BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Ми не далеко втекли від мишей?

ГЕНОМ

Денис МІНЧУК

Інтернаціональна команда вчених, яка працювала над проектом “Геном людини”, а також приватна американська компанія Celera Genomics, яка проводила паралельні дослідження, оприлюднили в журналах Nature та Science сенсаційні результати. Виявляється, чимало науковців помилялося, вважаючи, ніби спадкова інформація людини складається з 60-100 тисяч генів. Бо в людини їх лише 26-30 тисяч, що лише вдвічі більше, ніж у мухи дрозофіли, і на кілька сотень більше, ніж у польової миші.

Це дослідження стало другим великим кроком на шляху відкриття таємниці спадкового матеріалу. Спочатку було визначення спадкової субстанції ДНК, яка складається з довгих ланцюгів чотирьох різних молекул, скорочені хімічні назви яких – A, C, T і G. Учені з міжнародного проекту “Геном людини” й американської приватної фірми Celera Genomics, яка проводила паралельні дослідження, встановили, що геном людини складається з трьох мільярдів таких молекул. І лише невелика частина з них, як свідчить публікація в журналі Nature, утворює гени. Тепер дослідники намагатимуться перевести прочитане, так би мовити, з генетичної мови на мову більш зрозумілу, тобто з’ясувати функцію кожного генетичного коду, що потребує часу та зусиль.

Звичайно, 26-30 тисяч людських генів – це трохи менше від того, на що сподівалася більшість. Адже як хотілося вірити, що у людини, досконалішої від решти живого світу, і геном складніший. В останні десятиліття навіть було модно вважати, що зовнішність, характер і можливості людини визначаються мало не виключно його генами. Як стверджує доктор Креґ Вентер, керівник Celera Genomics, “ми завжди були впевнені, що у нас близько 50-100 тисяч генів. Так от, насправді їх лише 26-30 тисяч. Це вдвічі більше, ніж у дрозофіли, і на 300 більше, ніж у звичайної польової миші. Що це означає? Дуже багато, і насамперед те, що в генетиці людини немає нічого фіксованого”.

Що ж, ми знову виявилися неправими у своїх припущеннях, і схоже, що майбутні результати роботи над людським геномом розвіють іще кілька наших дотеперішніх ілюзій. Визначивши, що генів у людини не так багато, як мріялось, учені нині припускають, що все значно складніше. Тобто немає окремого гена, який відповідав би, наприклад, за колір волосся. Крім того, гени працюють у тісній залежності один від одного, а це означає, що інформація ніби розподілена між ними. До того ж, учені стали говорити про залежність біології людини від характеру довколишнього середовища.

Поставивши нас в один ряд із польовими мишами, вчені все ж таки вселили нам добру порцію оптимізму: вони обіцяють справжню революцію в медицині. Бо самі науковці стверджують, що розкодування генетичного коду – це подія, важливіша навіть, аніж відкриття антибіотиків. “Адже немає двох однакових хвороб і двох однакових пацієнтів, – стверджує професор Давид Альтшулер із Вайтгедського інституту біомедичних досліджень. – Близько половини цих відмінностей можна пояснити саме особливостями генетичного коду”. Учені припускають, що знання інформації, яка міститься в генах, допоможе їм знайти протидію таким небезпечним недугам, як рак, СНІД, хвороби Паркінсона, Альцгеймера, деякі форми епілепсії тощо.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Загроза війни

ПОГЛЯД
·Лев у гербі та корономанія
·ОБВАЛ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·В Академії мистецтв оголосили надзвичайний стан
·Підготовка до візиту Папи Римського триває
·КІЛЬКА СЛІВ
·Республіканці знову на межі чергового розколу
·Для управління містом можна найняти менеджера
·Бойовий гопак ображений на місцеву владу

ПОСТУП З КРАЮ
·КОМЕНТАРІ
·Загроза громадянської війни
·Тріумфальна арка імені Потебенька

ЕКСКЛЮЗИВ У ПОСТУПІ
·Сергій Тігіпко: У новому уряді я буду міністром охорони здоров"я

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мало не вбили шефа МВС Сербії
·Фішера звинувачують у брехні
·Росія грає м"язами
·"Курск" загинув від власної торпеди

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Телеподвиги повторювати небезпечно
·Не витрачайте час на... унітаз
·Забагато вітамінів - також недобре

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Ми не далеко втекли від мишей?
·Оргазм як останнє слово техніки
·Вирок легеням планети
·"Мир" іще політає. Недовго
·Перший крок до штучної шкіри
·Венецію порятують картини

МОДНИЙ ПОСТУП
·Стиль імперії. Античність і мода
·Призми моди

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Бернар-Марі Колтес: Я став драматургом випадково
·Ігор Подольчак, Ігор Дюрич: У тому, що Україну представлятимуть галичани, є історична справедливість

СПОРТ-ПОСТУП
·Великий бокс знов у місті Лева
·Наше "Динамо" знову програло чемпіону
·"Рома" пішла слідами "Лаціо"
·У голландських клубах гратимуть біженці
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР