BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 9 ЛЮТОГО 2001 року |

Освітяни готуються до страйку

ПРОТИСТОЯННЯ

Зоряна ОНИШКЕВИЧ, Вікторія ПРИХІД

Львівські вчителі мають намір і далі активно відстоювати свої права. Близько трьох тижнів потрібно страйковому комітету на те, аби визначити остаточну дату попереджувального страйку. Першими про себе заявлять страйкарі Шевченківського району.

Щоправда, страйк буде своєрідним. Учителі проводитимуть уроки, які триватимуть по 15 хвилин. За словами голови Координаційної ради страйккомів Львова Ігоря Шлапака, “п’ятнадцять хвилин – це власне той час, за який учитель отримує заробітну платню. Учні отримають завдання, а далі змушені будуть самі навчатися. Якщо влада не хоче розуміти наших потреб, коли сім’я вчителя змушена виживати за 150 гривень, що є значно нижче за мінімальний прожитковий рівень, ми змушені самостійно відстоювати свої інтереси: кожен повинен відстоювати на своєму робочому місці свої права. Якщо зараз учитель не знайде сили й мужності захистити себе, то надалі ситуація може ще більше ускладнитися”. Наступним кроком будуть пікети установ, від яких залежить доля освітян.

“Учителів не повинно цікавити, де влада візьме гроші на виплати заборгованостей та для належного фінансування освіти, як це передбачено чинним законодавством. Вони справно виконують свою роботу і хочуть за неї відповідної оплати,” – категорично заявив заступник голови Координаційної ради страйккомів Львова Андрій Соколов. Він упеінений, що гроші для вчителів віднайти можна. Якщо у 1996 році середньостатистичний учитель отримував суму, еквівалентну 60-80 умовним одиницям, то сьогодні, незважаючи на численні заяви посадовців різного рангу про те, що в країні спостерігається піднесення економіки, реальна зарплата майже втричі менша.

Від часу, що минув від початку висунення вимог, освітяни декілька разів говорили про можливе підвищення заробітку, але, як стверджують учителі, все обіцяне залишається лише словами або ж не підтвердженими реальними грішми “постановами”. Нагадаємо: вчителі вимагають повноцінного фінансування освіти, гарантованого статтями 57 та 61 Закону України “Про освіту”, які передбачають прирівнювання вчительської зарплати до середньої зарплати працівників промисловості, виділення коштів на оздоровлення та за вислугу років. Крім того, в статтях зазначено, що фінансування освіти має становити не менше 10% національного доходу. А у держбюджеті на 2001 рік на потреби освіти виділено лише 4,05%. І хоча цього року на освіту виділили майже на 100 мільйонів гривень більше, ніж торік, потреби освітян ця сума може задовольнити лише на 40%. Коштів, що їх сьогодні призначають на школу, вистачає лише на заробітну плату вчителям, соціальне страхування, відрахування до Пенсійного фонду. Таке фінансування галузі розраховане на виживання, а не на розвиток. Не секрет, що всі поточні потреби школи (ремонт, обладнання) вирішуються за рахунок батьків учнів.

В обласному управлінні освіти все це розуміють, однак також розводять руками. Начальник управління Созонт Коваль каже: “Ми скеровували прохання у відповідні інстанції, однак, як бачите, результату ніякого. Із тих коштів, що нам виділили цього року, ми можемо обіцяти хіба що збільшення зарплатні на 25% і часткове покриття 57-ї статті. Щоправда, десь на вересень планується другий етап підвищеня вчительської зарплати, однак чи все обіцяне здійсниться, я не гарантую, бо це залежить не від мене”.

Проте освітяни вважають, що державні чиновники різних рівнів лише дають обнадійливі обіцянки про виконання закону залежно від обставин (скажімо, щоб заспокоїти та відрадити від рішучих акцій протесту), але, як правило, не дотримують свого слова. Тому вирішення проблеми вони вбачають у страйку.
Однак голова обласної галузевої профспілки Марія Яцейко вважає, що страйки місцевого значення приречені на невдачу. “Локальні страйки не вирішать проблеми. Тільки коли освітяни всієї країни почнуть згуртовано відстоювати свої права, може бути якийсь результат. Вчасної виплати зарплатні страйком на місцевому рівні ще можна добитися, а от питання виплати кількарічної заборгованості треба вирішувати на загальнодержавному рівні”. А ще пані Яцейко додала, що якщо до 20 лютого від уряду не буде позитивної відповіді стосовно вимог освітян, центральний комітет профспілки готуватиме галузевий страйк.

POSTUP - ПОСТУП
№23 (681),
9 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Міська рада звернулася до Президента та Верховної Ради
·Стихійний напад на Білий Дім

ПОГЛЯД
·"Львів завжди був попереду подій..."
·Освітяни готуються до страйку
·Смерть шістдесятників

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Райони-"двієчники" розпрощаються з головами
·Інноваційні борги шукатимуть правоохоронці
·Транспорт працював екстремально
·КІЛЬКА СЛІВ
·Четвірня новонароджених живе без газу і тепла
·Львівські правоохоронці відшукали зниклого поляка
·Квартири можна придбати в кредит
·"Електрон" вироблятиме сучасні контейнери для сміття

ПОСТУП З КРАЮ
·АРХІВАРІУС
·Що приховують красиві фасади?
·Знову про нічийний будинок
·Генпрокуратура спростувала сама себе
·Іранські перспективи України
·Опозиція замислила імпічмент?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Відкрито доступ до таємних архівів
·Росія - загроза №1 для США
·Серби спалили опудало Солани

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·МВФ не дасть Україні 187 мільйонів доларів
·Дорога обіцянка у 5 мільярдів доларів
·Податкові служби намагаються усувати власників успішних підприємств
·ЕКОНОВИНИ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Зробіть усе, щоб зберегти сім"ю
·Життя, посвячене Богові

АРТ-ПОСТУП
·Сто років юності
·Не сага про Форсайтів
·Малюнкові листи від Лесі Квик
·Хто не знайомий із музикантом року?

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Судитися з автогігантами можуть не лише американці
·Якщо не можна, а хочеться...

СПОРТ-ПОСТУП
·Володимир Кличко битиметься з Деріком Джефферсоном
·Афганських боксерів примусили запустити бороди
·Справа про хабарі закрита
·Матч із участю українців знов обслуговуватиме іспанець
·Нарада з проблеми трансферних реформ не дала результатів
·Бекер заплатить 6 мільйонів
·Дружина Сабоніса буде сидіти
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Гітара - не фіговий листок
·Свята Брітні?