BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 27-28 ЛЮТОГО 2001 року |

Кучму зганьбили

Опозиція влаштувала у Львові, Чернівцях і Києві народні трибунали над Президентом Леонідом Кучмою

ТРИБУНАЛ

Дмитро ШУРХАЛО

У неділю опозиція влаштувала в Києві народний трибунал над Президентом Леонідом Кучмою. Спираючись на записи, зроблені майором Миколою Мельниченком, і його свідчення, Кучму звинуватили у причетності до вбивств журналіста Георгія Ґонґадзе, народного депутата В’ячеслава Чорновола, замаху на екс-кандидата у Президенти Наталію Вітренко, порушеннях прав людини, утиску свободи слова, хабарництві та корупції, зловживанні владою, розкраданні державних коштів.

Один із адвокатів “підсудного” – громадський адвокат Вілен Очаківський – запропонував призначити психіатричну експертизу, бо є підстави стверджувати, що у Леоніда Кучми психічний розлад, тому його не можна судити. Суд погодився з цією пропозицією, а також визнав Кучму винним у висунутих йому звинуваченнях і виголосив йому всезагальну ганьбу. Такі народні процеси також відбулись у Львові (детальніше див. на стор. 2) та Чернівцях, де суд запропонував послати Президента у відставку і призначити йому довічну пенсію в розмірі 57 гривень.

Трибунал став уже третьою масовою акцією протесту в Києві. Оскільки громадський суд тривав довго й у кілька етапів, а люди підходили та відходили, можна говорити, що в акції взяли участь понад 30 тисяч осіб.
Київська міськадміністрація намагалася зашкодити опозиції у проведенні трибуналу, влаштувавши масштабне святкування проводів зими – Масляної.
Навпроти антипрезидентських наметів було встановлено ятки з випивкою та стравами, голосно грала музика. Та, зрештою, активні святкування опозиція використала собі на користь, народивши нове гасло: “Не все Кучмі Масляна”.

Події розпочалися з акції львівських студентів. Розбившись на агітаційні групи, вони рушили до гуртожитків Київського національного університету ім. Т. Шевченка, щоби загітувати їх мешканців приєднатися до акцій протесту. Але до цього візиту були готові: в гуртожитках оголосили санітарний стан і туди нікого не впускали. У кожному гуртожитку, крім посиленої охорони на вахті, сидів заступник декана з виховної роботи, який усе фіксував. Тож гості зі Львова, вишикувались у колону і скандуючи антипрезидентські гасла, ходили від гуртожитку до гуртожитку, мешканці яких здивовано визирали з вікон і обережно махали руками.

“Десять років тому влада також намагалася перешкодити студентським протестам, але до такого, щоби зачиняти студентів у гуртожитках, не вдавалася”, – каже співголова акції “України без Кучми” Володимир Чемерис. А другий співголова – Юрій Луценко (обоє – учасники студентської революції на граніті в жовтні 1990 року) – зазначив, що і студенти тоді не були такими боягузами.

Після мітингу-концерту, де промови лідерів опозиції чергувалися з піснями, відбувся народний трибунал над громадянином Леонідом Кучмою. Оскільки сам він не з’явився на цей захід, то замість Президента учасники акції принесли опудало у клітці. На відміну від аналогічної акції у Львові, київський трибунал тривав недовго (приблизно півтори години, тоді як у Львові – понад три) і виглядав більш театралізовано: опудало, мантії, натовп, іще й святкова ілюмінація. Засудивши Кучму, учасники народного трибуналу – колона у складі близько 20 тисяч людей, попереду якої несли опудало у клітці, – рушила до Верховного суду. На тлі святкової ілюмінації та гучної музики на Хрещатику колона виглядала вельми карнавально.

“Щит Батьківщини”, вигнаний за провокаційні дії з комітету “Україна без Кучми”, влаштував на Хрещатику власну політично-театральну виставу. Активісти цієї організації притягнули бутафорську гільйотину (натяк на безголове таращанське тіло) і спалили її. “Сьогодні день прощення, на знак чого ми спалюємо це знаряддя страти і таким чином пробачаємо злочинну владу”, – заявив голова організації Дмитро Корчинський. “Але, – зазначив він, – невдовзі справжні гільйотини прикрашатимуть українські міста, і тоді не врятує безчестя нечестивого”. Барабанний бій, підлітки, вдягнуті в мундири революційної гвардії, та інші аксесуари Великої французької революції давали зрозуміти, на що він натякав.

Однак самі противники режиму наразі не наважуються на акції громадянської непокори, а натомість вдаються до епатажу. Чи допоможе театралізація, можна сперечатися. Видовищність (доволі відносна) потрібна для байдужих спостерігачів, тоді як безпосередні учасники, які мерзнуть біля наметів, прагнуть змін.

Найближчим часом опозиція продовжуватиме безстрокову акцію протесту: наступні масові заходи в Києві заплановані на
8-9 березня. Опозиція вимагатиме виконання головних умов: відставок Генпрокурора Михайла Потебенька та міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, звільнення зі СІЗО Юлії Тимошенко та публічного зізнання Президента Леоніда Кучми, що він брехав власному народу.
Київ-Львів

Продовження теми і коментарі – стор. 2

POSTUP - ПОСТУП
№33 (691),
27-28 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кучму зганьбили
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки

ПОГЛЯД
·Суд над Президентом: фарс чи воля народу?
·Львівський суд над Кучмою таки відбувся
·Мораль і політика

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·За екозлочини відбуваються дрібними штрафами
·Комуністи та "заправдівці" пікетуватимуть облраду
·На студентів-опозиціонерів чинять тиск
·КІЛЬКА СЛІВ
·Залишившись без тепла, люди перекрили вулицю
·Міністр проігнорував провалля на Яворівщині
·Завдяки Папі матимемо біотуалети

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Лічильники не панацея, проте...
·Фонд імені Митрополита Андрея Шептицького готується до візиту Папи
·Транспортні суперечки б"ють по пасажирах

ПОСТУП З КРАЮ
·Унсовці побилися з фанатами ЦСКА
·Юрій Кармазін: Потебенько постійно бреше
·Генпрокуратура нарешті ідентифікувала останки
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Молдовани повертаються до старого
·Ящур знищить британське тваринництво?
·Мілошевича судитимуть за шахрайство

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Finita la comedia, або Як приватизовували ЗАлК
·США не хочуть бачити Україну у ВТО?
·Європа вимагає зниження цін на CD
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Мистецтво Литви
·Королівство та геральдичний лев
·Легендарний балетмейстер
·Дар симфоніста і педагога
·Нове прочитання музики Романа Сімовича

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Історико-психологічний аспект нашого правопису

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна - у фіналі
·Битви гігантів
·Несподівана поразка від "Динамо"
·Футбольна Львівщина визначила найкращих
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Пол Маккартні одружується
·Що врятує світ - краса чи фемінізм?