BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 8-14 ЛЮТОГО 2001 року |

Засобом тортур обрали швабру

Дві доби знущалися міліціонери над невинним мешканцем Моршина

ВИННИХ НЕМАЄ

Ірина БЖЕЗІНСЬКА, Зоряна ІЛЕНКО

У той зловісний вечір хтось пограбував станцію автосервісу, що у Моршині. Вже було далеко за північ, коли автомобіль “Мерседес” із 36-річним Володимиром Гадомським та 29-річним Ростиславом Турянським наблизився до вокзальної площі. Неподалік – Моршинський міський відділ міліції. Уже згодом стане відомо, що чоловіки підвозили молоду пасажирку. Супутниця вийшла за п’ятдесят метрів до міськвідділу та пішла в напрямку до вокзалу.

– Я вже хотів їхати, – розповідає Володимир, – проте зауважив, що одна дверка у машині не закривається, і вирішив відразу полагодити. Ростислав у той час пішов на вокзал попитати попутників. До мене підійшли два працівники міліції, що запропонували показати документи. Я показав водійське посвідчення і технічний паспорт. З незрозумілої причини вони раптом заломили мені руки та, не повідомивши причини затримання, завели у відділ міліції. Вже у відділку, описуючи мої речі, чомусь “забули” зазначити 50 гривень, які так і не повернули.

Перебуваючи у відділку, Володимир очікував-таки, що йому висунуть якесь звинувачення. Однак замість цього, за його словами, розпочалися тортури.
– Мене забрали в іншу кімнату, – згадує Володимир, – де хтось із міліціонерів ударив мене ззаду долонями по вухах. Інший – кулаком у груди. Вся “розмова” звелася до того, що я нібито привіз якихось хлопців, котрі обікрали автосервіс. Потім мене змушували “зізнатись” оперуповноважений Володимир Рип’як та Роман Д., котрий назвався адвокатом.

Згодом Володимирові дали трохи спокою. Однак не надовго. Наступний допит Рип’як розпочав близько 23 години. Він почав бити Володимира гумовою палицею по голові, плечах, ліктях, колінах. Потім силою поклав на кушетку і бив по п’ятках. Коли такі методи не принесли жодних результатів, Рип’як удався до витонченіших катувань.

“Він приніс швабру, руки заломив мені за спину і одягнув їх у кайданки. На допомогу прийшов якийсь лейтенант, котрий допоміг пропхати швабру під коліна і між грудьми та ліктями рук. Мене підвісили на швабрі, яку розташували на спинках двох стільців, майже на передпліччях. Я намагався, аби палиця хоч трохи сповзла під пахви, але міліціонери весь час розгойдували моє тіло”.

Зняли Володимира зі швабри вже у напівпритомному стані. Лише згодом, за словами Володимира, його перевели до клітки, зняли кайданки. Проте вранці його знову повели на розмову. В кабінеті були нові люди. Ніхто навіть не згадував про крадіжку на автосервісі. Коли Володимир попросив, аби йому надали медичну допомогу, хлопці у формі відмовили в цьому і порадили... розім’яти руки.

Уже пізніше стане зрозуміло, що допомога Володимирові була необхідною. Адже заключний діагноз, який поставили хлопцеві після спілкування з працівниками міліції, виявився невтішним – струс головного мозку, посттравматична невропатія лівого серединного нерва. Як наслідок – ішемічний неврит лучевого і серединного нервів лівої кисті. А це – обмеження рухів у суглобах пальців і послаблення сили лівої кисті.

Через дві доби, так і не дочекавшись конкретних звинувачень, Володимир покинув стіни міського відділу міліції. Правда, уже не дорахувався попередньо вилучених речей, котрі нібито могли бути використані як підручні засоби під час крадіжки. Їх досі ніхто не повернув – сокири, алмазного круга, спеціалізованої викрутки і спеціалізованих ножиць. Чоловік у погонах капітана порадив забути про все це.

Уляна Громова, теща Володимира, розповіла, що в день, коли її зять поїхав із Ростиславом, прийшло двоє чоловіків, які назвалися працівниками міліції. Вони запитали, чи не знає хто з родини, де може бути Володимир, оскільки в Моршині знайшли його автомобіль з відкритими дверцятами, а самого Володимира ніде нема. Можна уявити, що довелося пережити родині. Згодом, як розповіла Уляна Громова, у тих візитерах вона впізнала Рип’яка та Д. І в той час, коли вони повідомляли погану звістку про зникнення Володимира, обидва чудово знали, де перебуває їхній “підозрюваний”...

– Наступного дня, коли ми були біля міського відділу міліції, – говорить Уляна Громова, – з приміщення вийшов адвокат Д. Він підійшов до дружини Ростика і сказав: “Вони злодії, їх упіймали на гарячому, коли вони завантажували крадені речі, і тепер родина довго буде плакати...”. На той час уже затримали і Ростика, хоча він прийшов до міліції з іншими родичами, аби з’ясувати, де Володимир.

