BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Зореслава Ромовська: Президент Кучма порушує присягу на вірність народові України

Одна з лідерів опозиційної партії "Батьківщина" переконана, що Президента України Леоніда Кучму можна усунути від влади за станом здоров"я

ПРЯМА МОВА

– Минулої неділі я разом із трьома львівськими депутатами – Тарасом Стецьківим, Ігорем Коліушком, Тарасом Чорноволом – була у Стебнику і Дрогобичі. Ми відповідали на численні питання, висвітлювали свою позицію щодо всього того нового, що сталося в країні останнім часом. У понеділок я була в Новояворівську на такій же зустрічі (щоправда, людей тут було менше, бо в Дрогобичі люди стояли і в коридорі, і за лаштунками на сцені – просто за спиною) і дала оцінку “заяві трьох” – Президента, прем’єра і голови Верховної Ради. З точки зору Президента України я вважаю цю заяву абсолютно послідовною. Абсолютно незрозумілою я вважаю ту обставину, що її підписав Віктор Ющенко, і я схильна припускати, що підпис Ющенка був поставлений, перш ніж він ознайомився з тим текстом. Я б дуже хотіла в це вірити, у мене є великі підстави, для того, щоб вірити, що це саме так. Мені видається, що якби Ющенко читав ту заяву, то такого змісту заяву він би не підписав.
Те, що так інтенсивно зростає партія “Трудова Україна”, я думаю, говорить багато про що. Якась частина людей буде переходити з фракції “Батьківщина” в інші фракції, і це свідчить про те, що якоїсь ідеологічної твердості, твердості характеру в багатьох депутатів немає. Десь зо два місяці тому в нас було вельми знаменне засідання фракції, яке вела Юлія Тимошенко, і вона сказала так: “Я хотіла б, аби кожен із тих, хто сидить тут, сказав мені: з нами він – чи ні? До кінця – чи ні?”. Мені приємно, що я першою з депутатів сказала: “Я тут залишуся – і до кінця”. Чи вистоять усі чоловіки з “Батьківщини” у цей складний для фракції час, я не можу сказати. До речі, побачимо, яку позицію займе Дмитро Гнатюк. Ця людина – і дуже поважного віку, і з такими різними званнями, тож побачимо...

– А що, є якісь сумніви (розмова відбувалася у вівторок вранці, а після обіду стало відомо про перехід Д. Гнатюка у фракцію “Трудова Україна”. – Ред.)?

– Так, звичайно. Сумнівів дуже багато. Мені вже сказали, що є перспектива того, що Гнатюк подасть заяву про вихід із фракції під тим приводом, що за ним начебто зберігають посаду головного режисера Українського національного театру опери та балету. Але в 75 чи в 77 років уже не так важливо зберегти за собою посаду головного режисера, а є, мабуть, щось більш значне.

– Було б цікаво, аби ви конкретизували свої слова про те, що підпис Ющенка на тій заяві з’явився без його відома. Можливо, його ввели в оману?

– Це моє абсолютно інтуїтивне припущення, я просто собі уявляю. Знаєте, можливо, це відгомін того міфу про Ющенка, який я собі витворила. Я пам’ятаю, яким було засідання фракції перед призначенням Ющенка на посаду, коли він відкрито сказав: “Я не хочу бути прем’єром”. Тоді я підійшла до нього і сказала: “Вікторе Андрійовичу, я вас благаю, не говоріть, що ви не хоче бути прем’єром”. Він не хотів бути президентом, але деякі сили лише в ньому бачили президента. За реакцією моїх виборців у Новояворівську під час моєї зустрічі з ними можна було зрозуміти, що люди беззастережно вірять Ющенкові. Можливо, підпис прем’єра і був ляпасом, але люди готові це вибачити.

– А як ви думаєте, пані Тимошенко ще вірить Ющенкові?

– Вона показує і говорить, що вірить. На останньому засіданні фракції вона говорила, що вона йому вірить. Але чи вірить вона йому дійсно, не знаю.

– До речі, ви маєте якийсь контакт із пані Юлією?

– Немає жодного, тільки через адвоката.

– Тобто заборонені навіть телефонні розмови?

– Абсолютно нічого. Можна тільки передавати листи.

– До останнього часу ви уникали різких політичних заяв, а зараз говорите достатньо відверто. Чому?

