BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Загроза громадянської війни

КРИЗА СИСТЕМИ

Дмитро ЯЦЕНКО

Закінчення. Початок – стор. 1

– Влада злякалася появи Форуму і зробила чергову помилку – заарештувала одного з провідних лідерів опозиції Юлію Тимошенко. Це говорить про те, що Президент та його апарат продовжують неадекватно реагувати на події, чим лише погіршують своє становище, адже арешт перетворив Юлію Тимошенко мало не на національного героя. Вдаривши по Тимошенко, Президент вдарив і по парламентській більшості. Після виходу з неї фракції “Батьківщини” більшість (а це далеко не остання фортеця Президента) опинилася на межі розпаду.
– Президент поки що не продемонстрував гнучкості. Натомість своїм бажанням діяти виключно силовими методами Леонід Кучма збудував для опозиції ще один мур, який вона із задоволенням спробує рознести дощенту.

Отже, нинішня опозиція на голову вища, ніж усі попередні. Не дивно, що лише на 7-й рік правління Л. Кучми політики заговорили про імпічмент як про досяжну річ. Ніколи досі опозиція не мала такого досвіду протистояння владі. Причому результат цього протистояння дуже важко спрогнозувати. На тлі цих подій абсолютно очевидним є небажання влади розпочати діалог з опозицією, а якщо протистояння не завершується переговорами, то починаються війни і революції.

Утім, говорити про можливість громадської війни у нас складно вже тому, що Україну досить довгий час ставили в приклад всьому СНД як найсумирнішу державу. Це певною мірою створило відповідну ментальність нації: українці живуть добре, вони не прагнуть воювати тощо. Однак останнім часом з’явилися й радикальні тенденції, тож якщо українці ще не хапаються за зброю, то принаймні вже не перший місяць беруть участь в акції “Україна без Кучми”.
Скептики від влади можуть заперечити: мовляв, скільки тих незадоволених? Та оптимісти від опозиції скажуть, що долю нації вирішує лише її активна частина. І в цьому є сенс, адже “Україна без Кучми” вже довела, що ця акція не є кількаденним спалахом незадоволення.

Громадська війна навряд чи є для України самоціллю. Та все ж умови виникнення війни існують незалежно від бажань потенційних ворогуючих сторін. З досвіду сучасних конфліктів можна на підставі конкретних прикладів визначити кілька типів війн. Під виглядом боротьби з тероризмом Росія знищує Чечню для вирішення своїх економічних інтересів (Чечня має запаси нафти). Серби проводили етнічні чистки в Косово. Терористичну війну ведуть баскські сепаратисти в Іспанії, курди – в Туреччині. Політична ситуація після виборів Президента Югославії ледве не стала причиною громадянської війни між владою та опозицією.

Нинішня Україна теж має деякі особливості, які можуть стати сприятливим ґрунтом для громадянської війни. Наразі українська ситуація найбільше подібна до нещодавніх подій у Белграді: опозиція на чолі з Воїславом Коштуніцою проти влади президента Слободана Мілошевича. Югославська революція цілком могла перерости у громадянську війну, якби офіційна влада продовжувала опиратися – тобто не визнавати факт перемоги Коштуніци на виборах. В Україні теж є суперечлива ситуація навколо справи Ґонґадзе та автентичності записів розмов Президента. Якщо незалежна експертиза раптом доведе справжність розмов Кучми, Литвина та Кравченка про Ґонґадзе, то ситуація може стати неконтрольованою.
Навряд чи можна буде не рахуватися з акцією “Україна без Кучми”, якщо на вулиці Києва вийдуть уже не тисячі, а сотні тисяч українських громадян. До речі, ймовірність такого розвитку подій нещодавно припускав заступник міністра з надзвичайних ситуацій генерал Олександр Скипальський: “Мене хвилює поглиблення конфлікту в країні. Можу припустити, що навесні до скандалу можуть приєднатися нові сили... Побоююся, щоб Україна не пішла шляхом Югославії”. Своїми роздумами генерал ділився ще перед відставкою шефа СБУ Леоніда Деркача, а сказано це було в контексті призначення в СБУ нового керівника-професіонала. Зрештою, так і сталося: нового главу відомства Володимира Радченка називають фаховим силовиком. Звільнення Леоніда Деркача пов’язують із тим, що СБУ не запобігла витіканню інформації з президентського кабінету. Проте призначення Володимира Радченка може мати й іншу мету: мовляв, не грибників-заколотників треба ловити, а готуватися до війни. Варто згадати й те, що 10 лютого (минулої суботи) відбулося засідання Ради національної безпеки та оборони, яке розглядало дуже актуальне нині питання: про заходи для зміцнення підвалин конституційного ладу України. Хто знає, що там було вирішено, але достеменно відомо (зі слів спікера Івана Плюща), що саме під час цього засідання і виникла ідея звернення Кучми, Ющенка та самого Плюща до українського народу, яке наразі мало лише негативний ефект.

