BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 10-11 ЛЮТОГО 2001 року |

Євген Марчук: Мене абсолютно не тревожить те, що буде. Це буде проблемою для інших.

Екс-шеф СБУ або знає набагато більше, ніж ми, або переконаний у власній спроможності захистити Президента Леоніда Кучми

ПРЯМА МОВА

– Євгене Кириловичу, на 10 лютого заплановано засідання Ради національної безпеки і оборони, на якому розглядатиметься питання “захисту конституційного ладу в Україні”. Отже, конституційний лад під загрозою? Це пов’язано з останніми антипрезидентськими заворушеннями у Києві?

– Питання ставиться не про захист конституційного ладу, а про деякі заходи щодо його зміцнення. Це означає, що соціально-політичні події, які тривають от уже півроку й загострилися впродовж кількох останніх місяців, вимагають осмислення. Нам необхідно дещо скоригувати нашу внутрішню політику. Гадаю, зараз усім зрозуміло, що політичні процеси, які загострилися, насправді не мають тієї масовості, як це подають деякі ЗМІ, але разом з тим треба враховувати, що за останні місяці в суспільстві з’явилася напруга. І я можу з певністю сказати, що цієї напруги не було б, якби влада була відкритішою для людей, якби був налагоджений діалог “влада – опозиція”, “влада – ЗМІ”. Це не означає, що якби була ця прозорість, то процесів, які відбуваються зараз, не було б узагалі. Але тоді вони мали б інші акценти.

З іншого боку, треба подивитися, в якому стані у нас контроль за правоохоронними органами. З цим у нас серйозна проблема... Треба також зробити аналіз останніх подій, які, в принципі, є зрозумілими і особливого аналізу не потребують. Натомість слід загострити увагу на причинах, через які ці події сталися.

– Наскільки реальною є перспектива запровадження надзвичайного стану? Деякі політики, наприклад Олександр Мороз, не виключають такого розвитку ситуації. Зрештою, про це заявляли і прихильники Президента, скажімо, Роман Безсмертний...

– Мороз, у принципі, така людина, яка робить заяви, за якими часто нічого не стоїть і які навіть не відповідають логіці політичної ситуації. З іншого боку, деякі політики, боячись загубитися на тлі політичного процесу (це я про Мороза з його надзвичайним станом чи Удовенка з вимогами відставки керівників силових відомств), почали просто радикалізуватися. Словом, я не бачу підстав для введення надзвичайного стану в країні СЬОГОДНІ (виділення моє – Т.Н.).
Хоча процеси в Україні не однорідні. Зараз відбуваються акції не тільки політичного характеру. Є ціла низка акцій, які не мають нічого спільного з політикою, у них виключно соціальний характер, та, водночас, вони переплітаються або йдуть паралельно з політичними. Цього ігнорувати не можна.

Ще один важливий момент полягає у виході на політичну арену “ультра”, які досі дрімали. Хоча зараз у суспільстві (будьмо відвертими) вони не мають ні політичної, ні соціальної підтримки. Але вийшли “ультра”, причому я не хочу деталізувати, чому – за гроші чи з інших причин... Тут інше. “Ультра” є безвідповідальними за наслідки своїх дій і саме це тривожить. Це викликає тривогу в людей. В усьому цьому треба спокійно розібратися і дуже виважено, точно, але однозначно та чітко поставити діагноз і розробити план, кому і як діяти...

– На вашу адресу неодноразово звучали звинувачення, що на посаді секретаря РНБО ви обслуговуєте олігархів та їхні вузькокланові інтереси і під прикриттям боротьби за національну безпеку країни виконуєте політичні замовлення...

– Ну, як ви знаєте, окрім цих звинувачень, ніхто, навіть найжорсткіші мої опоненти не дали ні прямих, ні опосередкованих доказів такої моєї поведінки.
Ці заяви з’явилися тоді, коли виникла проблема поділу власності у паливно-енергетичному секторі. Коли прийшло нове керівництво у ПЕК і почався найпримітивніший перерозподіл. Зрозуміло, що там були заторкнуті різні інтереси. Це однозначно, і на цій основі почалася боротьба, з’ясовування стосунків, у тому числі і в пресі. Це справді було так. Але те, що я робив, і коли я був змушений давати відповіді пресі, ніхто ні разу мене не спростував.
Як-от у газеті “Факти” я заявив, що керівники ПЕКу мають технологію відмивання грошей. Я тоді назвав точні адреси, фірми, що послужили для відмивання грошей. І моїх слів ніхто не спростував. Зате сказали, що таким чином я обслуговую чиїсь кланові інтереси. Коли ми розкрили детальні схеми, за якими вивозилися гроші за кордон, моїх слів теж ніхто не спростував. Інша річ, що такі схеми діють не тільки в ПЕК. Але Президент своїм указом зобов’язав нас до проведення жорстких заходів для наведення порядку, насамперед в енергетичному секторі.

