BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

ОПОЗИЦІЯ СІРИХ

PARA BELLUM

“Батьки нації” порівняли опозиціонерів із фашистами. Кого вони хотіли налякати? Самих себе? Справа в тому, що “антикучмівці” не подібні на фашистів не тільки в політологічному аспекті, але й за наявним потенціалом. 1922 року підрозділи фашистської міліції здійснили похід на Рим, узяли під контроль муніципалітети на місцях. Виступаючи в парламенті, Муссоліні заявив: “Я міг би перетворити цю залу на солдатський бівуак...”. В української опозиції немає ні такого вождя, ні сотні тисяч озброєних чорносорочників. Які ж вони фашисти?

Мабуть, найбільші страхи опозиції полягають у тому, що влада, отямившись від розгубленості, просто проігнорує її. Як змусити владу реагувати на протести? До чого, крім виступів із заявами, може вдатися Форум національного порятунку? Цитата з Висоцького – “настоящих буйных мало – вот и нету вожаков” – стала визначальною в описі проблем опозиції та й узагалі теперішньої української політики. З іншого боку, постає запитання: чому це в Сербії, Перу, на Філіппінах змогли повалити президентів (президентів цих країн звинувачували у зовсім смішних речах, порівняно з Леонідом Кучмою), а в Україні – ні? Чому в інших країнах народи подолали сильних лідерів, які мали неабиякий досвід боротьби (Слободан Мілошевич, на відміну від Кучми, прийшов до влади на хвилі національного піднесення, а не загальної втоми та зневіри; перуанець Альберто Фухіморі розгромив марксистських партизан та сусідній Еквадор, домігся економічного зростання), а українці неспроможні дати собі раду з “ніяким” Кучмою? Звичайно, влада зуміла так усім задурити голову розмовами про стабільність, що в корисність цієї стабільності за будь-яких умов багато хто повірив. Але проблема не тільки в цьому.

Опозиціонери дивуються і звинувачують народ у пасивності, але ж насправді винні вони самі. Зачаровані на Захід, українські політики, наче діти, повірили в чудодійність інформаційно-пропагандистських технологій; увірували, що все вирішують технології, що піарщики та іміджмейкери важать більше, ніж переконання і все решта, чим би мали керуватися політики у своїй діяльності.
У могутність піару повірили настільки, що знехтували всіма іншими аспектами політичної роботи. Кость Бондаренко якось слушно зауважив: теперішні політики вірять у можливості піару так само, як середньовічні – у силу чорної і білої магії. І ні тепер, ні тоді ніхто достеменно не знав, що таке магія і що таке піар. Але в давнину знали, що таке пряма дія, тому на активних прихильників покладалися більше, ніж на шаманів. Зараз навпаки: піарщиків та іміджмейкерів, як собак нерізаних, а людей, які вміють адекватно діяти в даних умовах, немає. На такому “безриб’ї” навіть Юлію Тимошенко стали порівнювати з Жанною д’Арк. Через елементарну послідовність та наполегливість, хай навіть талановитого політика стали порівнювати з героєм визвольної війни! Та яка Жанна д’Арк?! Не тіште себе ілюзіями! Жанна була наївною і щирою фанаткою, завдяки чому з банд мародерів та зграй дезертирів зуміла збити боєздатне військо. І без усякого піару.

Якщо опозиціонери хочуть змінити політичний клімат – нехай почнуть із самих себе, з підготовки відповідних кадрів. У так званих “школах молодих політиків” чи то “молодих лідерів” готують ніяких не лідерів – майбутній партактив там учать бути чиновниками (згодом чиновники навчать їх бути хапугами), вчать працювати в кабінетах з іншими чиновниками, а не на вулицях і майданах з натовпом. Чого ж тепер звинувачувати народ, якщо ви не можете адекватно до нього в даній ситуації звернутися? Ваші піарщики та іміджмейкери спроможні заохотити людей читати газети і дивитися телевізор (у ліпшому випадку – проголосувати на виборах), але аж ніяк не спонукати до активних дій. Чиновники взагалі вміють не заважати. Немає фахівців з кризових ситуацій, гандизму чи якихось інших методів ненасильницького спротиву. Та що там говорити за фахівців – коли настав момент діяти, виявилося, що в багатьох партосередках немає навіть мегафонів!

Сподіваюся, що останні події мають таки переконати політиків: готуватися треба не тільки до виборів, але й до... великих несподіванок.

Дмитро ШУРХАЛО

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Змова олігархів

ПОГЛЯД
·У Львові судитимуть Кучму
·Володимир Гірняк: Не будьте пасивними!
·ОПОЗИЦІЯ СІРИХ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Телепрограми зникли на невизначений термін
·"Західенерго" загрожує роздроблення
·КІЛЬКА СЛІВ
·День народження Львівського університету
·У Львові судитимуть Кучму
·Альтернативна енергокомпанія свідомо збиткова

ПОСТУП З КРАЮ
·Змова олігархів проти Президента
·Юлія Тимошенко почуває себе дедалі гірше
·Генпрокурор Потебенько в законі
·Папа висвятив двох кардиналів для Львова
·Маніпуляції слідства у справі Гонгадзе

КРУГЛИЙ СТІЛ ПОСТУПУ
·Зореслава Ромовська: Президент Кучма порушує присягу на вірність народові України

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Росія хоче пересварити НАТО?
·Викрито російського агента в ФБР
·Барак залишає політику Шарону

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Кульова блискавка від Quantum
·Warcraft3: скільки можна чекати?
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Нетверезі єдиноборства
·"Дайте нам гроші, бо ми хароші"...
·Меблі виявились "дутими"
·Два фрізієри

АРТ-ПОСТУП
·АРТ-НОВИНИ
·Фатум хімічного олівця
·Канікули у Штутгарті
·Паперове медіа

СПОРТ-ПОСТУП
·"Мілану" знову пощастило
·Училище фізкультури визначить найкращих
·Збірна України на Кіпрі
·Шмейхель завершив кар"єру у збірній Данії

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Помер знаменитий режисер Стенлі Крамер
·Валентино. Відвага та досконала елегантність