BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Загроза війни

Ситуація в країні нагадує "ефект доміно", коли перша перекинута кістка змушує падати наступні. Поділене на два табори суспільство, можливо, буде використовувати вже не силу аргументів, а справжню зброю

КРИЗА СИСТЕМИ

Дмитро ЯЦЕНКО

Цього тижня з уст офіційних представників влади вперше прозвучало слово “війна”. У зверненні до українського народу Президент Леонід Кучма, прем’єр Віктор Ющенко та голова Верховної Ради Іван Плющ заявили, що опозиція – Форум національного порятунку – розгорнула проти нашої держави безпрецедентну політичну кампанію з усіма ознаками психологічної війни. Оприлюднення цієї заяви збіглося з арештом головного (тепер уже немає сумніву) лідера Форуму Юлії Тимошенко.

Опозиція розцінила ці події як початок репресій проти політиків, які погрожували почати процедуру імпічменту Президента. Події вирували. Уже наступного дня після арешту Тимошенко Форум національного порятунку зробив хід у відповідь, оголосивши про підготовку всеукраїнського референдуму стосовно відставки Леоніда Кучми.

Протягом кількох днів українські громадяни двічі почули (від влади та від опозиції) взаємні звинувачення. Маніфест Форуму національного порятунку закликає покласти край кримінальному режиму, натомість влада вважає, що учасники Форуму таким чином рятуються від політичного забуття, а дехто – і від кримінальної відповідальності. Хвиля українських скандалів усе більше переростає в глибоку політичну кризу. Ситуація нагадує “ефект доміно”, коли перша перекинута кістка змушує падати наступні, а коли впаде остання, то поділене на два табори суспільство, можливо, буде використовувати один проти одного вже не силу аргументів, а справжню зброю. Чи ж справді Україні загрожує громадянська війна?

За кілька місяців ніхто так і не дочекався адекватної реакції влади на “касетні скандали”, на акції протесту комітетів “Україна без Кучми” та “За правду”. І лише після об’єднання опозиції у Форум національного порятунку Кучма, Ющенко та Плющ хором заговорили про небезпечні тенденції в державі.
Пояснення просте: на відміну від вуличних акцій із вимогами відставок Президента та силовиків, учасники Форуму національного порятунку прагнуть змінити не окремих посадовців, а політичну систему держави. Пам’ятаєте, як у Леніна: “Ми підемо іншим шляхом...”? Володимирові Іллічу, як відомо, його плани реформування Російської монархії в соціалістичну республіку вдалися...

Своєю репресивною реакцією влада засвідчила, що об’єднання опозиційних сил у Форум національного порятунку є непересічним явищем. Той факт, що на опозицію звернули увагу перші особи держави (а не їх прес-служби), які коментують негативні наслідки створення Форуму, свідчить про таке:

– Нинішня опозиція має реальну силу для протистояння владі.

– Президент та його оточення стрімко втрачають свої позиції, а їх впливу вже недостатньо для виходу з кризи. Леонід Кучма міг собі легко дозволити не помічати пікетників під будівлею своєю адміністрації, тому що мав у запасі достатньо фігур, якими у крайньому випадку можна було би пожертвувати (перша жертва – Леонід Деркач, голова СБУ). Форум національного порятунку здійснив набагато більш революційний крок, “замахнувшись” не на окремі фігури з оточення Президента, а на правила гри. І якщо Леонід Кучма спробує грати за цими правилами, то його програш – неминучий.

Закінчення та коментарі – стор. 5

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Загроза війни

ПОГЛЯД
·Лев у гербі та корономанія
·ОБВАЛ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·В Академії мистецтв оголосили надзвичайний стан
·Підготовка до візиту Папи Римського триває
·КІЛЬКА СЛІВ
·Республіканці знову на межі чергового розколу
·Для управління містом можна найняти менеджера
·Бойовий гопак ображений на місцеву владу

ПОСТУП З КРАЮ
·КОМЕНТАРІ
·Загроза громадянської війни
·Тріумфальна арка імені Потебенька

ЕКСКЛЮЗИВ У ПОСТУПІ
·Сергій Тігіпко: У новому уряді я буду міністром охорони здоров"я

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мало не вбили шефа МВС Сербії
·Фішера звинувачують у брехні
·Росія грає м"язами
·"Курск" загинув від власної торпеди

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Телеподвиги повторювати небезпечно
·Не витрачайте час на... унітаз
·Забагато вітамінів - також недобре

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Ми не далеко втекли від мишей?
·Оргазм як останнє слово техніки
·Вирок легеням планети
·"Мир" іще політає. Недовго
·Перший крок до штучної шкіри
·Венецію порятують картини

МОДНИЙ ПОСТУП
·Стиль імперії. Античність і мода
·Призми моди

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Бернар-Марі Колтес: Я став драматургом випадково
·Ігор Подольчак, Ігор Дюрич: У тому, що Україну представлятимуть галичани, є історична справедливість

СПОРТ-ПОСТУП
·Великий бокс знов у місті Лева
·Наше "Динамо" знову програло чемпіону
·"Рома" пішла слідами "Лаціо"
·У голландських клубах гратимуть біженці
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР