BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 24-25 ЛЮТОГО 2001 року |

Кінець світу був іще до динозаврів?

НЕБЕЗПЕЧНИЙ КОСМОС

Денис МІНЧУК

Падіння астероїда на Землю
65 мільйонів років тому, внаслідок чого вимерли динозаври, виявляється, не мало таких катастрофічних наслідків для життя на планеті, як падіння іншого астероїда – ще 250 мільйонів років тому. Тоді, як випливає із доповіді американських дослідників, опублікованій минулого четверга в часописі Science, загинуло 90% морської та 70% наземної фауни.

Висновок про таку версію катастрофи, внаслідок якої міг перерватися ланцюг еволюції, вчені зробили на підставі дослідження гірських порід, сформованих 250 мільйонів років тому. У досліджуваних породах було виявлено високу концентрацію фулеренів – частинок вуглецю, які складаються з кількох десятків або сотень атомів. Саме всередині них розміщені атоми інших елементів. У даному разі в фулеренах, які формою нагадують футбольний м’яч, було виявлено включення нетипових ізотопів гелію та аргону. Домінував серед них, наприклад, характерний для неземних тіл гелій-3 (на Землі найчастіше зустрічається гелій-4). Як стверджує доктор Луан Бекер (на світлині) із Вашингтонського університету, “такі структури виникають у зірках. Висока температура й тиск, які там панують, є, найімовірніше, єдиним способом, у який неземний гелій міг потрапити всередину фулерену”.

Учені вважають, що ці фулерени виникли за межами нашої Сонячної системи – внаслідок вибуху зірки, який стався задовго до народження Сонця. Дослідники одностайні в тому, що на Землі фулерени виникнути не могли, оскільки в породах (як старших, так і молодших за 250 мільйонів років) їх практично немає.

Тіло (чи то астероїд, чи комета), яке впало тоді на Землю, за версією вчених, мало близько 9 кілометрів у діаметрі – приблизно стільки, скільки й космічне тіло, внаслідок падіння якого на Землю 65 мільйонів років тому вимерли динозаври. Щоправда, точне місце падіння на єдиний тоді материк Землі – Пангею – вчені поки що не визначили. Однак припускають, що падіння космічного тіла на один край материка неминуче мало би позначитися й на іншому. Як сказав професор Нью-йоркського університету Роберт Пореда, “при цьому зіткненні виділилося в мільйон разів більше енергії, аніж під час найсильнішого за останні роки землетрусу”.

Учені відзначають 5 епізодів в історії Землі, коли внаслідок певних катаклізмів усе живе опинилося буквально на межі виживання. Щоправда, не всі науковці погоджуються з тим, що до цих катастроф спричинялися позаземні тіла. Під сумнів ставлять і версію вимирання динозаврів (до речі, це найвідоміший із 5 епізодів) внаслідок астероїда. Деякі вчені, зокрема, припускають, що до вимирання цих велетенських тварин спричинилася небувала вулканічна активність. Природно, що катастрофу 250 мільйонів років тому, коли загинуло майже 90 відсотків земної фауни, вчені не поспішають приписувати виключно астероїду. Як стверджує пані Луан Бекер, “аби знищити дев’ять з десяти живих істот на всій планеті, треба вести атаку відразу на кількох фронтах. А ефект цієї глобальної катастрофи був далеко не виключно негативним. Запрацював принцип виживання найсильніших, а значить, еволюція земної фауни і флори пішла значно швидше”.

POSTUP - ПОСТУП
№32 (690),
24-25 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Ставка на Ющенка?
·Трибунал над Кучмою під загрозою зриву

ПОГЛЯД
·Степан Сенчук і далі обійматиме дві посади?
·"Учасники ""Революції на граніті"" звернулися до побратимів
·Непотрібних викреслити

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівським учителям пропонують здатися
·Дитячий садок купили за 150 гривень
·КІЛЬКА СЛІВ
·Трибунал над Кучмою під загрозою зриву
·"Природоохоронці відзначили журналіста ""Поступу""
·Новий голова обленерго буде жорсткішим за попередніх

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Без права на спілкування
·Ставка на Ющенка?
·Влада готує провокації

ПОСТУП У СВІТ
·ЕТА втратила одного з лідерів
·США знову бомбардували Ірак
·Туалет імені Леніна
·Смерть за лесбіянство
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Чим простіше - тим гарніше?
·Пластичний хірург - майже скульптор
·Захистіться від... монітора
·Туберкульоз причаївся
·Ще раз про антиоксиданти

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·"""Вічні сніги"" Кіліманджаро тануть
·Кінець світу був іще до динозаврів?
·Перший клон людини буде хлопчиком
·Учені синтезують вірус

БАТЯРИ В ПОСТУПІ
·Батяри українського Львова

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Кому багато дано - від того багато вимагатимуть
·Поважний крок до мети

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Еротика Пікассо в Парижі
·Цей розумник Кустуріца
·Емір Кустуріца: Різні музиканти дають життя оригінальній музиці

СПОРТ-ПОСТУП
·Феєрична перемога збірної України
·"Скасовано санкції проти тбіліського ""Динамо""
·Іспанія - Італія - 4:0
·Третя жінка Бориса Бекера
·"Львів""яни - чемпіони!
·Титов приєднається до Реброва?
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·ГОРОСКОП