– Пане Марчуку, прокоментуйте ще одну заяву. Народний депутат Тарас Чорновіл неодноразово уже заявляв про свій намір вимагати від Генпрокуратури порушення проти вас кримінальної справи у зв’язку з приховуванням, а потім і знищенням доказу у скоєнні тяжкого злочину. Йдеться про відеокасету із записом свідчень про замовний характер загибелі В’ячеслава Чорновола.

– Тарас Чорновіл може діяти так, як уважає за потрібне. Він ще дуже молодий політик і поки що перебуває у досить сильній тіні свого знаменитого батька. Одним словом, як він уважає за потрібне, хай так і робить. Це не створює для мене ніяких проблем. Єдине, що можуть виникнути проблеми, які породять багато чого такого, що може, ну, не зашкодити, я сказав би, якоюсь мірою викликати багато запитань, які будуть неприємними, у тому числі й для самого Тараса Чорновола.

Я далі не можу цього коментувати тому, що на спеціальній парламентській комісії у справі розслідування загибелі В’ячеслава Чорновола я досить довго давав детальні пояснення щодо цієї касети у Генпрокуратурі. Але зараз я можу гіпотетично припустити, що Тараса Чорновола хтось на такі вчинки підштовхує.
І він діє, не прорахувавши всіх наслідків, до яких ці дії можуть призвести.
Мене абсолютно не тривожить те, що буде. Для мене це не проблема. Проблемою це буде для інших.

– У вівторок, на відкритті сьомої сесії ВР з уст нинішнього голови НРУ Генадія Удовенка вперше з початку “касетного скандалу” у переліку керівників силових відомств, які мусять піти у відставку, прозвучало ваше ім’я. РНБО не остання силова структура в країні, чому ж вимагати вашого звільнення почали тільки тепер?

– Я вже говорив, що зараз багато політиків, яким щось загрожує, а найголовніше, що їм загрожує, – це зникнення з політичної арени, почали радикалізуватися. Подивіться, хто найактивніше розкручує ситуацію. Це не ті, хто в політиці має солідні впливи. Наприклад, ідеологічна і найорганізованіша опозиція – це комуністи. Але комуністи не є тими, хто розкручує цю ситуацію.
Їм це просто не потрібно. Зрештою, це вже інша тема. А з іншого боку, у Генадія Йосиповича є проблеми в самому Русі. Там наближаються вибори голови партії і в Удовенка є жорсткі конкуренти, тому йому треба зараз заявити про себе як про радикального політика. Це нормально з точки зору внутріполітичної діяльності. Я ці всі речі дуже добре розумію. У мене абсолютно немає якихось людських претензій до Удовенка. Це політика і з нею треба вміти обходитися.
Хоча є ще одне дуже цікаве співпадіння. Виходить так, що вимальовується список відставки усіх тих, хто очолював комісію з перевірки енергетичного сектора. Це Марчук, Азаров, Деркач... тобто усі ті, хто входили до комісії.
Так що можна лише здогадуватися, яке тут підґрунтя, і в яких комбінаціях усе це зв’язано.

– Усе ж тиск на Президента з вимогою відставки силовиків посилюється... Ви особисто не готуєтеся добровільно залишити крісло секретаря РНБО?

– Я не збираюся у відставку. Я був у багатьох іпостасях – був і прем’єром, і віце-прем’єром, і головою комітету і т.д. і т.п. – я не боюся піти у відставку, для мене це не трагедія. У мене є багато нереалізованих задумів, які я міг би здійснити. Ну, а з іншого боку, питання моєї відставки вирішувати не мені, а вирішувати Президентові. РНБО не є структурою парламентської підпорядкованості. Це не міністр і навіть не прем’єр-міністр. Секретар Ради національної безпеки і оборони підпорядковується виключно Президентові.

– У процесі президентської кампанії 1999 року вам вдалося здобути багато прихильників у Галичині. Однак зараз більшість із них розчаровані. Ви свідомі того, чому так сталося?

– Це пояснюється тим, що дехто серйозно попрацював у плані моєї дискредитації в Галичині. Я також думаю, що Народний Рух України буде колись ще серйозно розплачуватися за союз із “Батьківщиною”...

– Даруйте, але НРУ не входить у спільний політичний блок з “Батьківщиною”.

– Ви не дивіться на оформлені коаліції. Ви подивіться на парламентські голосування. Хто з ким і хто як голосував з принципових питань – видно усі ці політичні комбінації.

