BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 23 ЛЮТОГО 2001 року |

Старший брат Квебек?

РЕПЛІКА

Антон ГОРШКОВ

Стаття Михайла Мишкала в “Поступі” від 4 січня цього року дала нам зайвий, а втім, не такий уже й зайвий шанс позаздрити вмілості людей за океаном давати собі раду у своїй провінції. Мова йшла, нагадаю, про канадську провінцію Квебек, яка протягом останньої половини минулого століття доросла до хрестоматійного прикладу відродження нації майже з нічого. Вартісність таких публікацій – неемоційних і розважливих, сильних аргументацією – в сучасній Україні поза питанням. Проте, читаючи цю статтю, я постійно ловив себе на думці, що є ще багато речей, які залишилися поза увагою автора і які, однак, варто було би згадати.

“Світ бізнесу, тобто люди, котрі замовляють музику, був англомовним”. Якими є люди, котрі замовляють музику зараз у нас, ми всі прекрасно знаємо. Вони, власне, і не ховаються – от, своє радіо завели. Так і називається: “Наше радіо”. Ми свою музику не дуже бережемо, а надто тих, хто її пише. “Ситуація зі смертю Білозора могла стати, але не стала тим каталізатором, який би призвів до якихось радикальних змін”, – пише оптиміст Михайло Мишкало.

Дозволю собі висловити не надто популярну думку: а чи справді могла? Доказів на користь такого непопулярного, непатріотичного сумніву є два. Для цього треба порівняти кількість людей, котрі вшанували своєю присутністю похорон Білозора, та суму грошей, перерахованих на рахунок для порятунок Білозора живого. Композитора, котрий переживав у свої останні дні важку кризу, взагалі мало хто помічав. Висновок не надто втішний: нація, яка палко кохає своїх мертвих талантів, і плює на живих, сама не надто жива.

Монреаль, найбільше місто франкомовної Канади, разючий контрастує з ультракосмополітичним Торонто, де фактичним центром міста є чайнатаун. Монреаль – єдине місто Канади, де часом можна забути, що ти не у Львові. Проте тобі про це швидко нагадають. Касир у метро, котрий розуміє англійською, а відповідає французькою. Офіціант у кав’ярні, котрий англійської не розуміє. І американські туристи, котрі перелякано відповідають англійською, що не тутешні, коли ти намагаєшся спитати у них щось французькою.

Більше Монреаль нічим не відрізняється від інших, нефранцузьких міст Канади. Написи переважно двомовні, хоча мали би бути одномовні. Якщо одномовні – то переважно англійські. Найбільший навчальний заклад міста – Університет Макґіла – мовою викладання має англійську. І – атмосфера повільного вмирання, точніше, відсутності руху вперед, який тихо б’є по вухах в інших великих містах. Капітал полишив Монреаль, оскільки капітал тут, як і всюди у світі, є в національному плані (скажемо обережно) космополітичним, а космополітичний капітал не любить націоналізму. Навіть здорового.

Михайло Мишкало уважно простежив, що відбувалось у Квебеку після радикальних 60-х. Проте коріння цього процесу сягає глибше: протягом попередніх десятиліть Квебек плекав те, чого у нас зараз немає і не скоро буде – національний середній клас. Національний середній клас не боровся за побудову франкомовного середовища... Він боровся за те, щоби середовище, в якому він жив, стало франкомовним. Це – дуже різні речі. Ті, хто зараз бореться за щось в Україні, борються за те, щоби це “щось” постало завтра.

На жаль, дуже незначна жменька людей має, за що любити й цінувати свій сьогоднішній день. І обома руками тримає тих, хто їм такий день дарує – ціною злиднів усіх інших. Дурень думкою багатіє – це гасло можна було би з рівною часткою істини написати і на будинку на Банковій, і на кожному з наших із вами будинків і будиночків.

Одним із найбільш ефективних засобів збагачення народних мас зараз є козирна мовна карта, яку дістають із рукава у скрутні хвилини. Вам не здалося дивним, як збіглись у часі останні правописні реформи та безпрецедентна кооперація правих і лівих супроти Верху? І якщо завтра, зі зростанням єдності, нам зовсім раптово запропонують писати, скажімо, “телє” замість “теля”, то що нам залишиться казати, дивлячись на втрату престижу на сході альянсом популярних там лівих і лівоцентристів із “бендеровцами” – deja vue чи je me soviens? Тільки коли більшість захоче берегти свій лад, вона буде берегти і культуру, що її в цей лад єднає. Нашим людям ані на Заході, ні тим більше на Сході поки що нема за що бути вдячними державі й культурі, яка їх, до того ж, майже не єднає.

Автор згадує в підзаголовку про проблеми саме галичан. На жаль, зараз збереження та відродження мови і культури – головний біль лише для них. Проте одне речення не дає мені змоги погодитися з автором статті: “... Країна, в якій були схожі проблеми і якій їх вдалося вирішити, хоч і йдеться про окрему провінцію”. Подумаймо: шукати нам свій шлях відродження престижу буття українцями в Україні, чи ми справді хочемо, щоби Галичина стала єдиною націоналістичною україномовною провінцією України? А точніше, щоби вона і надалі була такою? Урок Квебеку – сумний урок, який іще раз підтверджує те, що всі-всі й буз того знають: двомовних країн не буває.

POSTUP - ПОСТУП
№31 (689),
23 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Перехід Кахи Каладзе з Тбілісі до Києва - шахрайство?
·Потебенька врятували комуністи

ПОГЛЯД
·Віднайдено настінне малярство Бруно Шульца
·Відозва до студентства
·Руському народови

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Знеструмлено ще кілька об"єктів водоканалу
·Невдоволені львів"яни пікетують Ратушу
·Червоний Хрест допоміг дітям-сиротам
·КІЛЬКА СЛІВ
·Прийнято міську програму приватизації
·На ремонт доріг грошей не передбачено
·"Тризуб" бере СБУ під свій захист

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Із Сихова до центру - автострадою?
·Сільгоспвиробників покинули напризволяще

ПОСТУП З КРАЮ
·Лазаренко хоче судитися з Кучмою
·Потебенька врятували комуністи
·Глава УГКЦ Кардинал Любомир Гузар отримав титул Церкви Святої Софії
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·День Національного Відродження
·Брат Хілларі Клінтон - хабарник
·Поштівка йшла 112 років
·Хансена видав російський дипломат?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Гудима проти об"єднаної енергосистеми з Росією
·У Туреччині знову паніка
·Коридор в Європу
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Королеву не обслуговуємо
·Коронофобія та герб Галичини
·Старший брат Квебек?

АРТ-ПОСТУП
·Бавовняними полями, крізь нічні ліси до західної пристані
·Духовна творчість - мовою музики
·Балансуючи на межі фантазії і тихої споглядальності
·...І корабель пливе

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Львівська ДАІ готується до приїзду Папи
·Енцо Феррарі - людина й автомобіль

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці поступилися фаворитам турніру
·"Реал" і "Лідс" - у чвертьфіналі
·Біксант Лізаразю: Повернусь у Країну басків
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Чудовий день для чудового U2
·Ельза про Біксанта і музику