BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 9 ЛЮТОГО 2001 року |

Судитися з автогігантами можуть не лише американці

Прецедент відсудження величезної компенсації в автовиробника створено в Росії. Справа за Україною

ПРОЦЕСИ

Віктор КОРБУТ

Верховний суд Росії поставив крапку в процесі, який, мабуть, стане прецедентом для подальшого розвитку взаємин між товаровиробниками і споживачами. Йдеться про позов мешканця Ростова-на-Дону Ростислава Ричанова до компанії “Елаз – Дженерал Моторс”. Пан Ричанов придбав через посередників автомобіль “Шевролє-Блейзер” виробництва корпорації “Елаз – Дженерал Моторс”.
1999 року двигун автомобіля вийшов з ладу через поломку рокера. Власник автомобіля подав до суду на виробників, заявивши про споконвічну конструктивну несправність автомобіля.

Експерти Федерального центру судової експертизи у ході досліджень дійшли висновку, що власник автомобіля не виконував вимоги з обслуговування на сервісній станції офіційного дилера, а у двигуні помітні сліди кустарного втручання. Крім того, Ричанов користувався не стандартним бензином, а паливом кустарного виробництва з великим вмістом антидетонаторів. В акті експертизи зазначено, що саме це “є причиною виявленої несправності”.

Однак Кіровський районний суд Ростовської області в грудні 1999 року виніс рішення, в якому зігнорував висновок експертів. Суд вирішив стягнути з корпорації на користь Ричанова відшкодування вартості несправного автомобіля, морального збитку і витрат на ведення справи. Корпорація “Дженерал Моторс” подала касаційну скаргу і те ж саме зробив Ричанов: його не задовольнила сума компенсації. Згодом вимоги Ричанова сягли 750 тисяч доларів – при тому, що вартість позадорожника, про який ідеться, складає близько 24 тисяч доларів.

Ростислав Ричанов надіслав листи в усі можливі інстанції – у корпорацію “Дженерал Моторс”, Міністерство з антимонопольної політики Росії, уряд Татарстану, на території якого розташовано завод “Елаз – Дженерал Моторс”. У листах позивач звинуватив “Дженерал Моторс” у тому, що корпорація почала експансію на російському ринку, збуваючи непридатні автомобілі. Крім відшкодування збитку, Ричанов зажадав від корпорації “Дженерал Моторс” привселюдно покаятися і відкликати всі автомобілі з російського ринку.

“Скарги він пише, додаючи їм цивільного звучання, нібито піклуючись про всіх росіян, – говорить адвокат Гераліна Любарская, яка представляє інтереси “Дженерал Моторс” у цьому процесі. – Тобто він не просто намагається стягнути гроші, а веде цілеспрямовану роботу з дискредитації роботи корпорації на російському ринку. На мій погляд, це не можна вважати випадковістю...”.

31 березня 2000 року Ростовський обласний суд знову проігнорував експертні оцінки і підтвердив рішення Кіровського райсуду. І знову сторони процесу подали касаційні скарги. А вже 3 липня того ж року колегія Верховного суду Росії, відзначивши, що висновки експертів у ході розгляду справи Ростовський суд проігнорував, повернула справу на повторний розгляд. Ростовський суд повторив своє рішення і наприкінці грудня минулого року Верховний суд Росії ухвалив розглянути справу в колегії у цивільних справах.

Таким чином, процес “Ричанов проти “Дженерал Моторс” привернув увагу всіх суб’єктів правових відносин у сфері захисту прав споживачів. На думку фахівців, він є надзвичайно важливим для подальшого розвитку цих відносин.
По-перше, йдеться про можливість виникнення в Росії феномену, якому дали назву “споживча агресія”. Сьогодні виробники, які зіткнулися з цим феноменом, змушені в інструкції до пральних машин додавати, наприклад, інформацію про те, що “цим пристроєм не можна користуватися для миття домашніх тварин”. На пластикових пакетах з’являються попередження, що пакет небезпечно вдягати на голову. Перелік прикладів росте з кожним новим прецедентом.

Природно, що ситуація може використовуватися як інструмент конкурентної боротьби. “Ми дійшли висновку, що за Ричановим стоять більші сили, – вважає юрист корпорації “Дженерал Моторс” Сергій Коротков. – Ми майже переконані, що маємо справу не з однією людиною, заклопотаною отриманням грошей, а із ситуацією, коли збіглися чиїсь економічні інтереси. Мабуть, хтось апробує на цій справі схему викачування грошей з умовного супротивника...”.