Та я продовжу відповідь. Після того, як я пішов на посаду секретаря РНБО, я не займався публічною політичною діяльністю і цим скористалися. Але зараз я можу сказати, і час це підтвердить, що мені не соромно подивитися в очі всім, хто голосував за мене. Треба просто покласти на терези те, хто що зробив за цей рік. Візьмемо кандидатів у президенти. Їх від Руху було два, Мороз ну і... інші. Пройшов рік. Який арсенал зробленого у них за плечима? Я ж можу назвати все, що мені вдалося зробити, точно і конкретно. Це детінізація економіки. Я підготував шість указів з детінізації економіки. Мені вдалося абсолютно повністю зруйнувати суперкримінальні схеми в енергетиці, на залізниці, в авіації. Тут і спільні підприємства, які викачували мільярди гривень з України. Це також і реформування збройних сил, програма співпраці з НАТО, організація роботи з Польщею. От! Увесь цей рік я реалізовував частину своєї передвиборної кампанії. І якщо покласти на терези слова і діла мої та моїх опонентів, то я б за три хвилини довів, що зробив значно більше у реалізації своєї передвиборної кампанії, аніж це зробили вони.

– На ваш погляд, у чому полягає суть протистояння Адміністрації Президента й уряду?

– Нема ніякого протистояння. Була проблема, пов’язана з віце-прем’єром, і багато хто постарався уособити цього віце-прем’єра з усім урядом. Ну, от яке може бути протистояння, наприклад між АП і Міністерством соціальної політики, чи між АП і віце-прем’єрами Михайлом Гладієм чи Миколою Жулинським? Його немає, його не могло бути. Натомість за всіма правилами і технологіями була проведена, замість реальної роботи, PR-кампанія. І в результаті сьогодні доведеться всім розтягувати все, що залишилося ще в енергетиці. Якщо Президент висловлював своє незадоволення урядом і Ющенком, то воно стосувалося головним чином енергетичного сектору.

– Пане Марчуку, в Україні існує права політична опозиція?

– Ні, її немає. Я не назвав би це опозицією. Це кон’юнктурна поведінка під відповідний момент. Ви ж гляньте! На тих самих президентських виборах обидва Рухи працювали на підтримку Кучми. Це було рік тому. І говорити про існування правої опозиції у серйозному політологічному смислі я би зараз не брався. Є відповідні кон’юнктурні моменти. Один Рух співпрацює з “Батьківщиною”, інший влаштовує свою внутріпартійну боротьбу. Демонстрація опозиційності пов’язана з наближенням парламентських виборів. Влада завжди є об’єктом критики. Так є, і так буде. На цьому можна грати. Усі ці критичні випади як з боку Руху Костенка, такі з боку Руху Удовенка, фракції “Реформи-Конґрес” і так далі, і так далі – це не є опозиція в серйозному смислі цього слова. Я не вважаю їх опозицією...

– А от Юлія Тимошенко могла б стати тим лідером, який об’єднає навколо себе опозицію і скерує її у такому напрямку, який уже вам видасться серйозним?

– Я думаю, що з точки зору політичного глузду це неможливо. Але фактично це можливо. З іншого боку, якщо це станеться, то це буде кінець правих.

Розмовляла Тетяна НАГОРНА,
Київ-Львів

POSTUP - ПОСТУП
№24 (682),
10-11 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Помилка прокурора

ПОГЛЯД
·Тихо у відставку Генпрокуророві піти не дадуть
·З чиєї вини сталася трагедія в Червонограді?
·Неофіти сумління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·У понеділок діти знову вчитимуться
·Компанію "Утел" вважають монополістом
·Зросли обсяги виробництва м"ясопродуктів
·КІЛЬКА СЛІВ
·Роботу "Львівводоканалу" визнають "недостатньою"
·Утримувати житло будуть за світовими стандартами
·У місті зросла кількість смертей

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Україна напередодні "оксамитової революції"
·Канал "1+1" вимагає відставки голови СБУ

ЕКСКЛЮЗИВ ПОСТУПУ
·Євген Марчук: Мене абсолютно не тревожить те, що буде. Це буде проблемою для інших.

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Естонський прем"єр - скандальний мисливець
·У Святій Землі - знову вибухи
·Австралія будувала атомну бомбу
·Індійці проводять перепис
·Бін Ладен має бомбу?

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Вірус утоми переносять таргани
·Правда про летаргічний сон
·Хропіння може стати причиною зупинки дихання
·Скільки вітамінів потрібно чоловікові і жінці?

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Людина перемогла завдяки руці
·Пінгвіни байдужі до літаків

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·Покликані творити добро
·Створимо пам"ятник Покрові Пресвятої Богородиці у Львові
·Громадський комітет "За правду" вкупі з газетою "Поступ" поширюють свідому брехню

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Про "маму" Гаррі Поттера
·Джоанн Ровлінг: Гаррі - кволий окулярник
·Роттердам-2001: 330 проектів, щоби презентувати місто

СПОРТ-ПОСТУП
·Тбіліське "Динамо" врятувалося завдяки Каладзе
·Бразилець грав із паспортом загиблого португальця
·Трагедії румунських гравців
·Україна знову без нагород
·Валерій Олександров: "Львів повинен прийняти Кубок Європи"
·Радіо Ініціативу NIKO 102,5 FM слухають ті, хто цікавиться політикою
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Ніколь Кідман і Том Круз