Розшарування українського суспільства може відбутися ще за одним варіантом: у разі політичного зближення України та Росії. Опозиція заявила про це як про доконаний факт після дніпропетровської зустрічі Леоніда Кучми та Володимира Путіна. Тим часом у Росії депутатське об’єднання “ЗУБР” запропонувало створити рух “За союз Росії, України та Білорусі”. Навряд чи Галичина спокійно спостерігатиме, якщо київська еліта захоче реанімувати СРСР.
Найімовірніше, що за такого сценарію Україну розірвуть різні сепаратистські рухи – як західноукраїнські, так східні або кримські. Ще більше сприятиме загостренню ситуації нинішнє похолодання стосунків між Росією та Заходом: чи не сприйматимуть тоді в НАТО Галичину як югославське Косово? Як повідомив інтернет-сайт Part.org.ua, півтора тижні тому в Києві організація під назвою “Конгрес громадян України” вже розповсюджував листівки-агітки “Ми не хочемо, щоби нас бомбардували!”.

P.S. Очевидно, що сценарії громадянської війни можуть змінитися залежно від політичних обставин. “Поступ” не мав наміру звинуватити жодну з політичних сил у нагнітанні збройних конфліктів всередині держави. Зрештою, навряд чи хтось із політиків хотів би, щоб війна почалася. Однак те, чи почнуться бойові дії на вулицях українських міст, чи Україна уникне такої долі, залежатиме саме від політиків – від влади й опозиції, а також від тих кроків, які вони зроблять у майбутньому.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Загроза війни

ПОГЛЯД
·Лев у гербі та корономанія
·ОБВАЛ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·В Академії мистецтв оголосили надзвичайний стан
·Підготовка до візиту Папи Римського триває
·КІЛЬКА СЛІВ
·Республіканці знову на межі чергового розколу
·Для управління містом можна найняти менеджера
·Бойовий гопак ображений на місцеву владу

ПОСТУП З КРАЮ
·КОМЕНТАРІ
·Загроза громадянської війни
·Тріумфальна арка імені Потебенька

ЕКСКЛЮЗИВ У ПОСТУПІ
·Сергій Тігіпко: У новому уряді я буду міністром охорони здоров"я

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мало не вбили шефа МВС Сербії
·Фішера звинувачують у брехні
·Росія грає м"язами
·"Курск" загинув від власної торпеди

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Телеподвиги повторювати небезпечно
·Не витрачайте час на... унітаз
·Забагато вітамінів - також недобре

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Ми не далеко втекли від мишей?
·Оргазм як останнє слово техніки
·Вирок легеням планети
·"Мир" іще політає. Недовго
·Перший крок до штучної шкіри
·Венецію порятують картини

МОДНИЙ ПОСТУП
·Стиль імперії. Античність і мода
·Призми моди

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Бернар-Марі Колтес: Я став драматургом випадково
·Ігор Подольчак, Ігор Дюрич: У тому, що Україну представлятимуть галичани, є історична справедливість

СПОРТ-ПОСТУП
·Великий бокс знов у місті Лева
·Наше "Динамо" знову програло чемпіону
·"Рома" пішла слідами "Лаціо"
·У голландських клубах гратимуть біженці
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР