BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 8-14 ЛЮТОГО 2001 року |

Сім кіл Леоніда Кучми

Найближче оточення Президента України нині виглядає ослабленим

СХЕМИ

Кость БОНДАРЕНКО

Подорож Данте семи колами пекла може виглядати менш захопливою, аніж подорож аналогічними колами української політики. Звичайно, читач і сам може розібратися, хто є хто в українські політиці, як і хто проти кого дружить.
Але коли спробувати вибудувати схему стосунків у найвищих ешелонах влади, одразу напрошується ряд цікавих висновків.

Отже, на сьогодні на найближчій до Леоніда Кучми орбіті обертаються Олександр Волков, Віктор Медведчук, Віктор Пінчук та Володимир Литвин. Усі вони настільки ж далекі один від одного, наскільки близькі до Президента. Саме тому президентська команда постійно нагадує марксистську тезу про єдність і боротьбу протилежностей.

Віктор Медведчук зумів створити кілька доволі міцних команд. По-перше, зберігається певна єдність у старій добрій “тусовці” під назвою “Славутич”.
“Чудова сімка” (Медведчук, двоє Суркісів – Григорій та Ігор, Згурський, Лях, Карпенко та Губський) і далі процвітає, а суперечності всередині цієї структури гасяться полюбовно. Друга команда – це середовище СДПУ(о). Після двох розколів (мається на увазі відхід прихильників В. Онопенка і відхід марчуківців) партія перетворилася на “партію Медведчука” і нині легітимізується завдяки присутності в партійних лавах першого президента України Леоніда Кравчука. Проте поговорюють, що в СДПУ(о) нині не все гаразд, і що найслабшою ланкою в цій партії є двійка Зінченко – Плужников, які (нібито) невдовзі можуть увійти до складу іншого партійного утворення або створити щось своє. Принаймні Зінченко та Плужников і надалі продовжують тісно товаришувати з опальним академіком, екс-главою Ради національної безпеки та оборони Володимиром Горбуліним. Не варто дивуватися, якщо невдовзі канал “Інтер” почне крутити рекламу не СДПУ(о), а, скажімо, Петра Порошенка, який, як відомо, власних медіа-проектів наразі не має. Ще до одного кола належить таємний сателіт Медведчука Михайло Бродський. Хоча він – не один. І коли розглядати середовище нинішньої опозиції (що ми обов’язково зробимо), то можна вжахнутися, помітивши, скількох своїх “агентів впливу” має там Медведчук. . .

Олександр Волков зберігає сталість свого середовища. Нещодавно він очолив партію “Демократичний союз” (який досі перебував під його впливом і контролем). Доволі неоднозначними є стосунки Волкова з Ігорем Бакаєм, хоча останнім часом Бакай навряд чи зможе створити окрему політичну силу. Поступово дистанціюється від Волкова З. Кулик. Проте О. Рафальський та Ю. Левенець і надалі очолюють “гвардію Волкова”. Останні невдачі спонукали Волкова до пошуку союзників і це призвело до зближення його з Віктором Медведчуком та СДПУ(о). Проте цей союз (укладений на 10 років) важко назвати союзом середовищ – це радше інтерперсональний союз Волкова та Медведчука.
Після “касетного скандалу” досить похитнулися позиції Володимира Литвина.
Окремі аналітики навіть пророкували йому відставку. Проте навряд чи Президент допустить, аби від нього відійшов основний його “мозок”. Литвин багато що втратив – наприклад, вплив на Петра Порошенка і на процеси у його партії.
Проте навряд чи він втратив дружні стосунки з міністром внутрішніх справ Юрієм Кравченком. А через Д. Табачника – свого колишнього учня – він має доволі добрі стосунки зі середовищем В. Пінчука і партії “Трудова Україна”.

Партія “Трудова Україна” зосередила в своїх лавах таких відомих політиків, як
А. Деркач, Д. Табачник, Ю. Йоффе, С. Тигипко, О. Єдін. Проштовхування на прем’єрську посаду Сергія Тигипка, помітне наприкінці 2000 року, нині змінилося іншою тактикою. Середовище Пінчука доволі тісно зблизилося з В. Ющенком. Київські оглядачі говорять про надто часті консультації Ющенка і Пінчука з Тигипком. Останні заяви Ющенка про необхідність створення коаліційного уряду – це також із лексикону ПТУ. “Трудовики” на початках мали одного потужного “агента впливу” – віце-прем’єра М. Жулинського. Тепер же вони отримали ще й віце-прем’єра О. Дубину, який, щоправда, рівно ж може розглядатися і як ставленик “трудовиків”, і як виходець із донецького клану.

Наразі в оточенні В. Ющенка складається цікава ситуація. Після відходу з Кабміну Ю. Тимошенко Ющенко намагається зберегти рештки старої команди (Єхануров, Стельмах, із великими натяжками сюди ж можна віднести і Лисицького). Водночас намітився чотирикутник Ющенко – Пінчук – Тигипко – Дубина. Очевидно, Ющенкові доведеться ще деякий час роздвоюватися, але є побоювання, що сила “чотирикутника” може перемогти. І тоді суттєво збільшиться ймовірність впливу на процес прийняття рішень у Кабміні не лише “трудовиків”, а й близького до них “донецького клану”.

“Донецький клан” (як умовно називають донецьке регіональне політико-економічне утворення) є досить монолітним, але у ньому існують дві групи впливів. Перша група уособлюється іменами губернатора Донецької області Віктора Януковича та президента футбольного клубу “Шахтар” Рината Ахметова. Зокрема, ця група має найбільший вплив на київську політику через тісну співпрацю з “трудовиками”. Друга група представлена насамперед тандемом В. Рибак (мер Донецька) та В. Ландик (президент концерну “Норд”). До цієї ж групи належить голова Державної податкової служби України М. Азаров. Під виразним впливом саме цього політичного угруповання перебуває народний депутат Петро Порошенко.

Такою є ситуація в оточенні Леоніда Кучми станом на початок лютого 2001 року.
Система ця є дуже динамічною, але водночас і дуже слабкою. Хоча багато що з цієї схеми стає зрозумілим, і ця схема дозволяє багато що прогнозувати. У найближчих номерах спробуємо також подати схему стосунків у середовищі опозиції – для глибшого розуміння політичних процесів в Україні.

POSTUP - ПОСТУП
№22 (680),
8-14 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Телефони "Поступу" прослуховують

ПОГЛЯД
·Телефонне право контролю
·"...Кожному гарантується таємниця телефонних розмов..."
·НЕ БІЙСЯ!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Західний Буг катастрофічно забруднений
·Залізниця може залишитися без квиткових кас у центрі
·Робітник подав до суду на Президента України
·КІЛЬКА СЛІВ
·Підприємці потребують захисту свого життя
·Відсутність води викличе спалах захворювань
·На захист прав і свобод людини стає суд

ПОСТУП З КРАЮ
·Генпрокуратура пов"язала Лазаренка з "касетним скандалом"
·Перші пологи українських медиків в Індії
·У столиці спалили опудало Президента
·Скандал навколо смерті Сергія Кудрі вичерпано
·Сім кіл Леоніда Кучми
·Чекаючи на кредити МВФ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Боротьба з нелегальною імміграцією посилиться
·Китай сполучено з Тайванем
·На арену виходить "Бульдозер"
·Путін їде в Австрію продавати МиГ-29
·США проти бін Ладена

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Засобом тортур обрали швабру
·Віднині журналісти мають право носити зброю
·Намисто Тутанхамона

АРТ-ПОСТУП
·На стежках світляних...
·З днем народження, "Небо"!
·Львівський митець Мирослав Ягода:

СПОРТ-ПОСТУП
·Ювілейний чемпіонат відбудеться у Львові
·Марадона: знову за старе
·Скільки заробляють українські футболісти
·З життя птахів
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Лондоні - лихоманка графіті
·ГОРОСКОП