BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 13-14 ЛЮТОГО 2001 року |

Концертне турне ансамблю "Віоліно"

СХІД-ЗАХІД

Роман МЕЗИНСЬКИЙ

Низка концертів ансамблю скрипалів “Віоліно” (Харків-Дніпропетровськ) визначними культурними центрами Західної України видалася обопільно цікавою як для самих музикантів, так і для слухачів з Івано-Франківська, Коломиї, Славська, Дрогобича, Ужгорода, Львова. Репрезентувало творчість слобожанців Львівське товариство Ріхарда Ваґнера (ЛТРВ), яке не вперше вже долучається до організації цікавих музичних імпрез у нашому місті.

Це товариство, що належить до Міжнародної асоціації ваґнерівських товариств, у центр своєї уваги ставить високу музику, творчість геніального композитора Р.Ваґнера, світ зірок українського та світового музичного мистецтва. Сприяючи духовному розвиткові української нації і підтримці молодої мистецької еліти, Товариство намагається пропагувати Львів і музичні досягнення України в контексті Європи та світу. Упродовж
7-річної діяльності товариства у Львові
14 митців отримали Міжнародну Ваґнерівську стипендію, що вважається одним з найпрестижніших відзначень у світі музики. Основним досягненням Львівського Ваґнерівського товариства, що орієнтується на утвердження високого статусу українського мистецтва у світі, є цикл концертів за участю лауреатів Міжнародних конкурсів “Серенада в Італійському подвір’ї”, підтримка конкурсу молодих скрипалів М.Стріхаржа, участь у Міжнародних конгресах, делегування окремих українських виконавців та колективів на фестивалі, конкурси, концертні турне в Німеччині, Італії, Австрії та Португалії. Як повідомив “Поступові” директор Львівського товариства Ріхарда Ваґнера Богдан Котюк, ЛТРВ відоме в Україні та багатьох країнах Європи своєю активною позицією у пропаганді всього справді вартісного і професійного, що творить молоде покоління наших музикантів. Тому не випадковим був інтерес львівських ваґнерівців до такого оригінального прояву музичного життя, як ансамбль скрипалів.

“Це не камерний оркестр, – говорить композитор і музикознавець Богдан Котюк. – Ансамбль скрипалів – досить рідкісне поєднання однотипних музичних інструментів в одному колективі. Для нього і спеціальний репертуар композитори створюють досить рідко, і виразові можливості такого складу значно скромніші. Щоб він звучав на відповідному рівні, у ньому повинні об’єднатися індивідуальності, які можуть співіснувати як одне ціле. Меломани пригадують, що років 35 тому в ЛССМШІ ім. С.Крушельницької такий ансамбль теж існував. Ним керував викладач школи Юрій Гольда, а свідченням високого рівня виконавства було те, що композитори спеціально писали твори для львівського ансамблю скрипалів! До речі, саме цей твір незабутнього А.Кос-Анатольського, подарований свого часу вихованцям Ю.Гольди, неодмінно ставав кульмінацією кожного з концертів ансамблю “Віоліно” зі Східної України. У Дніпропетровську не так уже й багато музичних організацій. У 2-мільйонному центрі української енергетики, важкої індустрії, ракетобудування і “розпліднику” державно-політичних лідерів немає вищого музичного навчального закладу. А ось ансамбль скрипалів є! І не просто ансамбль, а ціла організація, яка вже 25 років гуртує, виховує та опікується скрипалями. Це дитячо-юнацьке музичне товариство “Віоліно”.

Сьогодні це громадське об’єднання налічує уже понад 90 учасників. “Віоліно” гуртує не лише скрипалів Дніпропетровська. Воно має свої відділення і в Павлограді, і в Харкові. Декілька студентів харківського “Віоліно” вже були учасниками II Фестивалю старовинної музики Collegium musicum, який проводило Львівське товариство Ваґнера 1998 року. Тоді вони були випускниками Дніпропетровського музучилища й Галичина їм видалася справжнім дивом.
Цьогорічні гастролі залишили такі ж враження. Найпрестижніші концертні зали Львова, які орендувало товариство Ваґнера (Будинок органної та камерної музики, Домініканський собор, палац Корнякта), храми та музеї Львова, ажіотаж телекомпаній довкола виступу “Віоліно” в Івано-Франківську, тепло і доброзичливість студентської переповненої зали Дрогобича. Філармонійна строгість і неповторний смак ужгородської кави, мистецька атмосфера такої маленької і, водночас, такої значної для культури України Коломиї – це далеко не повний перелік вражень молодих скрипалів з “Віоліно”.

