BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 6-7 ЛЮТОГО 2001 року |

Радість спільного танцю

Доброчинний концерт для майбутньої школи львівського балету

ГАСТРОЛІ

– Отримавши надзвичайну естетичну насолоду від виступів солістів, залишалося тільки пошкодувати, що так мало публіки було у по-казковому засніженій у ці дні Львівській опері. Чи гала-концерт не був заздалегідь спланованою акцією, бо склалося враження, що сам театр мав доволі опосередкований стосунок до неї?

– Насправді ідею цього доброчинного концерту повністю підтримав директор Львівської опери Тадей Олександрович Едер. Узагалі він нам сприяє, де тільки може і як тільки може.

– Але гастролі організувала ще мало відома у Львові творча спілка, яку ви очолюєте, – це один з напрямків її роботи?

– Так. І власне після тих гастролей я побачив, який то великий клопіт – організація концертної діяльності. Тепер більше розумію нашого директора. Просто три роки мого навчання в університеті не йдуть у жодне порівняння з тими трьома тижнями, за які ми спромоглися підготувати гастролі. За три тижні з нулем на рахунку зробити такі виступи – це фантастика! Тільки уявіть собі: в організації цих гастролей я мусив виконувати обов’язки бухгалтера, юрисконсульта, розповсюджувача реклами й квитків. Одна людина того всього фізично не може витримати! Тому я дякую усім артистам нашого балету, які прийшли нам на допомогу: вони сиділи зі мною ночами, фальцювали запрошення, штампували квитки, розклеювали афіші. А ще ми вдячні всім інформаційним спонсорам, які зробили нам безплатно реклами на 6 тисяч доларів (!), також окрема подяка готелю “Дністер”, “МакДональдсу” та “Укрзалізниці”. Ми побачили , що є ще порядні українці!

– Кажучи “ми”, маєш на увазі творчу спілку “Прем’єра”?

– Саме так, ми організували її торік. Узагалі-то спілка охоплює 5 важливих напрямків роботи. Насамперед, вона створена для підняття рівня культури і зупинення занепаду культури, зокрема на наших теренах – у Західній Україні. З переходом до ринкової економіки всі творчі працівники, а особливо талановита молодь опинилися в жахливих умовах: мистецтву не дають шансів розвиватися. Спершу спілці треба було визначитися з правовою базою.

– Ну, зрозуміло, що тут як фаховий правник ти виявився на висоті (Олег Петрик завершив навчання на стаціонарі юридичного факультету. - Ред.).

– Так, я справді доволі орієнтуюся в законодавстві. Після ґрунтовного зондажу вдалося сформулювати й підвести законодавчу базу. Контраст між тим, що держава декларує, а що дає для представників творчих професій – разючий! Найприкріше, що вона ставить в однакові умови бізнесмена й артиста. Від 1997 року маємо Закон про професійних творчих працівників і творчі спілки. Держава пішла на певні пільги творчим працівникам, щоб вони були в стані заробити своєю працею. Тепер уже не треба випрошувати щось у держави, можна покладатися на власну ініціативу й брати все своєю працею.

– Для Львівської опери довший час це було надзвичайно болючим питанням, постійно виникали якісь протистояння між профспілками й адміністрацією, яка не могла забезпечити бюджетного фінансування за потребами.

–Так, доходило до страшного: люди не мали коштів не тільки для того, аби дістатися на роботу, а й на їжу! Тому ми вирішили створити дієву творчу спілку. “Прем’єра” одразу поставила собі за мету створення професійної балетної школи.

– Загальновідомо, що в нашому театрі велика проблема з професійними кадрами...

– Оскільки професійні кадри завжди надходили з Росії. Тепер це нереально не тому, що закриті кордони, а тому, що рівень плати у цих двох країнах не відповідний. Навіть із Києва ніхто на львівську сцену танцювати не піде, вони залишаються у столиці або виїжджають у Європу.

– А місцева хореографічна школа?

– Вона вже десять років є єдиним джерелом постачання кадрів для нашого балету...

– Чесно кажучи, усі й так знають цей рівень, можна багато не пояснювати... Ліпше скажи, чому для сьогоднішнього гала-концерту, для спільних виступів із солістами російського балету ти запросив непрофесіоналів, мається на увазі дітей, що танцюють в ансамблі “Юність”.

– Що ж, це , здавалося б, самодіяльний колектив, але там панує такий щирий дух творчості, що дуже імпонує засадам нашої творчої спілки “Прем’єра”! Я побачив у них зародок творчості, справжньої творчості. Хіба виступ цих дітей не вдався, хіба не дав надзвичайно стильного емоційного заряду дорослим солістам балету в заключному українському танці?

– Навпаки, вийшло дуже симпатично! Глядач вийшов з театру просто щасливим. Але це ж не балетні кадри?

– Щодо балетної школи – вона залишається пріоритетом нашої діяльності. Ми засновуємо нову школу, де викладачами будуть провідні майстри сцени з Львівського театру опери й балету. Викладачі студії при театрі. Ми очікуємо від цього дуже великих результатів.

