BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27-28 ЛЮТОГО 2001 року |

Суд над Президентом: фарс чи воля народу?

КОМЕНТАР

Символічні трибунали над Президентом, які відбулися у різних містах України, люди сприйняли по-різному. Одні – “на ура”, інші – цинічно. Такий крок вважали зайвим навіть деякі помірковані опозиціонери. У мас-медіа цей захід устиг заробити, мабуть, чи не найбільше епітетів з-поміж усіх антипрезидентських акцій – і образливих, і схвальних. Неоднозначно його трактували й ті, до кого ми звернулися за коментарем.

“Ми переживаємо такий момент, коли практично ніхто не сумнівається, що влада і особисто Президент мають стосунок до злочинів, протиправних діянь, – каже перший заступник голови парламентського Комітету з питань правової політики, член фракції “Реформи-конгрес”, народний депутат Ігор Коліушко. – Незважаючи на те, що сам Президент зізнався у тому, що він лається, й пояснює це тим, що він директор, і навіть не вважає за потрібне вибачитися перед народом, звичайно, люди повинні оцінити все це. Від того, як народ оцінить дії влади і Президента, залежить наше майбутнє. Якщо народ пробачить, влада вирішить, що все нормально й можна далі не помічати, що зникають журналісти, а потім їх знаходять без голови. Без сумніву, на мою думку, ці акції позитивно спрямовані, але щодо їх наслідків, результативності, – почекаємо й побачимо. У недільній акції в Києві взяли участь щонайменше 15 тисяч громадян, і це є нормальний показник активності”.

“Я вважаю, що всі події в нашій державі мусять відбуватися у правовому полі, – стверджує голова ЛОО СДПУ(о) Ігор Шурма. – Якщо ми хочемо будувати правову державу, то мусимо переступити через свої амбіції. Ми також маємо певні претензії до відомств, керівників яких вимагають послати у відставку, але ми переконані, що кадрові питання мусять вирішуватися лише тим шляхом, який передбачає закон. Отже, я негативно ставлюся до тих акцій громадського протесту, які відбувалися у минулі вихідні в Києві та регіонах. Цей трибунал над Кучмою та спалення опудала – я навіть не знаю, як назвати. Я не знаю, наскільки треба не любити Україну, щоби так опустити її в очах світової громадськості. І якщо лівих, які брали участь у цій акції, ще можна зрозуміти, то логіка у вчинках правих не простежується. Ви ж подумайте: якщо народ не поважає Президента (тут йдеться не про персоналії, а про інститут влади), то звідки ця повага до нього як представника всієї України візьметься в мешканців інших країн? Словом, я переконаний, що акції протесту є нормальним і закономірним явищем, як це заведено в усіх демократичних країнах. Але те, що відбулося в Україні у вихідні, шкодить нашому реноме в світі”.

“Не думаю, що суддя може коментувати цю подію, бо наші суди – поза політикою, – каже заступник голови Львівського обласного суду з цивільних питань Микола Микієвич. – Нам навіть заборонено брати участь у подібних акціях. Окрім того, у згаданій події може з часом з’ясуватися якийсь момент, який стане предметом розгляду вже справжнього суду, тому я волію утриматися від оприлюднення своєї громадянської позиції.”

“Якщо ці акції були дозволені владою, то це значить, що їхнє проведення було цілком законним, – думає заступник прокурора Львівської області Богдан Татарина. – Ось і все, що я можу сказати про це з точки зору права. Що ж до мого особистого ставлення, то воно щодо таких речей є різко негативним. Вважаю, що проводити якісь трибунали над Президентом є насамперед неетичним, адже у політиків, які брали участь у цих протестах, мають бути інші – більш цивілізовані – засоби донести свою думку до людей. Вони, наприклад, можуть виступити у Верховній Раді. Для чого ж іти на вулицю й влаштовувати атракцію? Це ж негарно”.

Голова ЛОО КПУ, народний депутат Олександр Голуб заявив: “Я – як член КПУ, яка є силою опозиційною, – безперечно позитивно ставлюся до таких акцій протесту. Минулої весни і влітку подібні трибунали над Кучмою і його режимом вже відбувалися у кількох регіонах країни, однак вони були влаштовані іншими організаціями. Розбіжності між позиціями Комуністичної партії й тих, хто бере участь у акції “Україна без Кучми!”, звісно, є, і вони суттєві. Але і трибунал, і спалення опудала ми вважаємо абсолютно нормальною формою боротьби і однією з можливостей вираження протесту”.

“Що стосується акції, для нас головним було те, що відбувся мітинг протесту проти режиму Кучми. За нашими підрахунками, в мітингу взяли участь близько 20 тисяч чоловік, – запевняє народний депутат, лідер фракції “Батьківщина” Олександр Турчинов. – А з приводу другої частини, яка проходила у вигляді “народного трибуналу”, коли на імпровізованій сцені винесли вирок Кучмі та його системі, яка, на думку народу, заслуговує покарання... Режим заслуговує покарання. Те, що це було таким чином проілюстровано, я вважаю також нормальним явищем. Адже народну творчість не можна обмежувати. Але головне, що захід зібрав фактично вдвічі більше людей, аніж було на попередньому – 6 лютого. Усе більше й більше людей не бояться говорити: “Геть злочинний режим президента Кучми”. Як це демонструється?.. Розумієте, у нас нація завжди відрізнялась здібністю жартувати, навіть коли дуже важко. Якщо ж говорити не лише про жарти, то прийшов час для того, щоби з’єднати націю навколо одного питання – Україна повинна повернутися до Європи, незважаючи на всі потуги Кучми та Путіна. Україна повинна бути демократичною державою, цивілізованою. А цивілізація, демократія й те, що відбувається сьогодні (побудова тоталітаризму), – це несумісні речі”.

Тетяна НАГОРНА,
Зоряна ОНИШКЕВИЧ

POSTUP - ПОСТУП
№33 (691),
27-28 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кучму зганьбили
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки

ПОГЛЯД
·Суд над Президентом: фарс чи воля народу?
·Львівський суд над Кучмою таки відбувся
·Мораль і політика

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·За екозлочини відбуваються дрібними штрафами
·Комуністи та "заправдівці" пікетуватимуть облраду
·На студентів-опозиціонерів чинять тиск
·КІЛЬКА СЛІВ
·Залишившись без тепла, люди перекрили вулицю
·Міністр проігнорував провалля на Яворівщині
·Завдяки Папі матимемо біотуалети

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Лічильники не панацея, проте...
·Фонд імені Митрополита Андрея Шептицького готується до візиту Папи
·Транспортні суперечки б"ють по пасажирах

ПОСТУП З КРАЮ
·Унсовці побилися з фанатами ЦСКА
·Юрій Кармазін: Потебенько постійно бреше
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Молдовани повертаються до старого
·Ящур знищить британське тваринництво?
·Мілошевича судитимуть за шахрайство

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Finita la comedia, або Як приватизовували ЗАлК
·США не хочуть бачити Україну у ВТО?
·Європа вимагає зниження цін на CD
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Мистецтво Литви
·Королівство та геральдичний лев
·Легендарний балетмейстер
·Дар симфоніста і педагога
·Нове прочитання музики Романа Сімовича

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Історико-психологічний аспект нашого правопису

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна - у фіналі
·Битви гігантів
·Несподівана поразка від "Динамо"
·Футбольна Львівщина визначила найкращих
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Пол Маккартні одружується
·Що врятує світ - краса чи фемінізм?