстрацію у міжвоєнних польських, радянських чи німецьких аналогах Мін’юсту? І чи потребувало свідоме українство початку століття довідки, що воно є українством?

Галичина отримає Лицарський орден Святого Юра. Ту силу, якої у нас не було. Але яка мусить бути. І – я вірю – буде.

Кость БОНДАРЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№33 (691),
27-28 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кучму зганьбили
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки

ПОГЛЯД
·Суд над Президентом: фарс чи воля народу?
·Львівський суд над Кучмою таки відбувся
·Мораль і політика

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·За екозлочини відбуваються дрібними штрафами
·Комуністи та "заправдівці" пікетуватимуть облраду
·На студентів-опозиціонерів чинять тиск
·КІЛЬКА СЛІВ
·Залишившись без тепла, люди перекрили вулицю
·Міністр проігнорував провалля на Яворівщині
·Завдяки Папі матимемо біотуалети

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Лічильники не панацея, проте...
·Фонд імені Митрополита Андрея Шептицького готується до візиту Папи
·Транспортні суперечки б"ють по пасажирах

ПОСТУП З КРАЮ
·Унсовці побилися з фанатами ЦСКА
·Юрій Кармазін: Потебенько постійно бреше
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Молдовани повертаються до старого
·Ящур знищить британське тваринництво?
·Мілошевича судитимуть за шахрайство

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Finita la comedia, або Як приватизовували ЗАлК
·США не хочуть бачити Україну у ВТО?
·Європа вимагає зниження цін на CD
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Мистецтво Литви
·Королівство та геральдичний лев
·Легендарний балетмейстер
·Дар симфоніста і педагога
·Нове прочитання музики Романа Сімовича

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Історико-психологічний аспект нашого правопису

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна - у фіналі
·Битви гігантів
·Несподівана поразка від "Динамо"
·Футбольна Львівщина визначила найкращих
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Пол Маккартні одружується
·Що врятує світ - краса чи фемінізм?