BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 ЛЮТОГО 2001 року |

ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

Чи потрібні вони нашій державі?

Як постійний читач “Поступу”, “ВЗ” та “ГУ” я в першу чергу відшукую рубрику “Листи читачів”. Саме в цих невеличких листах виливається щира і правдива людська сутність нелегкого життя нужденного народу на “вільній на своїй землі”... На землі, де люди все своє нелегке життя трудились і, залишившись на старості літ в убогому животінні, гірко проклинають обкрадену свою долю.
Вони давно вже перестали вірити всім і вся, вірити в оті брехливі обіцянки мужів владних, в поліпшення своїх соціальних проблем. І це тоді, коли Україна на схилі свого першого десятиріччя досягла помітних успіхів у своєму формуванні як суверенна і незалежна демократична держава, з її незчисленними багатствами та мудрим і роботящим народом.

Засилля російської художньої літератури та порно-бандитського непотребу говорить про те, що, починаючи з перших днів нашої незалежності, російські політикани ведуть напружену ідеологічну роботу на русифікацію України.
Натомість українське кіномистецтво та книговидавнича проблема – у глухому занепаді. Серце стискається від болю, коли, вмикаючи телевізор, чуєш на кожному каналі тільки чужу мову та безпардонні московські анекдоти. А де ж тоді всесвітньо відомий український гумор та щира українська пісня?! Чому так рідко на екранах телевізорів ми зустрічаємо своїх улюблених співаків та гумористів, свою чарівну українську мову?! Допоки труїтиме душу чуже і своє оте розбещене сексом та верескливо-фанерне безголосся?!

Яку національно ідейну духовність ми передамо своїм нащадкам?! А тому ми знову і знову запитуємо себе, чи потрібні нашій державі такі “Гаранти” та міністри від культури, і чи довго ще терпітимуть зболені та покривджені серця людські?! Та, мабуть, довго...

Микола ЗАХАРКІВ

3 березня настане 15484 рік

Наша преса, і “Поступ” зокрема, інформує про настання Нового року в Новій Зеландії, на островах Зеленого Мису... З цього калейдоскопу новорічних святкувань логічно напрошується питання – а скільки ж років нам, українцям? І коли святкували Новий рік наші пращури? Бо вже навіть наші вороги визнали, що в нас задовго до Різдва Христового була потужна цивілізація, своя релігія і свій національний світогляд.

Так, ми вступили в третє тисячоліття, і на нашому календарі – 2001 рік. Але це літочислення запроваджено лише з 525 року, взявши за дату відліку біблійне народження Христа. З багатьох календарів, які видаються в Україні, ми дізнаємося, що нині за візантійським літочисленням – 7509 р., за александрійським – 7501 р., за єврейським – 5761 р., за мусульманським – 1421 р. і т. д. А ще ми знаємо, коли настає новий рік за китайським календарем (25 січня), коли рік Змії змінює рік Дракона.

Наші предки шанували свої звичаї і своїх рідних богів. Звичаї виявилися сильнішими за християнські нерідні обряди, і християнству не залишалося нічого іншого, як пристосувати українські обряди, до нової релігії. Так з’явилися купальські свята (Івана), гаївки-веснянки, коляда, щедрівки і багато іншого. Прислухайтеся до різдвяних колядок і щедрівок – скільки там сонця, пташиного щебету і весняного настрою. Тут і ластівочки, і сивая зозуленька. Хіба ці птахи є в січні? Або звичай на щедрий вечір посівати.
Невже наші предки були такі наївні, що посівали по січневому снігу? Ні, зовсім не цим пояснюються ці мотиви. Справа в тому, що наші предки святкували новий рік напровесні, разом із народженням сонця. І цього року за літочисленням наших предків-кімерійців 3 березня настане 15484 рік. Хіба це нам не цікаво було би знати? Адже це ж своє, рідне, наші корені. Ми ж мусимо знати, хто ми, які діти, чиїх батьків. Чи будемо вічно хилитися до чужинських звичаїв, мови і культури?
Наталя ПОЧТОВНЮК, м. Стрий

Долучіть і мій підпис до “Листа про свободу”

Милі люди, не знаю, чи друзі ви, чи вороги, чи вам болить серце, чи просто ви це говорите ради того, щоб вибороти собі місце під сонцем.

