BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 8-14 ЛЮТОГО 2001 року |

Телефони "Поступу" прослуховують

Наслідками справи Гонгадзе і "Кучмагейту" стали не лише більша свобода слова, але й пильна увага спецслужб до роботи журналістів

КОНТРОЛЬ

Ольга ЯЦЕНКО, Зоряна ІЛЕНКО

Це сталося цілком несподівано. Закінчивши розмову по телефону, журналістка натиснула на важіль, аби набрати інший номер, – і несподівано почула... власний голос. Потім почав говорити колега, з яким вона щойно провадила розмову. Тривало це 15-20 секунд, а потім щось зашипіло – і почулися гудки.
Журналістка зрозуміла, що її розмову хтось записував.

Подібні випадки у редакції “Поступу” траплялися і раніше, але упродовж останніх двох місяців вони почастішали. Ми не знаємо, хто і з якою метою записує розмови журналістів “Поступу”. Однак ми вирішили з’ясувати всі правові підстави і технічні можливості для таких записів.

Виявляється, давно вже минули ті часи, коли для того, щоби посадити “жучок” у чий-небудь телефон, потрібно було пройти у приміщення, де знаходиться апарат.
Сьогодні телефонні компанії користуються комп’ютеризованою технікою, і для того, аби прослухати чиюсь розмову, достатньо зробити кілька необхідних операцій, скажімо, навіть у кабінеті якогось технічного адміністратора компанії. За словами фахівців, знаючи відповідний номер, можна змусити телефонну компанію налагодити прослуховування вже за кілька хвилин. Звісно, що будь-хто не зможе примусити телефоністів іти на протиправні кроки (а прослуховування приватних телефонних розмов є протиправною дією), але в Україні є люди і структури, яким таке завдання цілком до снаги.

Зрештою, прослуховування телефонних розмов входить в обов’язковий арсенал засобів будь-якої спецслужби світу. І ніхто не сперечається, що часто це забезпечує необхідний результат, коли завдяки прослуховуванню вдається викрити, скажімо, організовані злочинні угруповання чи попередити теракти. Однак досі у світі не стихають дискусії про те, до яких меж може поширюватися це право. Наприклад, зараз у США ФБР намагається запровадити систему, завдяки якій будь-який агент із власного персонального комп’ютера міг би підключатися до будь-якої телефонної лінії в країні. Для цього йому доведеться набрати на клавіатурі лише відповідний телефонний номер і спеціальний код. ФБР намагається переконати телефонні компанії допомагати у цьому спецслужбам добровільно, але зазнає шаленого тиску громадськості.

Що стосується української спецслужби СБУ, то шеф львівського обласного управління Іван Войтович заявив, що редакції газет у Львові не прослуховуються. За словами Войтовича, прослуховування взагалі не належить до компетенції СБУ.

“Ми цим не займаємося, – заявив “Поступу” начальник центру обслуговування споживачів та продажу послуг львівської дирекції “Укртелекому” Ярослав Челак.
– Хіба що з дозволу прокуратури. Хоча це є технічно можливим. Теоретично спіймати того, хто підслуховує, наші телефоністи можуть. Але якщо практично, то тим треба займатися спеціально: брати телефон на контроль, задіяти службу – щоби відповідні люди займалися тільки цим і більше нічим.

Якщо споживачі вважають, що їх прослуховують, то вони повинні звернутися у прокуратуру. Тільки за її санкцією ми зможемо взяти телефон на відповідний контроль. Проте насправді це може виявитися чисто технічною “підсадкою” або випадковим з’єднанням. Та наша фірма такими справами не займається. І я особисто до того ставлюся негативно. А якщо б до нас хтось звернувся з проханням несанкціонованого підслуховування, то їм би було відмовлено”.

Від іншої телефонної компанії, послугами мобільного зв’язку якої журналісти “Поступу” також користуються, ми отримали таку офіційну відповідь: “UMC працює суворо у рамках чинного законодавства. Закон України “Про зв’язок” забороняє підслуховування будь-яких розмов. Більше того, оскільки розмова у мережі GSM передається у цифровому вигляді, зі зміною несучої частоти 200 разів за секунду, підслухати таку розмову практично неможливо”.

POSTUP - ПОСТУП
№22 (680),
8-14 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Телефони "Поступу" прослуховують

ПОГЛЯД
·Телефонне право контролю
·"...Кожному гарантується таємниця телефонних розмов..."
·НЕ БІЙСЯ!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Західний Буг катастрофічно забруднений
·Залізниця може залишитися без квиткових кас у центрі
·Робітник подав до суду на Президента України
·КІЛЬКА СЛІВ
·Підприємці потребують захисту свого життя
·Відсутність води викличе спалах захворювань
·На захист прав і свобод людини стає суд

ПОСТУП З КРАЮ
·Генпрокуратура пов"язала Лазаренка з "касетним скандалом"
·Перші пологи українських медиків в Індії
·У столиці спалили опудало Президента
·Скандал навколо смерті Сергія Кудрі вичерпано
·Сім кіл Леоніда Кучми
·Чекаючи на кредити МВФ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Боротьба з нелегальною імміграцією посилиться
·Китай сполучено з Тайванем
·На арену виходить "Бульдозер"
·Путін їде в Австрію продавати МиГ-29
·США проти бін Ладена

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Засобом тортур обрали швабру
·Віднині журналісти мають право носити зброю
·Намисто Тутанхамона

АРТ-ПОСТУП
·На стежках світляних...
·З днем народження, "Небо"!
·Львівський митець Мирослав Ягода:

СПОРТ-ПОСТУП
·Ювілейний чемпіонат відбудеться у Львові
·Марадона: знову за старе
·Скільки заробляють українські футболісти
·З життя птахів
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Лондоні - лихоманка графіті
·ГОРОСКОП

 

Если вам нужно срочно купить клубные браслеты тогда точно сюда.