BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 23 ЛЮТОГО 2001 року |

Руському народови

МЕЛЬНИК

Сто років тому у Стрию було відкрито Народний дім. Уздовж фасаду будівлі, спорудженої за проектом відомого львівського архітектора Івана Левинського, золотими літерами на блакитному мармурі викарбували напис “Руському народови”. А під написом вміщено шість скульптурних зображень “велетів нашого духу” – Юрія Федьковича, Миколи Устияновича, Тараса Шевченка, Івана Котляревського, Маркіяна Шашкевича та ще живого тоді Миколи Лисенка.

У тодішньому “Ділі” писали, що стрияни завели “новизну”, бо тоді ще ніде в Галичині не було скульптурних зображень українських діячів, окрім надмогильних пам’ятників на цвинтарях.

Узагалі, викликає подив жертовність тодішньої “руської” людності Стрия і повіту. Адже для спорудження Народного дому у Стрию було витрачено понад триста тисяч корон. Багато це чи мало? Важко порівнювати тодішні й теперішні гроші. Але, для прикладу, на початку ХХ століття галицький намісник (урядник ІІІ класу) мав річну платню в 16 тисяч корон. Професор гімназії заробляв чотири тисячі, а шкільний учитель – дві. Голова австрійського уряду – Президент міністрів – отримував за рік 24 тисячі, не рахуючи функційних додатків. Хоча все то були німці чи мадяри, зрідка – чехи.

Серед жертводавців на будову Народного дому у Стрию, окрім місцевих мешканців, можна знайти імена Юліана Романчука, Костя Левицького, Стефана Смаль-Стоцького, Івана Кивелюка, Андрея Шептицького, Ольги Кобилянської, Осипа Маковея, Івана Горбачевського.

І не можемо сказати, що тодішні українські селяни-господарі не мусили платити податків, купці ремісники чи підприємці не відчували конкуренції з боку поляків, жидів чи німців, письменники та журналісти не протидіяли агресивній інформаційній агресії польськомовної преси та видавництв. Руські митці та актори не отримували гарантованої платні, а мусили самі мандрувати галицькими містечками і селами у пошуках замовників та аудиторії.

Та хоч і всі співали “Боже, нам єдність подай!”, не завжди до тої єдності доходило. Бо і московські, і польські, і віденські чиновники завжди намагалися розшарпати руську людність. Довго довелося вести конфронтацію з мовних, правописних, політичних питань. Можемо з нинішніх позицій дорікати часом нашим попередникам з початку минулого століття, що недостатньо приділяли уваги, зокрема, військовим справам. Бо коли створювалися січові стрільці, то з браку власних офіцерів командувати ними довелося директорові Рогатинської гімназії. Звичайно, військова кар’єра серед галичан ніколи не вважалася престижною. Чи в польському, чи в австрійському, чи в радянському війську майже не було генералів із руським галицьким родоводом. Отже, при потребі доводилось ставити сотників на чолі бригад чи корпусів – або запрошувати чужинців. Та й у нинішньому українському війську генералів-галичан можна на пальцях полічити, хоча мало б бути за статистикою не менше, ніж 10% усього вищого командного складу.

Зате вже рядових, стрільців, шереговців, капралів, єфрейторів, сержантів, вахмістрів, вістунів кожному військові галичани постачали досхочу. Тому й платили галицькі русини криваву офіру при кожній війні, а з війська відносно мирних часів приносили якомога гірші “дідівські” звичаї, зіпсуту мову та чужинницькі традиції.

Навіть свята якісь чудернацькі до Галичини примандровували. Справжні перемоги Радецького чи Пілсудського або вигадана вікторія червоних “под Нарвой і Псковом” ставали зайвим приводом для чаркування та гулянки. Особливо “Дєнь защітнікофф отєчєства” – з легкої руки діючого Президента – став узаконеним всенародним святом незалежної держави.

Не знаю, чи є десь у світі країна, де б святкували, нехай і сумнівну, а все-таки перемогу ворогуючої армії. Адже у лютому 1918 року, після підписання Берестейського договору, військо Української Народної Республіки разом зі своїми тодішніми союзниками Німеччиною та Австро-Угорщиною воювало проти більшовицької Росії. Отже, наступником якої держави є нинішня Україна – УНР чи РСФСР? Бо навіть УРСР чи УСРР тоді ще просто не існувало.

Та чомусь подібні традиції виявляються надзвичайно живучими, тоді як традиції доброго господарювання, порядної роботи чи християнського милосердя дуже тяжко торують собі шлях крізь нашарування радянської епохи.

Але маймо надію, що не будемо “вічними єфрейторами” і зможемо стати справжніми шляхетними господарями своєї долі, свого міста та своєї держави. Для цього треба не так уже й багато. Просто треба цього захотіти.

Ігор МЕЛЬНИК

POSTUP - ПОСТУП
№31 (689),
23 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Перехід Кахи Каладзе з Тбілісі до Києва - шахрайство?
·Потебенька врятували комуністи

ПОГЛЯД
·Віднайдено настінне малярство Бруно Шульца
·Відозва до студентства
·Руському народови

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Знеструмлено ще кілька об"єктів водоканалу
·Невдоволені львів"яни пікетують Ратушу
·Червоний Хрест допоміг дітям-сиротам
·КІЛЬКА СЛІВ
·Прийнято міську програму приватизації
·На ремонт доріг грошей не передбачено
·"Тризуб" бере СБУ під свій захист

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Із Сихова до центру - автострадою?
·Сільгоспвиробників покинули напризволяще

ПОСТУП З КРАЮ
·Лазаренко хоче судитися з Кучмою
·Потебенька врятували комуністи
·Глава УГКЦ Кардинал Любомир Гузар отримав титул Церкви Святої Софії
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·День Національного Відродження
·Брат Хілларі Клінтон - хабарник
·Поштівка йшла 112 років
·Хансена видав російський дипломат?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Гудима проти об"єднаної енергосистеми з Росією
·У Туреччині знову паніка
·Коридор в Європу
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Королеву не обслуговуємо
·Коронофобія та герб Галичини
·Старший брат Квебек?

АРТ-ПОСТУП
·Бавовняними полями, крізь нічні ліси до західної пристані
·Духовна творчість - мовою музики
·Балансуючи на межі фантазії і тихої споглядальності
·...І корабель пливе

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Львівська ДАІ готується до приїзду Папи
·Енцо Феррарі - людина й автомобіль

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці поступилися фаворитам турніру
·"Реал" і "Лідс" - у чвертьфіналі
·Біксант Лізаразю: Повернусь у Країну басків
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Чудовий день для чудового U2
·Ельза про Біксанта і музику