BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Не витрачайте час на... унітаз

ХАРЧУВАННЯ

Дмитро ДУБАНЕВИЧ

Завдяки стрімкому розвитку останнім часом досить голосно заявляють про себе наукова нутріцевтика і нутрієнтологія. Сьогодні навіть пересічному старшокласникові відомо, що білки, жири і вуглеводи – це далеко не всі складові здорового раціону. Є ще холестерин, есенціальні мікроелементи, різноманітні омега-3-жирні кислоти... А взагалі, кожному бажаючому оздоровити і зміцнити свій організм за допомогою правильного харчування нині треба сідати за багатотомні підручники або збірники практичних порад.

Говорити про раціональне харчування можна багато і суперечливо, адже світова дієтологія досі не змогла розв’язати безлічі суперечливих питань, які стосуються єдино правильного стилю харчування. Проте консенсус у представників різних наукових поглядів на харчування все ж таки існує.
Наприклад, усі дослідники звертають увагу на важливу роль не надто цінних (як на перший погляд) нутрієнтів – харчових волокон. Загальновідомо, що останні практично не піддаються перетравлюванню, не мають значної енергетичної або іншої біохімічної цінності, а йдуть в основному на формування калових мас.
Проте експерти з питань харчування одностайні: харчові волокна повинні бути обов’язковою складовою щоденного раціону людини. Спробуємо зрозуміти, чому.
Для того щоби процес засвоєння їжі був максимально фізіологічним і правильним, людині дійсно необхідно вводити у організм харчове волокно – речовини, що являють собою поєднання рослинних полісахаридів і лігніну. Хоча б тому, що дефіцит цих речовин у раціоні є типовою причиною хронічних закрепів – станів, добре знайомих представникам інтелектуальної (тобто сидячої) праці. Багато відомих спеціалістів у сфері гастроентерології схильні вбачати причину катастрофічного наростання поширеності хронічних закрепів у розвинених країнах саме в дієтичних похибках – зокрема, тотальному переході населення до вживання рафінованих, позбавлених харчових волокон, продуктів.

Проблема закрепів – дійсно неабияка. Відповідно до сучасної статистики, близько третини всього, що купується в аптечній мережі з гастроентерологічних препаратів, – проносні засоби. Ці ліки, покликані прискорювати пасаж (просування) кишкового вмісту в природному напрямку, життєво необхідні людям, які страждають закрепами. Відповідно до тієї ж статистики, близько одного відсотка дорослого населення планети щорічно звертається до лікарів зі скаргами на труднощі зі справлянням “великої потреби”. І ця цифра характеризується чіткою тенденцією до подальшого зростання. Надання допомоги пацієнтам із закрепами обходиться охороні здоров’я розвинених країн недешево, не кажучи вже про самих пацієнтів, змушених викладати “кровно зароблені” в аптеках і реєстратурах поліклінік.

Тим часом, на думку дієтологів, широке вживання у їжу харчових волокон здатне позбавити споживача зайвих фінансових витрат, а медицину – малоестетичної практики сифонного клізмування пацієнтів. Тим більше, що для нормалізації роботи кишечнику не треба поглинати волокна кілограмами – їх достатньо лише 30-45 грамів щодня. Нормалізуючи консистенцію хімусу (харчової грудки), волокна ефективно сприяють адекватному просуванню останнього шлунково-кишковим трактом, тим самим запобігаючи виникненню закрепів.

Утім, позитивний вплив харчових волокон на роботу травної системи не обмежується прискоренням пасажу калових мас. Завдяки дії волокон не лише змінюється в кращий бік активність кишкової мускулатури, врівноважуються тонічні перистальтичні скорочення, а й наростає кількість мікробної флори, що сприяє профілактиці дисбактеріозів. Крім того, за участі харчових волокон пригнічується активність потенційно шкідливих для кишкової стінки ензимів – муцинази тощо. Значення останнього факту важко переоцінити, оскільки “вимикання” цих ензимів посилює захисний ефект кишкового слизу і сприяє знешкодженню поглинених людиною канцерогенних (ракоутворюючих) речовин. Уже через кілька тижнів від моменту активного включення харчових волокон у дієту більш ніж у половини людей, що страждають хронічними закрепами, відзначається виражене поліпшення роботи кишечнику. А через три місяці “отрубної” (саме отруби в поєднанні з яблучним жмихом або соком чорносливу схильні справляти виражений протизакрепний ефект) епопеї спостерігається практично стовідсотковий успіх.