Тим часом Міністерство з антимонопольної політики Росії розпочало власне розслідування. На його запит у листопаді 2000 року дав свій висновок один з розроблювачів російського законодавства із захисту прав споживачів професор А. Шерстобітов. У його висновку говориться, що “Елаз – Дженерал Моторс” у документах дотримувався норм інформування споживачів про правила технічного обслуговування автомобіля, рекомендацій щодо марки палива, місцезнаходження офіційних дилерів.

Одночасно з дорученням МАП Росії його територіальне управління провело разом з Татарстанським центром стандартизації, метрології і сертифікації Держстандарту Росії комплексну перевірку. “Ми провели дослідження ситуації за всіма параметрами, – повідомили співробітники Татарського територіального управління МАП. – Відхилень не виявлено...”. 29 грудня 2000 року комісія констатувала, що “не встановила фактів порушення ТОВ “Корпорація Елаз – ДМ” законодавства Російської Федерації про захист прав споживачів”. Однак Верховний суд Росії залишив рішення обласного суду в силі.

На думку спостерігачів, це означає, що тепер закон про захист прав споживачів може стати палицею в руках дикунів чи несумлінних конкурентів. Тепер, якщо ваш комп’ютер зламався через стрибок напруги, ви можете подавати в суд на IBM за те, що вони роблять комп’ютери, які не можуть працювати при нестандартному режимі електроживлення. Проблема стандартів споживання залишається відкритою.
Порушення балансу може мати для всіх товаровиробників сумні наслідки.

На відміну від описаного, судовий процес, розпочатий нашим співвітчизником з Криму інвалідом II групи, а раніше процвітаючим бізнесменом Сергієм Коваленком, не викликає за кордоном здивування. Нагадаємо, що він подав позов, у якому вимагає відшкодувати йому збиток, завданий внаслідок аварії на автомобілі Volvo. Автомобіль урізався в дерево, причому жодна з подушок безпеки не розкрилася, а сам Коваленко отримав черепно-мозкову травму.
Матеріальний збиток потерпілий оцінив у 20 мільйонів доларів, моральний – у 50 мільйонів. Відповідачами в справі виступають шведська компанія Volvo та український продавець автомобіля – компанія “Вікінг Моторс”. До речі, звиклі до таких судових процесів іноземці не сумніваються в тому, що Сергій Коваленко вийде переможцем з цієї ситуації. А оскільки це один з перших таких позовів з пострадянського простору, то не дивно, що він викликав неабияке зацікавлення – у тому числі, це доводить і кількість відвідувачів сайту www.kovalenko.com.ua. Ми обіцяємо і в подальшому стежити за цим та аналогічними процесами.

POSTUP - ПОСТУП
№23 (681),
9 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Міська рада звернулася до Президента та Верховної Ради
·Стихійний напад на Білий Дім

ПОГЛЯД
·"Львів завжди був попереду подій..."
·Освітяни готуються до страйку
·Смерть шістдесятників

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Райони-"двієчники" розпрощаються з головами
·Інноваційні борги шукатимуть правоохоронці
·Транспорт працював екстремально
·КІЛЬКА СЛІВ
·Четвірня новонароджених живе без газу і тепла
·Львівські правоохоронці відшукали зниклого поляка
·Квартири можна придбати в кредит
·"Електрон" вироблятиме сучасні контейнери для сміття

ПОСТУП З КРАЮ
·АРХІВАРІУС
·Що приховують красиві фасади?
·Знову про нічийний будинок
·Генпрокуратура спростувала сама себе
·Іранські перспективи України
·Опозиція замислила імпічмент?
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Відкрито доступ до таємних архівів
·Росія - загроза №1 для США
·Серби спалили опудало Солани

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·МВФ не дасть Україні 187 мільйонів доларів
·Дорога обіцянка у 5 мільярдів доларів
·Податкові служби намагаються усувати власників успішних підприємств
·ЕКОНОВИНИ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Зробіть усе, щоб зберегти сім"ю
·Життя, посвячене Богові

АРТ-ПОСТУП
·Сто років юності
·Не сага про Форсайтів
·Малюнкові листи від Лесі Квик
·Хто не знайомий із музикантом року?

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Судитися з автогігантами можуть не лише американці
·Якщо не можна, а хочеться...

СПОРТ-ПОСТУП
·Володимир Кличко битиметься з Деріком Джефферсоном
·Афганських боксерів примусили запустити бороди
·Справа про хабарі закрита
·Матч із участю українців знов обслуговуватиме іспанець
·Нарада з проблеми трансферних реформ не дала результатів
·Бекер заплатить 6 мільйонів
·Дружина Сабоніса буде сидіти
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Гітара - не фіговий листок
·Свята Брітні?