Але знайте, ці слова Вам мусять переболіти. Ви мусите стати його (Георгія) мамою, сестрою, братом, татом. Ви мусите згадати, як Ви його вчили не брехати, як не брехали йому самі, щоб не дати поганого прикладу, ви мусите пропустити через душу свою...

Це речі останні – вбивства. Це речі дуже палкі й небуденні! Не говоріть про це, якщо Вам не болить.

Немає влади, що не від Бога. І найбільш кривава і злочинна – теж. Вона відбиває стан сердець.
Ольга СТЕФ’ЮК

Любі мої, до нас їде Папа Римський.

Бог посилає Україні свою Благодать. Любі мої, Україна виходить з Апокаліпсису, що почався на нашій землі в 1917 році. Світ вступив у цю смугу життя лише у 80-ті роки. Життя виносять на своїх плечах хлібороби (найкращі у світі – й у такій тяжкій ситуації).

У селян забрали і вивезли трактори, вирізали коней, а вони – працюють, купи міських рекетирів на їхніх шляхах, а вони – кращі. Допоможімо ж їм вивезти зі смертельної ситуації життя, і нехай кожна невеличка копієчка, привезена прочанами, піде на посадку персикових, горіхових, яблуневих садів і т. д.

Кожна копієчка, яку посилає нам Бог у тяжку хвилину, хай стане початком створення українського Чуда, точки опори для цілого світу, багатої садами і добрими людьми. Помолімося, щоби Бог відкрив очі владним телепням, що не до бульварних аферистів, злодіїв, що набудували на могилах християн стіни котеджів, кабаків і т. д., їхатимуть у майбутньому всі земляни, а до хлібодавців і щедрої природи. Облагородьмо ж її, і всі бульварники, а також кагебісти, міліція, медицина, юристи, аферисти і т. д., всі повинні закотити рукава... для свого ж порятунку, любі.

Вклонимося Г. Ґонґадзе, М. Мельниченку, В. Ющенку, О. Морозу, В. Гарковенку і всім-всім захисникам християн України.
Л. ГЛАДКОВА, Брюховичі

Російська мова не здаватиметься іноземною

Нині чимало помінялося у кіномережі міста. Зникли старі назви, натомість з’явилися нові, що засвідчили поступ народу до свободи. Однак не змінився хіба що “язык” кіно. Тому прем’єри “Титаніка” і “Жанни Д’Арк” мусив сприймати недержавною мовою.

Хочу також наостанку запропонувати один спосіб виходу кіноіндустрії Львова з глухого кута. Слід усім перейменованим кінотеатрам повернути старі назви. Тоді піду до к/т “Октябрь” – і російська мова не здаватиметься іноземною.

Панько ДОТЕПЕР

На маргінесі виборів

Будуть вони вже за рік, а може, і скоріше. За кого голосувати? “Судіть їх не по словах їхніх, а по ділах” – цей вислів із Біблії любить наводити професор Валентин Мороз. Недавно “Поступ” подав результати голосування депутатів від Львівської області у справі організації надзвичайної комісії для розслідування зникнення Ґонґадзе; щоправда, за критику деяких із них паном Юзьом редакції потім довелося складати “самокритику” – зовсім у сталінському стилі.

Отже, було б дуже доцільним наводити результати поіменних голосувань за всіма “гарячими” справами, і то не лише для Львівської області, а для всіх трьох галицьких областей. Тоді читачі самі побачать, і навіть без коментарів, хто є хто і чиї інтереси боронить його партія. Такі результати друкують деякі київські газети (але хто їх читає? – і порівняйте їх популярність з популярністю “Поступу”).

На закінчення – мовне зауваження, на цей раз лише одне. У нашій пресі прийнялась назва нижньої палати англійського парламенту як палати общин – у тому числі й у “Поступі” за це ж 19/1. Але ж то чистий русизм – до війни писали “палати громад”, і це є дійсний еквівалент російської “общины”.
Роман МАКІТРА

Прочитав рецензію на фільм “Нескорений”

У №3 “Поступу” прочитав рецензію на фільм “Нескорений”. На жаль, була погана реклама, і я не подивився цей фільм, як і сотні львів’ян, які були б присутні в залі, тим більш безплатно, що в наш час має значення. Вирішив Вам написати листа, може, посприяєте, щоби повторили цей фільм, не знаю, хто фінансував безплатний сеанс.