Два тижні зимових канікул були для студентів та аспірантів Харківського інституту мистецтв сповнені незабутніх відкриттів. Інтерес галичан і закарпатців до скрипалів з лівобережжя був непідробним. Їх вітала оплесками вдячна публіка на всіх концертах, а особливо солістів Сергія Сандюка та Олену Ліб із Сонатою для двох скрипок соло соль-мажор А.Вівальді – окрасою фестивалю “Екстрім” у Славську. Окрім того, екскурсії і творчі зустрічі, скарби музеїв і дух історії, що збережений у замках “Золотої підкови” (Олесько, Підгірці, Золочів, Свірж), запис телепрограми “Камерата” на ЛТБ, смачні галицькі страви – усе це сформувало образ краю, який назавжди запав у душі молодих харківських музикантів.

“Такої концентрації культури, – зауважив соліст ансамблю “Віоліно” Сергій САНДЮК , – мистецьких й архітектурних шедеврів, як у Львові, ніхто з нас навіть не міг собі уявити. Мене від надміру мистецьких вражень рятувала телекамера. Відеокасети з “львівських канікул” стануть предметом насолоди й пізнання на майбутні роки”.

Так, звісно, час спресовує пережите в єдиний образ-символ, а цим символом Західної України, як вдало сформулювала концертмейстер “Віоліно” піаністка Ніна Іванова, є “патріотизм, який до відвідання Галичини для нас був лише ходульною ідеологічною установкою, і тільки тут ми усвідомили справжню суть цього поняття”. Якщо таким був підсумок молодих людей з Центральної та Східної України (а у складі “Віоліно” тепер виступають вихідці з Дніпропетровська, Мелітополя, Криму, Луганська, Харкова, Нікополя), то можна твердити, що акція мала успіх насамперед через спілкування і пізнання. Цим свій символічний внесок у підтримання соборності культури зробив і концерн “Регіони України”, за підтримки якого стало можливим концертне турне.

Професор ЛМА, лауреат багатьох міжнародних конкурсів скрипалів Лідія ШУТКО вважає, що “цей колектив є по-справжньому професійним, і свідчення тому – глибоке проникнення музикантів у стиль виконуваних творів, при тому, що програму “Віоліно” сформовано ще з музики різних епох і різних національних шкіл”.

Керівник Львівського камерного оркестру Perpetuum mobile професор Георгій Павлій зазначив: “Вражає не лише репертуар ансамблю, бо його треба створити самотужки. І в цьому заслуга керівників – директора-менеджера С. Ліб та професора-керівника з Харкова Л. Холоденка. Вражає пієтет ставлення до музики і скрипки, який вчувається у кожній фразі, у кожній інтонації виконуваних творів”. А отже, голова об’єднання “Віоліно” С. Ліб має усі підстави пишатися досягнутим результатом. Саме завдяки непересічному менеджерському хисту, доброзичливості та любові до високого мистецтва цієї людини стає можливим те, на що в державному бюджеті України не знайшлося відповідної графи – підтримка талановитої молоді.

POSTUP - ПОСТУП
№25 (683),
13-14 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Перший пішов...
·Почалися масові арешти учасників акції "Україна без Кучми"

ПОГЛЯД
·Король помер. Нехай живе король!
·Місія Валерія Строгого
·Модерне москвофільство

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Під час перебування Папи горілку не продаватимуть
·Робота Добротвірської ТЕЦ стабілізувалася
·Боржникам припиняють подачу води
·КІЛЬКА СЛІВ
·Співпраця з регіонами буде конструктивною
·"Тризубівці" побили правоохоронців
·Наталя Вітренко знову хоче стати Президентом

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Пристрасті довкола Галицького центру кіномистецтв
·Він ішов з добром до людей

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлія Тимошенко: Мене не зупинить підписка про невиїзд
·Почалися масові арешти учасників акції "Україна без Кучми"
·"Передвиборні" розмови Президента
·КРАЄВИД

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Геннадій Удовенко: Ви хочете знати, чи ми за Президента? Не заганяйте мене в кут!

ПОСТУП У СВІТ
·Черговий теракт в Алжирі
·ІВМ допомагала Гітлерові рахувати євреїв
·Хорватська опозиція вивела на вулиці Спліта 100 тисяч осіб
·Американська субмарина потопила японський корабель
·Супутник приземлили на астероїд
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ЕКОНОВИНИ
·Україна та Росія знову об"єднують енергосистеми
·Від труб - до карамелі
·Податкова ініціатива Буша

АРТ-ПОСТУП
·5000 для оптимізму
·Французька програма Марка Комонька
·"Ї", Інтернет та... шістдесятники
·Концертне турне ансамблю "Віоліно"
·За п"ять хвилин - століття!
·З днем Святого Валентина!

СПОРТ-ПОСТУП
·Лише дві "бронзи" української команди
·Українські хокеїсти - учасники Олімпіади
·Україна програє вже навіть Португалії
·До Одеси ми ще не доросли
·"Карпати" теж програють полякам
·Неповторний барселонський стиль...
·У Грузію без легіонерів
·Коли ж відбудеться бій між Льюїсом і Тайсоном?

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Вікно у спальню