Пізно ввечері випустили Ростика, а пізніше і Володимира. За словами Уляни Громової, він якось дивно ніс свої речі. Вони ніби випадали з рук. “Усі побачили, що в нього щось діється з руками, а приїхавши додому, почули, що з ним було”, – згадує Громова.

Наступного дня обох чоловіків знову викликали до Моршинського міського відділу міліції, однак там чомусь не знайшлося особи, котра захотіла б з ними поспілкуватися. Натомість видали довідку про те, що Турянський Ростислав перебував у Моршинському МВМ з 18 до 22 години 8 жовтня, а також з 20.00 до 23.00 9 жовтня, хоча Ростислав просидів у відділку з обідньої пори 8 жовтня до 00.30 10 жовтня.

11 жовтня Володимира було госпіталізовано в лікарню, де він перебував упродовж майже місяця. Надворі вже лютий, а Володимир і досі перебуває на постійному лікуванні.

Із позовом про побиття та незаконні дії правоохоронців Володимир Гадомський звернувся до Стрийської прокуратури. Вона ж винесла свій вердикт: “Проведена перевірка встановила, що, враховуючи дану ситуацію, нічний час та предмети одягу, виявлені в автомобілі Гадомського В.В., працівники Моршинського МВМ Іваник В.Р., Касторних В.П., Фур М.П., Рип’як В.С., Мазур В.М., Короленко А.В. діяли правомірно, відповідно до ст.10 Закону України “Про міліцію”, у їх діях відсутній прямий умисел відомо незаконного затримання, а тому відсутній склад злочинів, передбачених ч.2 ст.166, ч.2 ст. 173 КК України”.

У поясненнях Рип’як зазначив, що категорично заперечує будь-які протиправні дії щодо Гадомського. Рип’як указав, що
8 жовтня його викликали в Моршинський відділ міліції у зв’язку з крадіжкою в автосервісі. Рип’як зазначив, що Гадомського також опитував В. Мазур. Обоє вказали, що спецзасобів, кайданків, гумової палиці ніхто з них не застосовував.

Начальник Моршинського міськвідділу міліції Анатолій Короленко повідомив “Поступові”, що він знає про те, що Володимир Гадомський та Ростислав Турянський подали скарги в міську та обласну прокуратури. Однак, як він стверджує, на час перебування названих осіб у відділі міліції не було моментів застосування сили. Зокрема, судово-медична експертиза не виявила тілесних ушкоджень після їх перебування в міліції, тому не було порушено кримінальної справи. “Наскільки мені відомо, міліціонери ніколи не застосовували фізичної сили до підозрюваних у моєму відділі. Якби таке і було, цим би займалася прокуратура”, – сказав Анатолій Короленко.

Що ж, ситуація знайома. Працівники міліції затримують “підозрюваних”, нічого з ними не роблять (у тому числі, і не висувають звинувачення), правда, чомусь потім підозрювані довго заліковують свої рани. А винних просто немає...

POSTUP - ПОСТУП
№22 (680),
8-14 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Телефони "Поступу" прослуховують

ПОГЛЯД
·Телефонне право контролю
·"...Кожному гарантується таємниця телефонних розмов..."
·НЕ БІЙСЯ!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Західний Буг катастрофічно забруднений
·Залізниця може залишитися без квиткових кас у центрі
·Робітник подав до суду на Президента України
·КІЛЬКА СЛІВ
·Підприємці потребують захисту свого життя
·Відсутність води викличе спалах захворювань
·На захист прав і свобод людини стає суд

ПОСТУП З КРАЮ
·Генпрокуратура пов"язала Лазаренка з "касетним скандалом"
·Перші пологи українських медиків в Індії
·У столиці спалили опудало Президента
·Скандал навколо смерті Сергія Кудрі вичерпано
·Сім кіл Леоніда Кучми
·Чекаючи на кредити МВФ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Боротьба з нелегальною імміграцією посилиться
·Китай сполучено з Тайванем
·На арену виходить "Бульдозер"
·Путін їде в Австрію продавати МиГ-29
·США проти бін Ладена

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Засобом тортур обрали швабру
·Віднині журналісти мають право носити зброю
·Намисто Тутанхамона

АРТ-ПОСТУП
·На стежках світляних...
·З днем народження, "Небо"!
·Львівський митець Мирослав Ягода:

СПОРТ-ПОСТУП
·Ювілейний чемпіонат відбудеться у Львові
·Марадона: знову за старе
·Скільки заробляють українські футболісти
·З життя птахів
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Лондоні - лихоманка графіті
·ГОРОСКОП