– До недавнього часу я займала дуже виважену позицію. Я знаю, що якщо я буду висловлювати відкрито якесь своє ставлення до якогось депутата, вірніше, до позиції якогось депутата, то не проголосують за Цивільний кодекс, не проголосують за Сімейний кодекс. Це дуже важливо. Адже у Верховній Раді дуже часто голосують “проти” не тому, що є проти того, що людина там написала, а тому, що є проти особи, яка той закон подає.

– Це відбувається на такому міжособистісному рівні? Щось на зразок дрібної помсти?

– Звичайно, що так є. Через цю ідею, що і Сімейний, і Цивільний кодекси мусять бути прийняті, до чого я доклала своїх рук, я старалася не вступати в політичні дискусії. До речі, після того виступу 19 травня 1998 року комуністи довгий час не віталися зі мною. Це було повне ігнорування, але потім вони побачили, що я займаю позицію тверду і прогнозовану, і я часто прошу в них, аби вони проголосували за те, що я подаю.

– Чи зберігає партія “Батьківщина” віру в Кучму – в те, що він ще може очиститися, що все ще може налагодитися?

– Знаєте, тоді, коли був Ющенко, коли була Тимошенко, коли був той Кучма (який є – такий є), при зміні цих трьох силовиків (Кравченко, Деркач, Потебенько. – Ред.) ситуація в державі могла бути стабілізована, і порядок міг бути наведений навіть при тому самому Президентові. Треба лише було дати Тимошенко можливість допрацювати цей рік – і ми б тоді усе ж таки побачили ефект реформ і результат наведення порядку у вугільній галузі. Але кілька днів тому газета The New York Тimes написала, що Юлія Тимошенко розворушила клан, яким керує Президент Кучма. Але навіть за цієї ситуації позитивні зрушення у державі могли б бути. А так, коли її немає, коли Ющенко морально зламаний, коли залишаються і Потебенько, і Кравченко, і все оточення Президента залишається недоторканим, немає іншого шансу, аніж як підтримувати гасло “Україна без Кучми!”.

– Чи можливий, на вашу думку, імпічмент?

– Знаєте, якщо процедура імпічменту дуже складна, то в Конституції записана інша можливість усунення Президента – за станом здоров’я. Для цього треба лише 226 голосів. У проекті Закону “Про регламент” (зараз триває підготовка до повторного першого читання цього Закону) розписана процедура медичного обстеження Президента, коли ставиться питання про припинення його повноважень у зв’язку зі станом здоров’я.

– Але якщо говорити про моральне обличчя людини, яка говорить, поводиться, звертається до вищого керівництва країни так, як на оприлюднених плівках, – чи можуть морально-етичні чинники бути підставою для імпічменту?

– Конституція передбачає, що підставою для імпічменту є вчинення злочину, державна зрада, порушення присяги – “... присягаю бути...” таким-то, служити народу України. То, очевидно, інформація, яка є на касетах, у випадку їх підтвердження дає підстави для висновку, що Президент – клятвопорушник. Необов’язково йдеться про притягнення його до кримінальної відповідальності, але на те, щоб констатувати, що є порушення присяги, думаю, підстави є. А тепер про гарантії: депутат Терьохін вніс проект закону про гарантії для Президента та його родини, який передбачає збереження всіх пільг і недоторканності після того, як Президент піде у відставку сам або за станом здоров’я.

– Чи це не створить прецеденту безкарності для всіх майбутніх Президентів України?

– У такій ситуації благом для українського народу було би, якби цей Президент пішов. Справа не в покаранні, а в тому, щоби показати наступним президентам, що така поведінка глави держави неприпустима. Суспільство треба очистити.

– На час повноважень потреба недоторканності зрозуміла, але чи потрібна вона після їх припинення? Чи не суперечитиме цей закон Конституції, яка визначає рівність прав усіх громадян?

– Не може бути абсолютної рівності. Я б, наприклад, голосувала за цей закон двома руками – в надії, що цей закон спрацює і що Президент піде у відставку. До речі, в Японії за законом депутати недоторканні все своє життя.

– Зараз є чимало припущень стосовно того, що Президент таки піде у відставку. Який ваш особистий прогноз: Кучма втримається? І хто його може замінити у випадку відставки?

– Кажуть, що Великдень ми зустрічатимемо вже з іншим Президентом. Не знаю, наскільки це ймовірно, але дуже хотілося б у це вірити. А от щодо наступника, то зараз дуже активно “розкручуються” Тигипко, Шаров... Важко сказати, оскільки події будуть розвиватися надзвичайно швидко. Я б дуже хотіла, щоби суспільство підтримало Ющенка – це, можливо, світло в кінці тунелю.

