BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 15-21 ЛЮТОГО 2001 року |

Олександр Мороз: Я справді використовую "касетний скандал"!

Лідер соціалістів переконаний, що політична система України потребує кардинальних змін - для того, щоби жодний наступний Президент не зміг зосередити у своїх руках таку владу, якою сьогодні володіє Леонід Кучма

ПРЯМА МОВА

– Пане Олександре, багато хто з ваших опонентів звинувачує вас у тому, що ви використовуєте “касетний скандал” собі на користь. Більше того, кажуть, що ви оприлюднили плівки, записані Мельниченком у кабінеті Президента, виконуючи чиєсь політичне замовлення. . .

– Ці звинувачення – інсинуація тих, хто винен у злочині, і тих, хто хоче відвернути суспільну думку від суті справи. Кризова ситуація в Україні створена не мною. Вона є заслугою тих, хто, узурпувавши владу і почуваючись безкарними й безконтрольними, створили, по суті, те, що стало явним завдяки роботі, яку провів офіцер із охорони Президента. Використати це, безперечно, треба. Тільки не на мою користь, а на користь держави, на користь суспільства. Треба прорвати інформаційну блокаду, потік тієї брехні, що постійно йде зі ЗМІ. А з іншого боку – треба подолати два почуття: почуття байдужості до всього, яке породжується відстороненістю людей від влади, і почуття страху. Сьогодні у тих, хто має свою справу чи працює на державній роботі, постійно висить сокира над головою, бо людину можуть звільнити, безвинно посадити тощо. Отже, “касетна справа” – абсолютно корисна для держави, для суспільства. Я є одним із представників цього суспільства, як і кожен читач “Поступу”, тож і для мене ця ситуація теж є корисною, і в цьому сенсі я справді використовую “касетну справу”.

Сьогодні оточенням Президента і московськими іміджмейкерами, які його обслуговують, розробляється версія, що причиною всього, що діється, є особистий інтерес Мороза, який, мовляв, хоче звести порахунки з Кучмою. Ну, по-перше, немає з ким зводити порахунки, а по-друге, моя мета стосується зміни системи влади, бо не можна давати одній людині в руки таку кількість повноважень. Це рано чи пізно приводить до того стану, який ми спостерігаємо тепер. Особистої вигоди я від цього мати не можу, я можу мати вигоду таку ж, яку з цього матиме кожен українець…

– Скажіть, ви одразу повірили в щирість Мельниченка? Чи вірите ви у його щирість зараз? Чи не допускаєте ви думки, що він діяв, маючи на увазі якусь приховану мету?

– Знаєте, це не має значення. Скажу відверто, у мене не було й секунди сумніву, що ці записи – правда. Однак я все одно звернувся, по-перше, до самого майора, аби він показав мені запис одного дня, щоби я міг пересвідчитися, що така робота справді велася. Він через тиждень привіз такий матеріал. Я послухав і, – знаючи персонажів, які брали участь у розмові в кабінеті Президента, знаючи їхні наміри, лексику, я ще раз переконався, що плівки справжні. До того ж, я сам свого часу не раз говорив із Президентом у його кабінеті й знаю його неформальну манеру мовлення. Перед оприлюдненням цих плівок, коли забезпечувалася безпека сім’ї Мельниченка, у мене був час, щоби звернутися до людей, які могли допомогти мені встановити автентичність цих записів. І коли мені й там сказали, що записи справжні, я буквально на третій день після від’їзду Мельниченка з сім’єю за кордон оприлюднив ці плівки.

– Вас не насторожувала надмірна, як на гебіста, чесність Мельниченка? Чи до вас не закрадалася думка, що діє він на чиєсь замовлення – чи то з примусу, чи то заради особистої вигоди?

– Ваше питання про щирість вчинку Мельниченка правомірне, але відповідь на нього дана ним самим у заяві. І коли потім він відповідав на моє запитання, то сказав те саме, і в мене, по-перше, не було підстав йому не довіряти, а по-друге, не було можливості перевіряти його слова й з’ясовувати, чому він так діяв. Для цього був би потрібний великий апарат, якого у мене немає. Та багато з того, що записано на плівках, мені відомо й без цих плівок, тому що в мене залишилося чимало контактів з офіцерами спецслужб, є можливості отримувати інформацію з Адміністрації Президента. Ці плівки стали ще одним підтвердженням того, що я й так знав.

– Російська газета “Известия” припустила, що майор Мельниченко вже мертвий. Достовірність цієї інформації наразі є надто сумнівною, але якою буде ваша реакція, якими будуть ваші подальші вчинки, якщо Мельниченко справді зникне?

– Він не може зникнути. Зникнення Мельниченка сьогодні означало б тільки одне: ті персонажі, які фігурують у розмовах, записаних на плівках, ще раз вдалися до неправових дій. Окрім того, Мельниченко попередив, що коли з ним щось трапиться, то всі плівки одразу ж будуть обнародувані. Я хотів би нагадати представникам влади, які сьогодні бояться правди, що знищенням Мельниченка вони не зможуть убезпечити себе.

– Чи є можливими переговори організаторів акції “Україна без Кучми!” з Президентом України?

– Учора я запитував про такий варіант у комітеті акції, і мені ще раз підтвердили думку, що можна вести переговори з Президентом за однієї умови: усі (!) без винятку силовики мають піти у відставку. Тоді можна буде говорити, що робити далі, але вимоги комітету залишаються незмінними.

– Тоді як ви прокоментуєте заяву Дмитра Корчинського (з посиланням на конфіденційні джерела у посольстві США та ПАРЄ) про те, що організатори і натхненники акції схиляються до компромісу з Кучмою: він частково обмежить свої повноваження, розширить повноваження Верховної Ради, а комітет раз і назавжди відмовляється від співпраці з Юлією Тимошенко?

– Корчинський – провокатор за професією, і я не хочу його коментувати. Чомусь дуже часто Корчинський посилається на конфіденційні джерела. Можна послатися раз, але коли це робиться постійно, причому кожного разу його інформація не справджується, то це говорить тільки про те, що ніяких джерел, ніякого доступу до конфіденційної інформації у цієї людини немає.

– Але ж очолюваний Корчинським “Щит Батьківщини” є партнером партії Батьківщина”. То який сенс у таких провокаціях?

– Нічого не знаю про це партнерство. І воно найменше мене цікавить. “Щит Батьківщини” спочатку був у складі комітету акції “Україна без Кучми!”. Однак і тут він займався провокаціями. “Щит батьківщини” вирішили виключити з комітету

– Якою є мета створення Форуму національного порятунку?

– Такого форуму ще не існує. Існує лише група людей, які представляють різні політичні партії. Це, зокрема, Юлія Тимошенко, Олександр Мороз, Олександр Турчинов, Сергій Головатий, Анатолій Матвієнко, Тарас Чорновіл, Степан Хмара, Олександр Єльяшкевич, Євген Жовтяк та інші... У своїй більшості люди, які складають цю групу, вже входять у громадський комітет “Україна без Кучми”, і вони хочуть привернути на свій бік активних представників громадськості – політиків, журналістів, учених, просто відомих людей – для того, щоби за їхньою допомогою розвернути суспільну свідомість до зміни системи влади, щоб відвернути сповзання держави в багно авторитаризму. Така робота ведеться. Готується відповідний документ – маніфест чи декларація про створення Форуму. (Маніфест про створення Форуму національного порятунку був підписаний через чотири години після нашої розмови з Олександром Морозом. – Т. Н. )

– До речі, учасникам громадського комітету “Україна без Кучми!” чи не найбільше закидають надмірну “різношерстність”. Ліві поруч із правими...

– Я вважаю, що це нормально. Критерієм участі в акції є не політичні погляди, а згода або незгода з тим, що зараз діється в Україні. Ця акція – не компроміс назавжди, не передвиборне об’єднання. Це об’єднання людей, які не хочуть, щоби беззаконня в країні тривало. Коли буде завершена перша половина справи й ті, хто узурпував владу, будуть усунуті від владних важелів, коли паралельно впроваджуватимуться заходи, щоби таке ніколи не повторилося, тоді ті люди, які сьогодні причетні до організації акції “Україна без Кучми”, стануть опонентами. Але вони вже будуть цивілізованими опонентами, бо ті, хто переночував у наметах тут, на Хрещатику, чи у вас у Львові, будуть поважати один одного все життя, бо вони бачили одне одного людьми, і це важливий момент.

– Ще один аргумент ваших опонентів полягає в тому, що, мовляв, Кучму немає ким замінити на посаді Президента. Кого ви бачите наступним Президентом?

– Я вже сказав, що зміна системи влади передбачає такий стан, коли зміна персонажа на цій посаді не впливатиме вирішальним чином на загальні механізми влади, на політику держави. Тому хто буде (і чи буде взагалі) – питання неважливе. Коли ми змінимо владні повноваження уряду, парламенту, Президента, тоді виявиться, що це питання не відіграє такої інтригуючої ролі, як сьогодні. Зверніть увагу, коли Кучма був прем’єром, йому не вистачало повноважень в уряді й він хотів забрати їх у Президента, а тепер, виявляється, в уряду є зайва влада. І у виконавчій гілці, і в судовій усе треба віддати йому. Це жахлива річ. Тому я розумію, що треба створити таку систему, яка не дасть Президентові вирішувати абсолютно все в силу своїх суб’єктивних поглядів. Бо інакше ми будемо приречені час від часу знаходити останки людей з відрізаними головами.

– Якщо ви зміните систему влади і Президент не матиме такої ваги, як сьогодні,чи зможе Леонід Кучма і далі залишатися Президентом? Адже його влада тоді буде суттєво обмежена...

– Категорично – ні! Він винний у тому, що є тепер, і він мусить зникнути з політичної арени.

– Припустимо, що діяльність опозиції таки набере обертів. Чи не виникне тоді боротьба за лідерство у ній між вами і Юлією Тимошенко?

– Давайте опустимо перше слово вашого запитання. Опозиція насправді набирає обертів, вона насправді набирає впливу. Соціологічні опитування показують, що більшість людей вважає акцію “Україна без Кучми!” найбільш визначною подією минулого року. І в даному випадку мене зовсім не цікавить лідерство, бо ми організувалися на засадах рівноправності, до того ж Юлія Тимошенко не брала безпосередньої участі в акції “Україна без Кучми!”. Партія “Батьківщина” долучилася, а сама Тимошенко – ні, вона лише в міру своїх можливостей виявляє певну активність. А ініціатива у формі Форуму національного порятунку, яку виявила Юлія Тимошенко, – це співпраця на рівні громадян, а не політичних фігур. У цьому сенсі там потрібний кожен, хто може проявити свої лідерські здібності. І чим більше буде таких людей, тим краще. Таке лідерство не шкодить. Я особисто не конкурую ні з ким і не претендую на це. Це мене зовсім не цікавить.

– Однак найпоширенішою версією причин відсутності в Україні міцної опозиції є власне думка про відсутність достатньо сильної й авторитетної особистості, лідера, який би очолив і сформував цю опозицію...

– Я вважаю це твердження помилковим. Це відголоски традиції пошуку царя. Якраз сьогодні опозиція сильна загальним спротивом людей, що мають різні політичні погляди. У такій ситуації лідерство однієї особи спровокує конфлікти. Це непотрібно.

– Результати соціологічного дослідження, проведеного Інститутом політики Миколи Томенка, свідчать, що нині суспільство у своїй оцінці кризової ситуації в Україні поділилося на три рівні частини. Одна частина повністю підтримує вимоги акції “Україна без Кучми!”, інша переконана, що правий Президент, а третя взагалі не знає, що про це все думати. Сам Томенко вважає, що такий розподіл не дає можливості жодній зі сторін говорити про те, що з нею народ...

