BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 16 ЛЮТОГО 2001 року |

Чи висловлять люди недовіру Президентові?

Наслідки референдуму щодо відставки Президента можуть бути непередбачуваними, вважають експерти "Поступу"

КОМЕНТАРІ

Ініціюючи проведення референдуму щодо відставки Президента, опозиціонери подарували українцям чергову тему для дискусій. Варто чи не варто вдаватися до такого кроку? Наскільки актуальним є проведення референдуму і яких результатів слід від нього очікувати? По коментарі з цього приводу ми вирішили звернутися до відомих українських політологів.

“Теоретично проведення референдуму щодо висловлення недовіри Президентові Леоніду Кучмі можливе. Та мені ця ідея здається і несерйозною, і неефективною, і навіть дуже ризикованою, – вважає політичний оглядач тижневика “Дзеркало тижня” Сергій Рахманін. – Річ у тому, що залишається таке, як адміністративний ресурс, і якщо його залучать, то результати цього референдуму будуть прогнозованими на 100%. Президент іще раз отримає кредит довіри – нехай навіть суто формальний, – але він використовуватиме його на всіх рівнях. Про якісь інші кроки для виходу країни з кризи, які були би справді доречні, зараз важко говорити. Опозиція, хоч і є дуже прозорою, та все ж надто формальна. Щось прогнозувати, я вважаю, можна буде лише після оприлюднення повних результатів експертизи тіла, знайденого в Таращі, та плівок, записаних Мельниченком. А також тоді, коли стане зрозумілою подальша доля Віктора Ющенка: доведе Президент його до відставки руками парламенту чи ні. Коли все це відбудеться, тоді стане зрозуміло, в якому форматі існуватиме опозиція і якими методами діятиме. Наразі ж усе надто непередбачувано”.

“Проблема полягає в тому, що взагалі ідея народного волевияву у вигляді референдуму є дискредитованою, – стверджує керівник Центру політичних досліджень філософського факультету ЛНУ ім. І.Франка Анатолій Романюк. – Референдум, що відбувся у квітні 2000 року, показав, що такий спосіб неефективний, недієвий, і що його результати можуть бути не надто відповідними реальним настроям у суспільстві. Єдиним можливим і правильним кроком на шляху вирішення політичної кризи я вважаю круглий стіл, за яким сторони зможуть обговорити можливі компроміси. Наразі інших правових механізмів виходу з кризи ми не маємо. Натомість неправовий розвиток подій буде шкідливим для обох сторін, і я гадаю, що його вдасться уникнути”.

“Я ставлюся до ідеї проведення референдуму про недовіру Президентові України Леоніду Кучмі позитивно, – такого погляду дотримується політичний оглядач “Поступу” Кость Бондаренко. – Треба спробувати втілити цю ідею, однак референдум може бути одним із кроків, до яких вдаватиметься опозиція, і не треба всю діяльність опозиції зводити лише до референдуму. В Україні немає юридичних механізмів імпічменту Президента – відтак цей механізм має запропонувати народ. Народ мусить стати арбітром у протистоянні між владою та опозицією. Успішність проведення референдуму залежатиме тільки від того, як будуть сформульовані запитання і як працюватимуть комісії”.

Натомість політолог і телеведучий В’ячеслав Піховшек налаштований скептично: “Вважаю ідею проведення референдуму неможливою для втілення. Зараз влада вдаватиметься до тих же аргументів, які використовувала перед квітнем 2000 року опозиція, і опозиція не буде в змозі їх подолати, як це тоді зробила влада. Я гадаю, що ініціатори цього референдуму зупиняться вже на другій сходинці: не зможуть пройти підтвердження Верховного суду. Але тут є й інший бік медалі. Я особисто не знаю, звідки в опозиції переконання, що результати референдуму будуть такими, на які вона сподівається. Стан, у якому ця опозиція зараз перебуває, можна назвати “запамороченням від успіхів”.
Опозиція серйозно переоцінює себе і дещо переоцінює український народ.
Єдиний вихід із кризи я бачу в переговорах між владою та опозицією. Такі переговори саме зараз стали можливими. Після заяви Ющенка, яку назвали “плювком в обличчя націонал-демократії”, обпльованими виявились обидві сторони. Тепер і влада, й опозиція в рівних умовах, тож час сідати за стіл переговорів. І вони вдадуться, якщо опозиція буде трохи скромнішою у своїх вимогах”.

Нотувала Тетяна НАГОРНА

POSTUP - ПОСТУП
№27 (685),
16 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нація звільнить Кучму?
·Василь Куйбіда пожадівся послові США

ПОГЛЯД
·Чи висловлять люди недовіру Президентові?
·Львів цього року буде жити за планом
·Чи діждемося Маннергейма?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·З 1 березня за житло платитимемо більше
·На зміну грипу прийшли кір і гепатит
·Медичні центри добудовуватимуть гуртом
·КІЛЬКА СЛІВ
·Представлено нового начальника УМВС
·Очікується реорганізація комунальних підприємств
·На реставрацію гроші проситимуть у ЮНЕСКО
·Лад у країні наведуть податківці?

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Стоп, приїхали...

ПОСТУП З КРАЮ
·Ющенка, Плюща і Кучму притягнуть суду?
·Юлію Тимошенко тримають у найгіршому СІЗО
·Ющенко хоче кадрових змін
·Нація звільнить Кучму?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Над Балтикою таки пахне ракетами
·Останній гріх президента Клінтона
·Москва вимре від "коров"ячого сказу"?
·Усе менше надій на мир

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·"АвтоВАЗ-Інвест" став господарем запорізького алюмінію
·Європа хоче заборонити насильницьке поглинання компаній
·Добрі наміри "Доброти"
·Фінансовому словнику - високу оцінку
·ЕКОНОВИНИ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Адміністративно-територіальна реформа Львова:

АРТ-ПОСТУП
·Юрій Онух: "На бієнале у Венеції Україну представить Фонд Мазоха"
·Фонд Мазоха

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Чемний водій ДАІ не боїться
·Автогіганти скорочують виробництво

СПОРТ-ПОСТУП
·Кінця світу у футболі ще не буде
·Без тренера і без голів
·Дзаккероні повиснув на волоску
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Оголошено номінантів на "Оскар"