– А якусь підтримку влади маєте?

– Звичайно. З допомогою мера й губернатора та інших посадових осіб з владних структур, нам вдалося отримати приміщення для балетної школи. Але воно перебуває в такому стані, що потребує багато капіталовкладень, аби все відремонтувати, як належить, хоча б мінімально. У будинку тріщини, осідає фундамент, треба провести геологічну розвідку, підготувати проект реконструкції, встановити опалення, освітлення, каналізацію, замінити підлоги. А це, як підрахували проектні організації, –350 тисяч гривень! Експертна комісія обладміністрації
оцінила ремонт у 700 тисяч гривень!

– Та за ці гроші можна побудувати нову школу!

– А оскільки наша матеріальна база поки що слабенька, наперед треба думати про фінансування проекту.

– А що ж спонсори?

– Є багато добродійників, які готові допомагати матеріалами, а інші робочою силою. Та це тисяч на 100. Решту ж маємо заробити самі.

– При цьому, напевно, команда однодумців – найважливіше?

– Головне, щоб склалася команда фахівців. Формувати її ми розпочали з підбору викладачів, педагогів, балетмейстерів. Але в нашій команді брак нетворчих працівників: адміністраторів, менеджерів, бухгалтерів.

– А концерт – один із способів заробітку?

– Тішуся, що на нашу пропозицію дати доброчинний концерт у фонд майбутньої школи відгукнулися друзі з Москви. Ми скористалися своїми творчими зв’язками, щоб якнайшвидше відремонтувати приміщення школи, і щиро оцінили благодійний внесок приятелів. У них постійно прем’єри, вистави, гастролі, але вони зуміли викроїти час, аби представити своє мистецтво. Та в соліста балету вже всі вистави розписані на рік уперед! Нам просто пощастило, що всі вони змогли зібратися на цей вікенд разом у Львові.

– Концерт вдався висококласно, ви показали, до якого рівня повинен прагнути львівський балет.

– Ще б пак, це ж професіонали! Лауреати Міжнародних конкурсів Н. Крапівіна й
С.Орєхов, С. та О. Кожанови, А.Арнаутова й О.Григор’єв, Н.Щолокова, В.Ярмулін ! Та й наші солісти долучилися, такі як Л.Гражуліс, Т.Тарнавська, Ю.Охріменко і я.

– А яких несподіванок від “Прем’єри” чекати незабаром?

– За місяць ми повторимо вечір трьох одноактних балетів: “Весілля Нептуна”, “Пульчінелла” та “Симфонія кохання”. Цю програму підготував постановник Сергій Наєнко разим зі швейцарським диригентом Гунґардом Маттесом та “Фестивальним оркестром Львів”. Два місяці тому ми спробували танцювати ці балети. Відгуки були надзвичайно хорошими, тепер театр захотів мати виставу в репертуарі. Спілка “Прем’єра” планує робити гучнішу розкрутку “Фестивальному оркестру Львів”, бо це одні з найкращих музикантів у Львові. А диригент який прекрасний, – у нього напрочуд гарна музика і дивовижні темпи! Приходьте на виставу – переконаєтеся!

Розмовляла Вікторія САДОВА

POSTUP - ПОСТУП
№21 (679),
6-7 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Майор слухав усе
·Народний рух знову втратив Чорновола

ПОГЛЯД
·Генпрокуратура кинула кістку
·Брутальне насильство проти журналіста "Поступу"
·Гей, рухнемо

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Після тривалих снігопадів слід чекати повені
·"Львівводоканал" не бачить потреби в кредитах
·Кожен ринок міста матиме власний паспорт
·В аварію потрапив монгольський дипломат
·КІЛЬКА СЛІВ
·Перебіг грипу відбувається без ускладнень
·Львівщину визнали інвестиційно привабливим регіоном

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Помста наркоділка чи ревнивого коханця?
·Хто платить - той має

ПОСТУП З КРАЮ
·Грип крокує Україною
·Народний рух знову втратив Чорновола
·Лідерам "Батьківщини" погрожують арештами
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Іванов пророкує нову гонку озброєнь
·Черговий "газпромівський" скандал
·Нові скандали з французькими політиками

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Україна може й не отримати черговий транш від МВФ
·Нова історія про відмивання "російських грошей"
·Львівська "тютюнка": знову вгору
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Обід з усусами
·Музика вишневого цвіту
·Радість спільного танцю

ВЕРСІЇ У ПОСТУПІ
·Ода "аудіо-козацтву", або
·Хто стоїть за "касетною справою"?

СПОРТ-ПОСТУП
·Несподіванка в Миколаєві
·Збірна Франції - знову чемпіон світу
·Сергій Бубка стрибнув востаннє
·"Галичанка" знову програла "Спартаку"
·Вищу лігу залищать дві команди!
·Шевченка наздогнали на позначці "13"
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Болтон - плагіатор
·Нове обличчя Revlon
·Історія макіяжу