– Важливо те, що співвідношення одних, других і третіх за замірами, які робив інститут Томенка, хоч і не дає сьогодні переваг жодному настрою, однак спостерігається тенденція збільшення тієї частини, яка підтримує нашу акцію. У першому секторі ще два місяці тому був узагалі нуль, а зараз це вже більше ніж 30%. За моїми розрахунками, результативність від такого розвитку настроїв буде забезпечена вже через 2-3 місяці. Я переконаний, що вже в першому півріччі вимоги, які ставить опозиція, будуть виконані.

– Кілька днів тому ви заявили, що вже в середині травня в Україні можливе встановлення “кримінальної диктатури”. Це такою, на вашу думку, буде реакція влади на вашу акцію?

– Я такого не говорив. Навпаки, я говорив, що на середину травня – початок червня припаде фінал акції “Україна без Кучми!” і вона розв’яжеться так, як цього вимагає опозиція. І я не виключаю, що – за певних умов – Кучма до того часу вже не буде Президентом.

– Даруйте, але яким чином Кучма піде у відставку? Він має відмовитися сам – чи, може, парламент зуміє за рекордні терміни напрацювати законодавчу базу і провести процедуру імпічменту?

– Усе це – деталі. Звичайно, для України і для самого Кучми було б краще, якби він просто написав заяву про відставку. Але я підкреслюю, що він мене в даному випадку як людина абсолютно не цікавить. Мова йде про зміну системи влади. Інший варіант усунення Кучми від влади, який передбачає його відповідальність за те, що зараз є, – це процедура імпічменту. У порядку денному цієї сесії ВР уже запланований розгляд необхідних законопроектів. Так чи інакше, але всі ці документи будуть прийняті. А нібито непорушна пропрезидентська частина парламенту, яка складається з трьох фракцій, зруйнується вже дуже швидко. Не можуть же люди весь час нести моральну відповідальність за злочини інших – вони будуть переходити на інші позиції, а ми допоможемо їм це зробити.

– Отже, ви найбільше сподіваєтесь, що вам вдасться “штурмом і натиском” морально “дотиснути” Кучму, загнати його в кут і отримати від нього добровільну згоду залишити пост Президента?

– Щиро кажучи, всі напрямки боротьби однаково важливі. Ми сподіваємося й на тиск громадськості, і на парламентський фактор, і на зовнішньополітичні чинники.

Розмовляла Тетяна НАГОРНА,
Київ-Львів

POSTUP - ПОСТУП
№26 (684),
15-21 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Юлія в тюрмі

ПОГЛЯД
·Що вони роблять?
·Подарунок для Папи
·JULIA CAESAR?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Карстовий провал загрожує життю людей
·Невідомі напали на офіс УНА-УНСО
·Скільки коштує пам"ятник Тарасові Шевченку?
·КІЛЬКА СЛІВ
·Телебачення знову вимикають
·Працівник УСБУ оголосив сухе голодування
·Скуповуються акції львівських хлібопекарень

ПОСТУП З КРАЮ
·ЗВИНУВАЧЕННЯ
·Новий український курс - Росія?
·Троє звернулися до народу
·Бунт і втеча у Маріупольській колонії

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Олександр Мороз: Я справді використовую "касетний скандал"!

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Америка відповіла Україні та Росії
·Європа відмовляється від російських літаків
·Коли запровадять візи у Польщу?
·Новий землетрус у Сальвадорі
·Шеварднадзе передумав вступати у НАТО

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Монітор і здоров"я. Хто кого?
·Нове страховисько від Command&Conquer
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ЗАРОБІТЧАНСЬКИЙ ПОСТУП
·Заробітки: хто, куди, навіщо?

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Убивство в лазні
·За "опіку" вимагали... квартиру
·Замість доларів - тюремне ув"язнення
·Довірливий платить двічі

СПОРТ-ПОСТУП
·Перший турнір за новими правилами
·Напередодні неофіційного фіналу
·Дві тисячі осіб прощалися з гравцем збірної Італії
·Римський "Лаціо" прощається з Лігою чемпіонів
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Жан-Поль Готьє - старий тільник, нова колекція
·ГОРОСКОП