Украй рідко дієта з високим вмістом харчових волокон може виявитися неефективною. Такі випадки дозволяють із високим відсотком упевненості підозрювати неабияку особливу “нечуттєвіть” організму до волокон. Проте це зовсім не є приводом для паніки або занурення в меланхолію, бо в таких випадках може виявитися корисним спеціальний гімнастичний комплекс для м’язів промежини. Масаж добре зарекомендував себе в гінекології і жіночій сексології, але цілком придатний і для проктологічних пацієнтів.
Та повернімося до наших волокон. “Якщо вони такі корисні й ефективні, – запитає читач, – як дорого вони коштують, а також де їх можна дістати?”. Нині дієтологи виділяють шість основних типів волокон. Це – целюлоза, пектини, камеди, слиз, геміцелюлоза і лігнін. Традиційне джерело – рослинна їжа.
Харчові волокна у великій кількості містять злакові, бобові, баштанні культури. Чимало таких волокон і в листяних овочах, цитрусових і інших фруктах – ягодах, коренеплодах, горіхах, водоростях і грибах. Особливо багаті на вміст волокон продукти переробки хлібних злаків і непересіяна мука. Отже, довго шукати волокон не доведеться – вони є буквально всюди. І зовсім ні до чого намагатися придбати спеціально вироблені “чисті” дієтичну целюлозу або пектини: у складі натуральних харчових продуктів, багатих волокнами, часто є ще й фосфоліпіди, білки, фітинова кислота та інші корисні нутрієнти.

Здається, перераховані в статті аргументи багатьом читачам видадуться цілком достатніми для того, щоби змінити своє ставлення до дієтики взагалі й харчових волокон зокрема. Регулярне вживання таких волокон варто розглядати як цілком здорову й абсолютно раціональну необхідність. Щось на кшталт навички щодня чистити зуби. Адже загальновідомо, що в здоровому тілі й дух – не менш здоровий. Між іншим, те ж саме можна сказати і про кишечник.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Загроза війни

ПОГЛЯД
·Лев у гербі та корономанія
·ОБВАЛ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·В Академії мистецтв оголосили надзвичайний стан
·Підготовка до візиту Папи Римського триває
·КІЛЬКА СЛІВ
·Республіканці знову на межі чергового розколу
·Для управління містом можна найняти менеджера
·Бойовий гопак ображений на місцеву владу

ПОСТУП З КРАЮ
·КОМЕНТАРІ
·Загроза громадянської війни
·Тріумфальна арка імені Потебенька

ЕКСКЛЮЗИВ У ПОСТУПІ
·Сергій Тігіпко: У новому уряді я буду міністром охорони здоров"я

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мало не вбили шефа МВС Сербії
·Фішера звинувачують у брехні
·Росія грає м"язами
·"Курск" загинув від власної торпеди

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Телеподвиги повторювати небезпечно
·Не витрачайте час на... унітаз
·Забагато вітамінів - також недобре

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Ми не далеко втекли від мишей?
·Оргазм як останнє слово техніки
·Вирок легеням планети
·"Мир" іще політає. Недовго
·Перший крок до штучної шкіри
·Венецію порятують картини

МОДНИЙ ПОСТУП
·Стиль імперії. Античність і мода
·Призми моди

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Бернар-Марі Колтес: Я став драматургом випадково
·Ігор Подольчак, Ігор Дюрич: У тому, що Україну представлятимуть галичани, є історична справедливість

СПОРТ-ПОСТУП
·Великий бокс знов у місті Лева
·Наше "Динамо" знову програло чемпіону
·"Рома" пішла слідами "Лаціо"
·У голландських клубах гратимуть біженці
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР