BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Лев у гербі та корономанія

Обласна рада має намір в авральному порядку ухвалити символіку Львівщини

ЗНАКИ

Андрій ГРЕЧИЛО

27 лютого сесія Львівської обласної ради збирається розглянути питання про символи Львівської області. Поспіх, з яким чиновники облради зненацька почали підганяти її і без жодного фахового обговорення чи хоча б ознайомлення через пресу спрямували на затвердження ради, просто вражає. Схоже, що теза про “кухарку, яка керує державою” набуває реального змісту саме в наші дні.

Виявилося, що ще десь у листопаді минулого року за розпорядженням голови облради був оголошений конкурс на символи області. Дивно, але крім місячного терміну та місця подачі робіт, згадане розпорядження не подавало ні точних вимог завдання, ні розміру винагороди, ні складу журі, ні інших важливих даних. Ще дивнішим було те, що про проведення конкурсу не знали ні депутати облради, ні окремі посадові особи, в яких намагалися щось з’ясувати. 1999 року мені довелося бути заступником голови журі конкурсу на кращі символи Донецької області. Цей конкурс, щоправда, з точним визначенням усіх умов також проводився у рекордно короткий термін – протягом одного місяця (тут далася взнаки стара радянська звичка – герб області мав бути прийнятий до дня шахтаря та урочистих святкувань), і на нього надійшло понад
100 робіт. Натомість на львівський “конкурс” надійшла аж ... одна робота. Її швиденько винесли разом з давнішою пропозицією від Українського геральдичного товариства, що вже два роки запилилася в шуфляді одного з чиновників облради, на розгляд депутатської комісії. Хоча самі депутати визнавали, що не є компетентні в цій справі і їм пропонували провести додаткове обговорення, оскільки питання вимагає з’ясування низки принципових питань із залученням ширшого кола фахівців-істориків, однак чиновники-куратори від “конкурсу” вирішили, що питання вичерпане.

Узагалі-то негативного досвіду чиновницької неграмотності та втручання у подібні справи є достатньо. Дуже часто різні конкурси оголошують не задля остаточного результату, а як можливість проведення фінансових операцій. Так, кілька років тому в Одесі оголосили конкурс на герб міста з премією, еквівалентною 5000 доларів США, щоправда, небувалий ажіотаж завершився безрезультатно для кількох сотень авторів, які подали проекти.

1998 року в Полтаві також за подібним до львівського сценарієм проводили конкурс на герб області. Затверджений витвір місцевого апаратника дав привід для багатьох глузливих статей у різних виданнях. Оскільки інформація про цей “герб” Полтавщини вийшла й за межі України, то область стала посміховиськом на міжнародному рівні.

Іноді в питаннях прийняття символіки трапляються смішні або й попросту безглузді випадки. Скажімо, одна сільська рада на Київщині затвердила прапор села – на синьому полотнищі жовті серп і молот. І патріотично, і комуністично! Хоча таких “трафунків” назагал досить небагато і завдяки вчасній консультаційній діяльності Українського геральдичного товариства питання сучасного місцевого герботворення вдається вирішувати на належному рівні. Зрештою, подібні ляпсуси є не лише в нас. Так, 1990 року місцева рада польського міста Радома безпідставно додала до міського герба знак Папи Івана Павла ІІ (мабуть, місцеві чиновники більші католики, ніж сам Папа). Колеги з Польського геральдичного товариства тривалий час безуспішно намагалися переконати міську раду Варшави припинити використання герба міста у невідповідних місцях: “сиренка” красувалася на всіх ящиках для сміття – як не як, а “комунальне майно”.

Та повернімося до львівських справ. По-перше, відповідно до указу Президента “Про впорядкування геральдичної справи в Україні” передбачене координування місцевого герботворення спеціальною комісією з метою єдності підходів та створення цілісної геральдичної системи. Тобто символіка області має відповідати конкретним рекомендаціям та вимогам, а не тому, “як ліва нога захоче”. По-друге, дуже спірним і дискусійним є використання у символах лева в короні. Можна зрозуміти комплекс неповноцінності, що виник від тривалого часу бездержавності України. Але ж не треба в такий спосіб його задовольняти! Тим більше, що зловживання невідповідними елементами цілковито змінює зміст символу.

