BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 8-14 ЛЮТОГО 2001 року |

"...Кожному гарантується таємниця телефонних розмов..."

В Україні є ціла низка організацій, яка на цілком законних підставах можуть підслуховувати телефонні розмови

ЛІКНЕП

Зоряна ІЛЕНКО

У статті 31 Конституції України, прийнятої 28 червня 1996 року, зазначено, що “кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть буди встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинам чи встановити істину при розслідуванні кримінальної справи, якщо іншим способом отримати інформацію неможливо”.

Порядок здійснення так званих винятків регулюється Законом України “Про оперативно-розшукову діяльність”, прийнятим 18 лютого 1992 року (зі змінами та доповненнями в 1992-1998 рр.).

Право проводити оперативно-розшукові заходи, в тому числі прослуховувати телефонні розмови та перлюструвати телеграфно-поштові повідомлення, надається відповідно до ст. 5 цього закону:
- підрозділам органів внутрішніх справ (кримінальній і спеціальній міліції, спеціальним підрозділам боротьби з організованою злочинністю, оперативно-розшуковим підрозділам Державної автомобільної інспекції);
- органам Служби безпеки (розвідці, контррозвідці, військовій контррозвідці, підрозділам захисту національної державності, боротьби з корупцією та організованою злочинною діяльністю, оперативно-технічним органам, органам оперативного документування);
- прикордонним військам (підрозділам із оперативно-розшукової роботи);
- управлінню державної охорони (підрозділу оперативного забезпечення охорони);
- органам державної податкової служби (оперативним підрозділам податкової міліції);
- органам і установам державного департаменту з питань виконання покарань (оперативним підрозділам).

Це право зафіксовано й у відповідних законах, зокрема “Про міліцію” (ст. 10), “Про Службу безпеки України” (ст. 25, п.8).

Цікаво, що передумова для проведення оперативно-розшукової діяльності, себто для прослуховування розмов, – особа, котру “слухатимуть”, повинна принаймні, на думку оперативних підрозділів, володіти достатньою кількістю інформації про злочини (скоєні чи ті, що готуються), про осіб, до них причетних, про осіб, котрі переховуються від органів слідства, і тих, котрі уникають відповідальності, про осіб, зниклих безвісти, про розвідувально-підривну діяльність спецслужб іноземних держав, організацій і окремих осіб проти України. Також прослуховування телефонів може здійснюватися за запитами уповноважених органів про перевірку осіб, котрих допускатимуть до державної, військової та службової таємниці і при необхідності в отриманні розвідувальної інформації в інтересах безпеки суспільства та держави.

При цьому варто зазначити, що поняття “достатність інформації” та “інтереси суспільства і держави” не перераховані. Тож держава їх може трактувати будь-як.

Санкцію на прослуховування телефонних розмов, згідно з законодавством, дає лише обласний суддя. Однак донедавна здійснення таких оперативних заходів залишалося законним лише зі санкції органів прокуратури.

Щоправда, якщо зважати на нововведення ФСБ Росії, працівники якої можуть збирати інформацію на будь-кого на власний розсуд, немає гарантій, що до такого не будуть вдаватись і спецслужби України.

До речі, факти прослуховування, особливо за кордоном, сьогодні найчастіше трапляються у бізнесових структурах. Так звана “конкурентна розвідка” (чи “конкурентний аналіз”) переживає справжній бум. Тож не дивно, що підприємці використовують 15-20% свого прибутку, щоби захистити свої підприємства від втручання “конкурентної розвідки”. Підприємці не шкодують грошей, аби захистити свої комерційні таємниці від викрадення, оскільки це стосується їхніх фінансових інтересів. “Викрадачі таємниць” навіть створюють свої фірми, які реалізують засоби для таємного перехоплення змісту телефонних розмов, аж до встановлення “жучків”. Тепер можна на значній відстані (скажімо, апаратура встановлена в автомобілі) знімати інформацію з будь-якого об’єкта, обладнаного технічними засобами. Розвиток і широке використання радіоелектронних засобів збільшує можливості конкурентів у технічній розвідці.

У Києві на підприємстві Орех розробили нову технологію, яка дозволяє розмовляти телефоном, будучи впевненим, що цю розмову не почують сторонні вух. Будь-які спроби дізнатися про інформацію, яка передається телефоном, нереальні, навіть тоді, коли хтось спробує використати найновіші сучасні технологічні засоби прослуховування, під’єднавшись до каналів міської чи міжнародної телефонної мережі.

POSTUP - ПОСТУП
№22 (680),
8-14 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Телефони "Поступу" прослуховують

ПОГЛЯД
·Телефонне право контролю
·"...Кожному гарантується таємниця телефонних розмов..."
·НЕ БІЙСЯ!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Західний Буг катастрофічно забруднений
·Залізниця може залишитися без квиткових кас у центрі
·Робітник подав до суду на Президента України
·КІЛЬКА СЛІВ
·Підприємці потребують захисту свого життя
·Відсутність води викличе спалах захворювань
·На захист прав і свобод людини стає суд

ПОСТУП З КРАЮ
·Генпрокуратура пов"язала Лазаренка з "касетним скандалом"
·Перші пологи українських медиків в Індії
·У столиці спалили опудало Президента
·Скандал навколо смерті Сергія Кудрі вичерпано
·Сім кіл Леоніда Кучми
·Чекаючи на кредити МВФ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Боротьба з нелегальною імміграцією посилиться
·Китай сполучено з Тайванем
·На арену виходить "Бульдозер"
·Путін їде в Австрію продавати МиГ-29
·США проти бін Ладена

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Засобом тортур обрали швабру
·Віднині журналісти мають право носити зброю
·Намисто Тутанхамона

АРТ-ПОСТУП
·На стежках світляних...
·З днем народження, "Небо"!
·Львівський митець Мирослав Ягода:

СПОРТ-ПОСТУП
·Ювілейний чемпіонат відбудеться у Львові
·Марадона: знову за старе
·Скільки заробляють українські футболісти
·З життя птахів
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Лондоні - лихоманка графіті
·ГОРОСКОП

 

ГК АСЦ - комплектации и цены BMW 1 Series у официального дилера в Москве.