BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 23 ЛЮТОГО 2001 року |

У Туреччині знову паніка

Загострення політичного скандалу змусило уряд країни перейти до плаваючого курсу ліри

КРИЗА

Ігор КУРПІТА

Учора вранці турецький уряд оголосив про перехід до плаваючого курсу національної валюти, на підтримку якої у середу було витрачено понад
3 млрд. доларів. Після цього на валютних торгах у Лондоні курс турецької ліри впав одразу на 32% – з рівня 694 тисяч лір за 1 долар до 1020 тисяч лір.

Основний індекс стамбульської біржі ISE-100 понизився за один день більш як на 18%. Це – найбільш різке падіння курсу акцій за весь час існування турецького фондового ринку. Повідомляється, що турецькі банки тільки в понеділок скупили близько 7,6 мільярдів доларів, побивши таким чином ще один рекорд країни.

З моменту загострення політичної кризи в країні на початку тижня на ринках панує стан, близький до паніки. Його причиною стало занепокоєння щодо можливості “політичного банкрутства” уряду через серйозні розбіжності між президентом і прем’єр-міністром країни, які ставлять під загрозу реалізацію програми економічних реформ, підтриману 11-мільярдним кредитом МВФ.

Як з’ясувалося, президент і уряд країни не можуть дійти згоди щодо того, що робити з корупцією в банківському секторі – однією з головних причин фінансової кризи у грудні минулого року. Нагадаємо, що тоді МВФ погодився надати позику за умови, що Туреччина прискорить приватизацію своєї енергетики і телекомунікаційного сектора, а також проведе реформу банківського сектора.

Якщо МВФ відчує, що ніяких реформ не передбачається, фонд може переглянути своє рішення надати країні позику, що призведе до повномасштабної економічної кризи. В результаті ринок наповнився чутками про те, що деякі державні банки не зможуть виконати свої боргові зобов’язання. Це стало причиною того, що банки не хочуть давати один одному грошей у борг: відсоток міжбанківського кредиту підскочив до 3000%.

На думку експертів, наслідки девальвації турецької валюти, як і у випадку з азіатською кризою, а також з огляду на ту обставину, що Туреччина обтяжена величезним державним боргом, найбільше вдарять по банківській галузі. Як коментує Роберт Ренні, валютний аналітик із Westpac Banking Corp., серйозних збитків можуть зазнати європейські банки. Протягом
14 місяців Туреччина витрачала свої валютні резерви для підтримки стабільного курсу ліри (лише цього тижня ЦБ витратив на це
4,5 млрд. доларів – третину валютних резервів країни) з метою контролювати інфляцію.

Однак тепер ЦБ Туреччини вирішив відмовитися від підтримки валюти, оскільки, як говориться у заяві банку, “спроби стабілізації курсу валюти виявилися неспроможними втримати зростання попиту на долари і відновити впевненість бізнесу і споживачів”. Оголошуючи своє рішення, уряд Туреччини заявив, що запровадження плаваючого курсу національної валюти дозволить збільшити прибутки від експорту і туризму, а також сприятиме зниженню вартості фінансування боргу, вираженого у турецьких лірах.

Нинішній уряд Туреччини, який прийшов до влади у червні 1999 року, домігся значних успіхів у проведенні реформ. На початку 2000 року економіка Туреччини досягла найвищого підйому з часів рецесії 1994-95 років. Країна домоглася значних успіхів у зниженні темпів інфляції. У грудні 1999 року Туреччина була оголошена кандидатом на вступ до Європейського Союзу. Влітку минулого року агентства Moody’s Investors Service і Standard & Poor’s підняли інвестиційні рейтинги Туреччини, оскільки темпи річного росту її ВВП досягли 5,8%, перевищивши прогнозний показник 4,4%. На це рішення вплинули і значні досягнення країни у сфері приватизації банківського і телекомунікаційного секторів.

Проте, здається, турки дещо погарячкували – розвиток відбувався занадто навальними темпами, підтримувати який протягом тривалого часу вони виявилися неспроможними. До грудня 2000 року приватизація сповільнилася, почав відчуватися брак валютних резервів, оскільки зниження процентних ставок дозволило споживачам брати великі позики. А після масових звинувачень у корупції банківських чиновників багато мешканців Туреччини забрали свої гроші з банків. Темпи зростання інфляції наблизилися до 30%, і Туреччина опинилася на межі економічної кризи, ще потужнішої, ніж у 1994 році. Європейський Союз миттю відреагувала на кризу.

11 грудня 2000 року на конференції в Ніцці країни – члени ЄС фактично відсунули Туреччину на останнє місце в списку кандидатів на приєднання до цієї організації.

Аналітики, які стежать за фондовим ринком Туреччини, кажуть, що економічна криза насправді назрівала протягом декількох місяців. Незважаючи на це, експерти стверджують, що Туреччина рухається у правильному напрямку. На думку Джерома Бута, глави аналітичного відділу Ashmore Investment Management, турецький уряд зробив усе можливе для просування реформ, і тепер, з плаваючим курсом національної валюти, програму реформ може бути продовжено.

Ситуацію з девальвацією ліри прокоментував і виконавчий директор МВФ Хорст Келер. Він підтримав рішення турецького уряду і закликав комерційні банки не відмовляти у підтримці турецьких банків. Очікується, що девальвація призведе до краху 4-5 дрібних місцевих банків. Усього протягом останніх двох місяців у Туреччині припинило існування понад 11 банків. Загалом у країні нараховується 75 банків, сумарні активи яких дорівнюють третині активів найбільшого іспанського банку Banco Santander.

POSTUP - ПОСТУП
№31 (689),
23 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Перехід Кахи Каладзе з Тбілісі до Києва - шахрайство?
·Потебенька врятували комуністи

ПОГЛЯД
·Віднайдено настінне малярство Бруно Шульца
·Відозва до студентства
·Руському народови

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Знеструмлено ще кілька об"єктів водоканалу
·Невдоволені львів"яни пікетують Ратушу
·Червоний Хрест допоміг дітям-сиротам
·КІЛЬКА СЛІВ
·Прийнято міську програму приватизації
·На ремонт доріг грошей не передбачено
·"Тризуб" бере СБУ під свій захист

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Із Сихова до центру - автострадою?
·Сільгоспвиробників покинули напризволяще

ПОСТУП З КРАЮ
·Лазаренко хоче судитися з Кучмою
·Потебенька врятували комуністи
·Глава УГКЦ Кардинал Любомир Гузар отримав титул Церкви Святої Софії
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·День Національного Відродження
·Брат Хілларі Клінтон - хабарник
·Поштівка йшла 112 років
·Хансена видав російський дипломат?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Гудима проти об"єднаної енергосистеми з Росією
·У Туреччині знову паніка
·Коридор в Європу
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Королеву не обслуговуємо
·Коронофобія та герб Галичини
·Старший брат Квебек?

АРТ-ПОСТУП
·Бавовняними полями, крізь нічні ліси до західної пристані
·Духовна творчість - мовою музики
·Балансуючи на межі фантазії і тихої споглядальності
·...І корабель пливе

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Львівська ДАІ готується до приїзду Папи
·Енцо Феррарі - людина й автомобіль

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці поступилися фаворитам турніру
·"Реал" і "Лідс" - у чвертьфіналі
·Біксант Лізаразю: Повернусь у Країну басків
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Чудовий день для чудового U2
·Ельза про Біксанта і музику