Гербом Галицько-Волинської держави був лев без корони на голові. Саме такі зображення маємо на печатках з першої половини ХІV ст. Є підстави вважати, що цей герб запровадив ще король Данило, хоча пам’ятки з цього періоду до наших днів не збереглися. Корона на голові лева з’являється після розпаду держави і захоплення основної частини її земель польським королем Казимиром ІІІ, котрий вживав титулатури “король Польщі та Русі”. Проте його наступники й надалі використовували некоронованого лева: таке зображення маємо на “монетах Русі”, карбованих у Львові у другій половині ХІV ст., на маєстатових володарських печатках, на надгробку короля Владислава Ягайла, на прапорі Львівської землі під час Ґрюнвальдської битви 1410 року та інших пам’ятках. Слід зазначити, що в цей час паралельно функціонує два різновиди герба – золотий некоронований лев у синьому полі та золотий некоронований лев, що спинається на скелю в синьому полі. Обидва вони зафіксовані у “Гербовнику Золотого Руна” з першої половини ХV ст. Точна функція кожного з них ще повністю не з’ясована. З кінця ХV ст. на голові лева знову з’являється корона, хоча на деяких пам’ятках лев залишається некоронованим і протягом наступних століть. Після “весни народів” 1848 року українці Галичини вживали малюнок коронованого лева за гербовником Каспра Несецького. Такий знак був і на кокардах Січових Стрільців. Однак публікація нових джерел та детальніші дослідження фактично поклали край дискусії затвердження герба ЗУНР у листопаді 1918 року – в синьому полі золотий лев стояв на задніх лапах без корони на голові та без скелі.

На жаль, у пропонованому рішенні облради символом Львівщини чомусь має стати не автохтонний український знак, а польський варіант герба Руського воєводства. Є окремі помилки та неточності в текстах додатків до рішень, невідповідне оформлення символів. Скажімо, в положенні зазначається, що “прапор односторонній”. Хто бачив коли-небудь прапор, то знає, що полотнище має дві сторони й бути “одностороннім” попросту не може. Напевне, малося на увазі, що зображення лева фігурує тільки на лицевій стороні. Але для такого виду вексиліумів як територіальні прапори традиційно зворотна сторона має дзеркальне зображення лицевої. Та й використання для звороту чистого синього поля без зображення є невдалим як з вексилологічних міркувань, так і з позиції здорового глузду.

Цього року заплановане проведення багатьох заходів для вшанування славної пам’яті короля Данила Романовича. Видавалося б цілком логічним пов’язувати сучасні символи області з історичними знаками Галицько-Волинської держави і не використовувати пізніших приносних нашарувань з надуманими мотиваціями. Тому слід підготувати належним чином проекти герба і прапора без надмірного поспіху.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Загроза війни

ПОГЛЯД
·Лев у гербі та корономанія
·ОБВАЛ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·В Академії мистецтв оголосили надзвичайний стан
·Підготовка до візиту Папи Римського триває
·КІЛЬКА СЛІВ
·Республіканці знову на межі чергового розколу
·Для управління містом можна найняти менеджера
·Бойовий гопак ображений на місцеву владу

ПОСТУП З КРАЮ
·КОМЕНТАРІ
·Загроза громадянської війни
·Тріумфальна арка імені Потебенька

ЕКСКЛЮЗИВ У ПОСТУПІ
·Сергій Тігіпко: У новому уряді я буду міністром охорони здоров"я

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мало не вбили шефа МВС Сербії
·Фішера звинувачують у брехні
·Росія грає м"язами
·"Курск" загинув від власної торпеди

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Телеподвиги повторювати небезпечно
·Не витрачайте час на... унітаз
·Забагато вітамінів - також недобре

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Ми не далеко втекли від мишей?
·Оргазм як останнє слово техніки
·Вирок легеням планети
·"Мир" іще політає. Недовго
·Перший крок до штучної шкіри
·Венецію порятують картини

МОДНИЙ ПОСТУП
·Стиль імперії. Античність і мода
·Призми моди

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Бернар-Марі Колтес: Я став драматургом випадково
·Ігор Подольчак, Ігор Дюрич: У тому, що Україну представлятимуть галичани, є історична справедливість

СПОРТ-ПОСТУП
·Великий бокс знов у місті Лева
·Наше "Динамо" знову програло чемпіону
·"Рома" пішла слідами "Лаціо"
·У голландських клубах гратимуть біженці
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР