BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 ЛЮТОГО 2001 року |

Провалля на Яворівшині розширюються

КАРСТ

Зоряна ІЛЕНКО

Три карстові ями, які утворилися майже одночасно на території військового санаторію “Шкло” в однойменному селищі Яворівського району, з’єдналися в одне велике провалля. Трагедія полягає в тому, що воно постійно заповнюється водами річки Шкло. Оскільки на місці ями річка пішла під землю, з’явилася небезпека потрапляння води до сірчаного кар’єру, що може призвести до негативних екологічних наслідків як в Україні, так і в Польщі. Адже забруднені сіркою води наших річок впадатимуть у річку Сян на території Польщі, а це, окрім екологічної проблеми, – величезні штрафні санкції.

Територія військового санаторію і надалі залишається під загрозою провалля у карстових утвореннях. Протягом трьох днів земля просіла на глибину до 25 метрів,
утворивши величезний кар’єр розміром від 30 до 95 метрів. Спочатку 12 лютого на території санаторію близько 16.00 утворилося карстове провалля діаметром до 12 метрів, а вже наступного дня поруч з’явилися ще два карстові провалля діаметром 13 і 15 метрів. Уже під вечір ями розширилися до 15-20 метрів кожна. Тоді ж Яворівське ДГХП “Сірка” відразу ж розпочало аварійно-відновлювальні роботи та спостереження за територією у районі провалів.

14 лютого карстові провалля з’єдналися в один кар’єр розміром 30 на 70 метрів. На щастя, як повідомляють в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій, споруд і людей у районі провалів немає. Тоді ж було припинено попадання води з обвідного каналу річки Шкло у сірчаний кар’єр (встановили земляну перемичку). Провали засипалися землею. А вже 16 лютого утворився ще один карстовий провал, який з’єднався з основним карстовим кар’єром. І тепер його розміри – 30 на 95 метрів. За попередніми підрахунками, необхідно засипати ще щонайменше 50 тисяч кубометрів землі. У роботах беруть участь 15 осіб і 13 одиниць техніки від Яворівського ДГХП “Сірка” та 10 осіб від санаторію “Шкло”.

Як розповідає Петро Булавка, директор ДГХП “Сірка”, “неможливо передбачити, чи збільшуватиметься провалля, як швидко й у якому напрямку це відбуватиметься, і тим більше неможливо передбачити, де і коли станеться наступний провал...”.

Трагічна хроніка провалів почалася ще 27 травня 1997 року на території військового санаторію “Шкло”, що у зоні дії депресивної лійки кар’єру Яворівського ДГХП “Сірка”. Тоді на руслі річки Шкло утворився карстовий провал діаметром 20 метрів і глибиною 25 метрів. Уже 5 червня того ж року карст розвинувся вздовж ріки на 100 метрів. Унаслідок такої екологічної несподіванки ріка Шкло почала скидати свої води у карстову підземну порожнину, яка утворилася через техногенні зміни, пов’язані з розробкою Язівського сірчаного родовища. Район на схід від кар’єру, а також уздовж річок Шкло, Терешка, Пила, відведених із території розробки родовища, є найбільш карсто-провальним. Осушування кар’єру призвело до формування депресійної лійки площею більше 100 квадратних кілометрів.

За попередніми підрахунками фахівців, для того, аби засипати карстові провалля, потрібно щонайменше 20 000 кубометрів ґрунту. Нині ґрунт беруть із території підприємства “Сірка” і засипають бульдозерами у провалля. Навіть коли провалля, так би мовити, “ліквідують”, усе одно доведеться додавати ґрунт до попередньо насипаного, щоби не відбулося просідання. Карстових проваль на території видобутку сірки щороку виникає не менше 20. І їх ліквідація вимагає чималих коштів. Останнє провалля, що сталося на залізниці минулого року в ніч на 20 листопада, обійшлося майже у 300 тисяч гривень.
Тоді карсти утворилися на перетині автомобільного шосе й залізничної колії на перегоні станцій Шкло – Старжівська та станції “Монтажний майданчик”.

Закінчення – стор. 2

POSTUP - ПОСТУП
№29 (687),
20-21 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Майора Мельниченка "клонували"
·Провалля на Яворівшині розширюються

ПОГЛЯД
·Провалля на Яворівшині розширюються
·Суперечки в УРП не припиняються
·Ми хочемо і будемо вільно мислити...
·Не сотвори собі кумира

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львів теж може піти під землю
·Недбалих керівників звільнятимуть
·КІЛЬКА СЛІВ
·Місто почне виробляти свою електроенергію
·Грип спричинив смерть дітей

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·У цілому місті відімкнуть воду?
·Свято кохання у прямому ефірі

ПОСТУП З КРАЮ
·Суботні погроми в Києві
·Чотири дні на "Території, вільній від Кучми"
·Богдан Бойко запропонував Рухам об"єднуватися
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Фішера може врятувати його сусідка
·Заколот у найбільшій латиноамериканській тюрмі
·На Балканах - нові трупи
·Удар ро Багдаду може зачепити Київ

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Ющенко не хоче залишатися без грошей МВФ
·Запорізький алюміній: знову скандал!
·Ще раз про "Грамед" і ліки
·Ікри більше не буде
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Наш театр без "Хануми", як "базар без хурми"
·У вирі імпровізацій Юрія Боня
·27 лютого Ferdydurke у Львові!

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Ще раз про "У.Б.Н."

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінських лижників спіймали на допінгу
·Перші здобутки і втрати львів"ян
·Українці - бронзові призери Універсіади
·Смерть легендарного гонщика
·В очікуванні ностальгії: Карпов-Каспаров
·"Шахтар" буде телевізійним лідером України
·Гран-прі без українців
·Шевченко прокинувся, але "Мілан" - ні
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Києві львів"янам вистачило роботи
·Весняні варіації моди