BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 ЛЮТОГО 2001 року |

Чотири дні на "Території, вільній від Кучми"

Репортаж про життя наметового містечка "Україна без Кучми!" в Києві

БУДНІ ПРОТЕСТУ

Дмитро ШУРХАЛО, Київ-Львів

Помилково вважати, що наметове містечко на Хрещатику – це табір, де базуються головні сили опозиції і з якого “антикучмівці” роблять перманентні наскоки на владу. Радше воно подібне на ярмарок, де поширюють інформаційну продукцію.
Сюди приходять за листівками і газетами подискутувати, поговорити з лідерами опозиції, які тут регулярно тусують, а ввечері – послухати “Свободу” і обговорити новини. Тож головна роль містечка – інформаційна та символічна: намети стали символом спротиву, як паркани, якими перегородили центр Києва, уособлюють дії влади.

Утім, є певна схожість наметового містечка з революційним табором. Воно живе своїм життям зі своїми порядками та звичаями. Охороняють його унсовці, адміністративно-господарські функції переважно у компетенції соціалістів. Є тут навіть священик – отець Володимир, який прийшов пішки із Житомира. Виписуючи перепустку, не дуже строгий комендант пояснює: не висувати власних вимог, не виставляти біля наметів інших прапорів, крім національного, підкорятися загальній дисципліні.

У наметах доволі незатишно. Зазвичай, люди біля наметів чергували, тримали в них свої речі, а відсипалися, хто де міг. Автор цих рядків одну ніч таки провів у наметі і на ранок зрозумів, що другу краще провести в іншому місці.

Годують у наметовому містечку тричі на день – перше, друге, чай. Як на похідні умови, доволі пристойно. Кореспондент “Поступу” перебував у наметовому містечку опозиції чотири дні. Багатьом, особливо молоді без активних дій біля наметів нудно. Тому ввечері влаштовуються імпровізовані концерти. Хоча інколи ставало не до нудьги, особливо, коли біля наметів починала скупчуватися якась підозріла молодь. Учасники акції охрестили їх анархістами – саме їх звинувачували в нападі на містечко 6 лютого. “На міліцію сподіватися не доводиться”, – говорить заступник коменданта табору Микола Лисак, а відтак мешканці містечка самі готуються до оборони.

Дуже популярними є хустини львівського громадського комітету “За правду” – чорна хустина чи наліпка зі словом “Правди!” та терновим вінком. “Чи є зайва хустина? Коли привезуть ще?” – з такими запитаннями до нас зверталися всі.
Всі просили для себе і товаришів хусточку чи наклейку. Через ці хустини першої ж ночі мав доволі неприємний інцидент. О пів п’ятої ранку троє хлопців влізли до намету, де я спав, і неадекватно голосно почали вимагати хустинок або дзвінків по мобільному телефону. Ні того, ні іншого не було, розмова ставала все неприязнішою. Згадавши про псевдоанархістів, з переляку навіть почав вилазити зі спальника та шукати отриманий напередодні дрючок. На щастя, з’явився старший цієї ватаги (це були охоронці містечка), який усіх повиганяв з намету, перепросив, попросив у борг сім гривень і, знову перепросивши, забрався.

Однак не кожна агітка сприймалася схвально. Листівку “За україну без комуністів і олігархів” соціалісти поширювати не дуже й то хотіли – брали на розкладки, але часто ховали десь під газетами. На зауваження та запитання казали: комуністи взагалі-то нормальні, їм от тільки з керівництвом не поталанило. Втім, спецвипуск “Товариша” (зі стенограмою свіжих записів Мельниченка) роздавали тільки у комплекті з антикомуноолігархічною листівкою.
Біля наметового містечка крутиться чимало божевільних і психічно хворих осіб.
Про що тільки не наслухався від них за чотири дні: і про владу, і про символіку, і про безліч історичних паралелей та моделей вирішення ситуації...
“Чого дивуєшся? – запитав знайомий журналіст. – Лікувати психічнохворих дорого, тож у лікарнях тримають тільки буйних”. Дехто з учасників акції вважає, ніби божевільних до наметів привозять навмисно.

...У вихідний день, коли Хрещатик є пішохідним, якась бабуся хотіла перейти вулицю, але наткнулася на огорожу містечка. Через це вона кілька хвилин (за той час можна було не поспішаючи обійти огорожу) на повну силу своїх легень лаяла опозиціонерів, раз-по-раз наголошуючи на необхідності всіх їх перестріляти. Стандартними були злі побажання “йти працювати, а не займатися тут...”.

Прояви підтримки були набагато приємнішими. Спочатку не розумів – чому люди, підходячи до наметів, питають щось на зразок: “Чи ви не з Житомира?”, аж поки якось увечері жінка та дівчина не запитали в мене, чи я часом не львівський.
Почувши ствердну відповідь, передали мені вечерю (харчів у пакеті було чоловік на десять) і запросили до себе переночувати. Авторові цих рядків двічі довелося ночувати у двох галицьких родинах, які стали киянами. Проживши вісім років у Львові, лише за чотири дні у Києві довідався, наскільки гостинні галичани.

P. S. Теперішня ситуація дуже нагадувала події десятирічної давнини. Як і тоді, опозиція не має кращих важелів впливу на владу, як встановити намети в центрі столиці; як і тоді, прокурор Потебенько запроторює одного з лідерів опозиції до Лук’янівської в’язниці. Найсмішніше, що влада відзначила десятиріччя студентської акції і майже одразу отримала запізніле її продовження.

POSTUP - ПОСТУП
№29 (687),
20-21 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Майора Мельниченка "клонували"
·Провалля на Яворівшині розширюються

ПОГЛЯД
·Провалля на Яворівшині розширюються
·Суперечки в УРП не припиняються
·Ми хочемо і будемо вільно мислити...
·Не сотвори собі кумира

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львів теж може піти під землю
·Недбалих керівників звільнятимуть
·КІЛЬКА СЛІВ
·Місто почне виробляти свою електроенергію
·Грип спричинив смерть дітей

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·У цілому місті відімкнуть воду?
·Свято кохання у прямому ефірі

ПОСТУП З КРАЮ
·Суботні погроми в Києві
·Чотири дні на "Території, вільній від Кучми"
·Богдан Бойко запропонував Рухам об"єднуватися
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Фішера може врятувати його сусідка
·Заколот у найбільшій латиноамериканській тюрмі
·На Балканах - нові трупи
·Удар ро Багдаду може зачепити Київ

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко не хоче залишатися без грошей МВФ
·Запорізький алюміній: знову скандал!
·Ще раз про "Грамед" і ліки
·Ікри більше не буде
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Наш театр без "Хануми", як "базар без хурми"
·У вирі імпровізацій Юрія Боня
·27 лютого Ferdydurke у Львові!

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Ще раз про "У.Б.Н."

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінських лижників спіймали на допінгу
·Перші здобутки і втрати львів"ян
·Українці - бронзові призери Універсіади
·Смерть легендарного гонщика
·В очікуванні ностальгії: Карпов-Каспаров
·"Шахтар" буде телевізійним лідером України
·Гран-прі без українців
·Шевченко прокинувся, але "Мілан" - ні
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Києві львів"янам вистачило роботи
·Весняні варіації моди