BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 8-14 ЛЮТОГО 2001 року |

Чекаючи на кредити МВФ

Життя в борг - це не метод вирішення українських проблем, потрібні ще й реформи

ГРОШІ

Любов ВИТКОВИЧ

Сьогодні, 7 лютого, місія Міжнародного валютного фонду завершує роботу у Києві. Після відновлення кредитування МВФ за програмою розширеного фінансування (EFF) у грудні 2000 року (до того була 14-місячна перерва) Україна розраховувала отримати черговий транш кредиту в розмірі 187 млн. доларів США. Однак місія МВФ вирішила, що не надасть цих грошей, доки наша держава не виконає головної умови – зменшення експортного мита на соняшник. Наразі до парламенту подано законопроект Кабінету Міністрів щодо зниження мита з 23% до 10%.

Чи з’явиться в України можливість знову пожити на “широку ногу”, наразі невідомо. А тим часом, окрім проблем із отриманням нових позик, з’являються нові – пов’язані зі складністю повернення старих боргів. Невміння держави жити за власні кошти є основною причиною виникнення боргу, а невміння використовувати залучені фінансові ресурси – причиною його зростання.
Останнім часом у світі набуває широкого обговорення проблема накопичення зовнішнього боргу. Адже в майбутньому боргові зобов’язання можуть суттєво обмежувати свободу вибору та проведення економічної політики держави. До країн, які “полюбляють” нарощувати свій борг, належить і Україна.

На момент проголошення незалежності Україна не мала державного зовнішнього боргу, а хронологію накопичення українського зовнішнього боргу можна розбити на наступні етапи:
1991-1993 роки. У цей час у ряді республік, у тому числі в Україні, з’явилися значні заборгованості перед Росією. Початковий зовнішній борг виникнув унаслідок залучення позик у рамках кредитних ліній, відкритих під гарантії Кабінету Міністрів. На кінець першого етапу зовнішній борг України становив 3,624 млрд. доларів, або 12,2% від ВВП, причому 74,6% від загальної суми боргу припадало на Росію.

1994-1996 роки. Україна почала позичати кошти в міжнародних фінансових інституцій та комерційних організацій. За 2 роки сума боргу збільшилася майже у 2,5 разу. Борг перед такими організаціями становив близько 39% загального боргу країни. У результаті змін цін на енергоносії сума платежів, накопичених тільки у зв’язку з несплатою газу, поставленого в Україну РАТ “Газпром”, наприкінці 1994 року сягнула суми 1,5 млрд. доларів. Така ситуація склалася внаслідок домінуючої ролі бартеру в торгівлі України з іншими країнами СНД та режиму подвійного валютного курсу. Негативним фактором у політиці зовнішніх запозичень залишалося нераціональне використання (простіше кажучи, проїдання) одержаних коштів замість їх розподілу на інвестиційні цілі стратегічно важливих галузей економіки.

З 1997 до вересня 1998 року зменшується частка надходження капіталу від міжнародних організацій через гальмування структурних реформ економіки та банківського сектора. Наприкінці 1997 року розпочалася світова фінансова криза, яка призвела до неочікуваного та масштабного падіння фінансових ринків Південно-Східної Азії. Українській економіці вдалося втриматися на ногах, відбувшись лише окремими втратами – відпливом капіталу, припиненням фінансування МВФ, зменшенням обсягів інвестицій. Коли у всіх на устах іще звучала проблема падіння азіатських ринків, світовий фінансовий ринок потрясла нова криза, цього разу вдало організована “старшим братом”. Росія оголосила дефолт за зовнішніми зобов’язаннями, наблизивши Україну до тої ж прірви. Брак економічних реформ та серпнева криза 1998 року в Росії суттєво обмежили доступ України до іноземних ринків капіталу.

Необхідні відстрочки платежів за своїми зобов’язаннями країна все ж таки отримала завдяки успішній реструктуризації державного боргу як перед внутрішніми, так і перед зовнішніми кредиторами. На жаль, отриманий у результаті реструктуризації “час у резерв” не був ефективно використаний для проведення реформ, тож на початку 2000 року загроза чергового дефолту по-українськи знову загострилася. Обсяг державного зовнішнього боргу на початок 2000 року становив 12,4 млрд. доларів, що дорівнювало 40,4% від ВВП. Такий показник не вважається загрозливим для економіки, однак, зважаючи, на необхідні поточні платежі, рівень доходів бюджету та валютних резервів для України в найближчі роки мав стати критичним.

З приходом до влади нового уряду реформаторів, очолюваного завзятим банкіром Ющенком, почався новий етап реформування української економіки загалом та впровадження довгострокових механізмів вирішення боргової проблеми зокрема. Як наслідок, Україні вдалося подолати проблему пікового навантаження платежів з обслуговування та погашення боргу та зменшити вже протягом першого кварталу обсяг боргу на 1,5 млрд. доларів (правда, значною мірою – через зростання внутрішнього зобов’язання). В. Ющенкові вдалося переламати тенденції фінансування дефіциту бюджету найпростішим способом – усуненням самого дефіциту.

Тому жити в кредит – це тепер уже не обов’язкова умова. Основна мета – поступальний розвиток та активізація української економіки. Хоча, на перший погляд, здається, що боргові зобов’язання є найдешевшим способом підняття економіки, але, на жаль, це короткострокова перспектива. У майбутньому – це необхідність реструктуризувати та повертати борг, сплачувати відсотки.

POSTUP - ПОСТУП
№22 (680),
8-14 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Телефони "Поступу" прослуховують

ПОГЛЯД
·Телефонне право контролю
·"...Кожному гарантується таємниця телефонних розмов..."
·НЕ БІЙСЯ!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Західний Буг катастрофічно забруднений
·Залізниця може залишитися без квиткових кас у центрі
·Робітник подав до суду на Президента України
·КІЛЬКА СЛІВ
·Підприємці потребують захисту свого життя
·Відсутність води викличе спалах захворювань
·На захист прав і свобод людини стає суд

ПОСТУП З КРАЮ
·Генпрокуратура пов"язала Лазаренка з "касетним скандалом"
·Перші пологи українських медиків в Індії
·У столиці спалили опудало Президента
·Скандал навколо смерті Сергія Кудрі вичерпано
·Сім кіл Леоніда Кучми
·Чекаючи на кредити МВФ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Боротьба з нелегальною імміграцією посилиться
·Китай сполучено з Тайванем
·На арену виходить "Бульдозер"
·Путін їде в Австрію продавати МиГ-29
·США проти бін Ладена

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Засобом тортур обрали швабру
·Віднині журналісти мають право носити зброю
·Намисто Тутанхамона

АРТ-ПОСТУП
·На стежках світляних...
·З днем народження, "Небо"!
·Львівський митець Мирослав Ягода:

СПОРТ-ПОСТУП
·Ювілейний чемпіонат відбудеться у Львові
·Марадона: знову за старе
·Скільки заробляють українські футболісти
·З життя птахів
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Лондоні - лихоманка графіті
·ГОРОСКОП