BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 23 ЛЮТОГО 2001 року |

Відозва до студентства

9 лютого на стінах комірчини одного приватного помешкання у Дрогобичі, під кількома шарами пізніших забілень, знайдено розписи, що, поза всяким сумнівом, постали з-під пензля всесвітньо відомого письменника і графіка Бруно Шульца (1892-1942). Цю знахідку зробив режисер-документаліст із Гамбурга Беньямін Гайслєр разом зі своєю творчою групою. Обставини виникнення цього малярства, як і обставини його знаходження, далеко не випадкові.

Під час фашистської окупації Дрогобича Шульцом, який до війни працював учителем рисунку в місцевій польській гімназії, “заопікувався” один зі зверхників дрогобицького СС, обершарфюрер Фелікс Ляндау, що посідав одне з центральних місць у програмі знищення галицьких євреїв. Знайомство з витонченим митцем лестило “жидівському генералові”, він утримував Шульца при собі як “придворного маляра” і доручав йому розмальовувати внутрішні поверхні стін у кількох спорудах, пов’язаних із товариським життям гітлерівців у Дрогобичі.

Бруно Шульц, цілком усвідомлюючи хисткість свого становища, щоби врятувати життя собі і своїм рідним чи бодай відсунути момент смерті, був змушений вдатися до цієї невластивої йому техніки.

Одним з останніх “замовлень” стали розписи стін у кімнаті двох малих дітей Ляндау, 5-річного тоді Вольфа-Дітера і
3-річної Гельги, в зайнятому генералом помешканні.

19 листопада 1942 року, в день, названий “чорним четвергом”, під час дикої і безладної каральної акції, в якій загинуло близько 230 дрогобицьких євреїв, Шульца на вулиці застрелив інший есесівець, Карл Гюнтер.

Те, що Шульц робив ці розписи, відомо з численних свідоцтв. Від кінця 60-х років переважно польські дослідники творчості Бруно Шульца не раз намагалися віднайти настінні зображення. Марність цих спроб дедалі більше переконувала вчений світ, що всі воєнні настінні малюнки Шульца безповоротно втрачені.

І щойно тепер, майже 2 тижні тому, режисерові Беньяміну Гайслерові та невеличкій групі його однодумців, що разом працюють над створенням документального фільму під назвою “Знайти образи” (німецькою – Bilder finden), це вдалося несподівано швидко для них самих. Цей успіх, утім, аж ніяк не можна вважати примхою долі.

Уже сама назва цього фільму, приготування до якого тривали близько 2-х років, а праця над яким почалася 5 лютого в Дрогобичі, засвідчує, що пошуки і віднайдення розписів дитячої кімнати в “домі Ляндау” були не випадковими побічними продуктами фільму, а навпаки, власне вони є рушієм майбутньої стрічки. Двотижневе запізнення з розголошенням цієї звістки також не випадкове. Воно було викликане потребою з’ясування цілого ряду питань, пов’язаних із цим відкриттям.

Воно зроблене на території України, тож режисер негайно сповістив німецьке посольство в Києві, яке, у свою чергу, поінформувало про знахідку міністра культури
Б. Ступку і міністрів культури ФРН та Польщі. Такий високий протекторат був не тільки формальною необхідністю, а й здійснювався з міркувань безпеки для зображень, що перебувають у приватному помешканні, і спокою для самих мешканців.

Усі ми, творча група фільму “Знайти образи”, сердечно вдячні власникам помешкання за те, що, попри недавнє горе, яке спіткало цю родину, вони безкорисливо погодилися впустити нас і всіляко сприяли цьому відкриттю. Без їхньої доброзичливості це малярство Шульца, що все ж угадувалося під нашаруваннями повоєнних ремонтів, могло би назавжди залишитися під цими нашарування ми або й просто згинути під гуркіт чергового переоблаштування приміщень.

Тут же хочу попросити журналістів, мистецтвознавців і всіх зацікавлених осіб бути вирозумілими і терплячими: до повного завершення консерваційних робіт доступ до зображень неможливий і неприпустимий з огляду на спокій і захист приватності мешканців, а саме приміщення опломбоване міською адміністрацією.

Організація відслонення і здійснення експертизи зображень стали наступним завданням команди, що займається зйомками фільму “Знайти образи”. Для цього Беньямін Гайслєр запросив міжнародну експертну групу з 3-х осіб, серед яких був і директор Львівської картинної галереї Борис Возницький. Фахівці підтвердили автентичність образів – багатофігурної композиції з казкових постатей.

Триває узгодження міждержавних формальностей, до яких також залучене й міське керівництво Дрогобича, триває праця експертних комісій, триває пошук розв’язки щодо майбутнього цього малярства. Триває і праця над фільмом, що має з’явитися у світ на початку 2002 року. Група першовідкривачів вважає, що гідним ушануванням знахідки мало б стати облаштування тут музею Бруно Шульца. Так місце приниження і ганьби перетворилося б на місце незнищенності.

POSTUP - ПОСТУП
№31 (689),
23 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Перехід Кахи Каладзе з Тбілісі до Києва - шахрайство?
·Потебенька врятували комуністи

ПОГЛЯД
·Віднайдено настінне малярство Бруно Шульца
·Відозва до студентства
·Руському народови

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Знеструмлено ще кілька об"єктів водоканалу
·Невдоволені львів"яни пікетують Ратушу
·Червоний Хрест допоміг дітям-сиротам
·КІЛЬКА СЛІВ
·Прийнято міську програму приватизації
·На ремонт доріг грошей не передбачено
·"Тризуб" бере СБУ під свій захист

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Із Сихова до центру - автострадою?
·Сільгоспвиробників покинули напризволяще

ПОСТУП З КРАЮ
·Лазаренко хоче судитися з Кучмою
·Потебенька врятували комуністи
·Глава УГКЦ Кардинал Любомир Гузар отримав титул Церкви Святої Софії
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·День Національного Відродження
·Брат Хілларі Клінтон - хабарник
·Поштівка йшла 112 років
·Хансена видав російський дипломат?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Гудима проти об"єднаної енергосистеми з Росією
·У Туреччині знову паніка
·Коридор в Європу
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Королеву не обслуговуємо
·Коронофобія та герб Галичини
·Старший брат Квебек?

АРТ-ПОСТУП
·Бавовняними полями, крізь нічні ліси до західної пристані
·Духовна творчість - мовою музики
·Балансуючи на межі фантазії і тихої споглядальності
·...І корабель пливе

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Львівська ДАІ готується до приїзду Папи
·Енцо Феррарі - людина й автомобіль

СПОРТ-ПОСТУП
·Українці поступилися фаворитам турніру
·"Реал" і "Лідс" - у чвертьфіналі
·Біксант Лізаразю: Повернусь у Країну басків
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Чудовий день для чудового U2
·Ельза про Біксанта і музику