Друге, маю надію, що цей фільм покажуть по телебаченню. Я ТБ майже не дивлюся. Українське нудне, новини подають так, що майже нічого не довідуюсь.
Старі совітські – примітивні й дурнуваті – фільми мене не цікавлять, і я їх бачив 50 років тому. Західні бойовики і порнуха – це для молоді, а я пенсіонер. Нехай виховуються на тій західній кіномакулатурі. Але щодо фільмів, я знаю, що через фінансові труднощі їх не випускають, хоч є в нас талановиті режисери і актори.
Р. ПАНЧИШИН, Львів

Питання Квебеку не нове

У Вашому часописі (№ 2 – 4-10 січня 2001 р.) вміщена стаття “Мовне питання” про досвід канадського Квебеку для галичан...

Питання Квебеку не нове. Воно вже кілька разів “мусувалось” у Верховній Раді, де депутати-українофоби закликали наслідувати цей нібито “цивілізований” приклад. Як можна ставити поруч два протилежні факти і намагатися звести їх до одного знаменника, як кажуть математики? Адже між цими двома вимірами лежить глибока принципова відмінність.

Отже, Канада, англійці, французи... Навіть діти знають, що Канада є чужою землею як для англійців, так і для французів. Це не їхня батьківщина, вони на ній чужинці, як у народі кажуть, “зайди”, якщо хочете – окупанти. Звідси зрозуміло, що ні англієць перед французом, ні француз перед англійцем не може мати жодних переваг ні в моральному, ні в правовому полі. Тому й вирішили мовну проблему правильно, єдино правильно в їхньому становищі, бо вони обоє (і француз, і англієць) чужі в Канаді і рівні в своїх правах як окупанти, “зайди”.

А що ж на Україні? Таж тут становище зовсім протилежне. Є автохтони (український народ), який живе на своїй споконвічній землі, і є москалі – “зайди”, окупанти чужої землі. Про яку рівність, моральну, правову, історичну чи ще яку хочете, може йти мова? Адже є господар і завойовник!
Ось де лежить принципова різниця між Квебеком, Швейцарією і ще декількома державами, які мають двомовність. Там групи народів рівноправні, а на Україні – ні. Ще раз наголошую: є господар і окупант! Кожному – своє місце і кожному – свої права.
І морально і юридично може бути тільки одна мова, мова господаря.

Микола КЛЕПУЦ, вчитель Козівської середньої школи

POSTUP - ПОСТУП
№29 (687),
20-21 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Майора Мельниченка "клонували"
·Провалля на Яворівшині розширюються

ПОГЛЯД
·Провалля на Яворівшині розширюються
·Суперечки в УРП не припиняються
·Ми хочемо і будемо вільно мислити...
·Не сотвори собі кумира

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львів теж може піти під землю
·Недбалих керівників звільнятимуть
·КІЛЬКА СЛІВ
·Місто почне виробляти свою електроенергію
·Грип спричинив смерть дітей

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·У цілому місті відімкнуть воду?
·Свято кохання у прямому ефірі

ПОСТУП З КРАЮ
·Суботні погроми в Києві
·Чотири дні на "Території, вільній від Кучми"
·Богдан Бойко запропонував Рухам об"єднуватися
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Фішера може врятувати його сусідка
·Заколот у найбільшій латиноамериканській тюрмі
·На Балканах - нові трупи
·Удар ро Багдаду може зачепити Київ

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко не хоче залишатися без грошей МВФ
·Запорізький алюміній: знову скандал!
·Ще раз про "Грамед" і ліки
·Ікри більше не буде
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Наш театр без "Хануми", як "базар без хурми"
·У вирі імпровізацій Юрія Боня
·27 лютого Ferdydurke у Львові!

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Ще раз про "У.Б.Н."

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінських лижників спіймали на допінгу
·Перші здобутки і втрати львів"ян
·Українці - бронзові призери Універсіади
·Смерть легендарного гонщика
·В очікуванні ностальгії: Карпов-Каспаров
·"Шахтар" буде телевізійним лідером України
·Гран-прі без українців
·Шевченко прокинувся, але "Мілан" - ні
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Києві львів"янам вистачило роботи
·Весняні варіації моди