– Ви не боїтеся арешту?

– Мене не можуть заарештувати, поки я є депутатом. Юлія Володимирівна казала, що вона готова до арешту й уже місяць возить в багажнику автомобіля велику сумку. Але я думаю, що це страшний психологічний стрес, і думаю, що Юлія Володимирівна його пережила. А щодо арешту... Якщо б це хотіли зробити у Львові, то в мене є багато студентів, які працюють у цій системі; може, в кишені якийсь шоколад незаконний мені б і передали...

– Яке ваше ставлення до прийнятого нещодавно закону про пропорційні вибори до парламенту? Президент саме наклав вето на цей закон...

– Цей закон був прийнятий лише тому, що всі голосували, знаючи, що Президент його не підпише. Це було протестне голосування. Однак потім депутати почали думати: сьогодні абсолютно відомо, що кожна облдержадміністрація подала Президентові списки кандидатів за мажоритарними округами. Тобто вже готується депутатська президентська команда, і наскільки мені відомо, з діючих депутатів Львівщини лише одна особа потрапила до списку – Юрій Криворучко, і ніхто більше. Мені учора підтвердили, що у списку є також Сенчук, Гладій, Кірпа, Снітинський, молодший Медведчук і Криворучко. Уявляєте, вже формується пропрезидентська більшість! Тому в цій ситуації долати вето Президента – обов’язковий крок. А чи буде вето подолане? Комуністам це вигідно, СДПУ(о) – хтозна, рухівцям – хтозна... Я не можу говорити, що у Верховній Раді набереться 300 голосів. Узагалі, може статися таке диво, що всі великі фракції відчують, що їм вигідний закон про вибори за пропорційною основою. Тому що всі фракції, хоч і різною мірою, бояться отакого президентського диктату.

– Найяскравіше, чим ви відзразу запам’яталися, з’явившись у Верховній Раді, – це заява про “барабашку”, що заважає депутатам працювати.

– Ви знаєте, проблеми є. Наскільки мені відомо, два рази на тиждень у сесійну залу завозяться спеціальні установки, які чистять повітря. Проблеми є: енергетика дуже погана, особливо під куполом, по центру. Хоча після того виступу я з цього приводу більше не з’ясовувала нічого. На прийняття присяги я освячувала свяченою водою балкон, деякі ряди, деяких депутатів. Я постійно на Водохрещу йду до церкви, потім приношу воду у нашу фракцію і освячую всіх.

Розмовляли Ігор МЕЛЬНИК, Олег ОНИСЬКО, Дмитро ЯЦЕНКО, Ольга ЯЦЕНКО

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Змова олігархів

ПОГЛЯД
·У Львові судитимуть Кучму
·Володимир Гірняк: Не будьте пасивними!
·ОПОЗИЦІЯ СІРИХ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Телепрограми зникли на невизначений термін
·"Західенерго" загрожує роздроблення
·КІЛЬКА СЛІВ
·День народження Львівського університету
·У Львові судитимуть Кучму
·Альтернативна енергокомпанія свідомо збиткова

ПОСТУП З КРАЮ
·Змова олігархів проти Президента
·Юлія Тимошенко почуває себе дедалі гірше
·Генпрокурор Потебенько в законі
·Папа висвятив двох кардиналів для Львова
·Маніпуляції слідства у справі Гонгадзе

КРУГЛИЙ СТІЛ ПОСТУПУ
·Зореслава Ромовська: Президент Кучма порушує присягу на вірність народові України

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Росія хоче пересварити НАТО?
·Викрито російського агента в ФБР
·Барак залишає політику Шарону

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Кульова блискавка від Quantum
·Warcraft3: скільки можна чекати?
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Нетверезі єдиноборства
·"Дайте нам гроші, бо ми хароші"...
·Меблі виявились "дутими"
·Два фрізієри

АРТ-ПОСТУП
·АРТ-НОВИНИ
·Фатум хімічного олівця
·Канікули у Штутгарті
·Паперове медіа

СПОРТ-ПОСТУП
·"Мілану" знову пощастило
·Училище фізкультури визначить найкращих
·Збірна України на Кіпрі
·Шмейхель завершив кар"єру у збірній Данії

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Помер знаменитий режисер Стенлі Крамер
·Валентино. Відвага та досконала елегантність