| Головна сторінка | INDEX 6-7 ЛЮТОГО 2001 року |

Збірна Франції - знову чемпіон світу

ГАНДБОЛ

Захар ФЕДОРАК

Ось і закінчився XVII Чемпіонат світу з гандболу серед чоловіків, який проходив з 23 січня до 4 лютого у Франції. Цей турнір увійде в історію як перший Чемпіонат світу з гандболу в новому тисячолітті. А нам він запам’ятається ще й тим, що українська збірна цього року вперше взяла участь у світовій першості.

Визначити, яка гандбольна збірна зараз найсильніша у світі, мав фінальний поєдинок між командами Франції та Швеції, який відбувся 4 лютого в Парижі. Та перед тим, як перейти безпосередньо до перипетій фіналу, нагадаємо, як долали команди попередні стадії змагань. Збірна Швеції розпочала виступи у групі А, де виграла всі матчі, здолавши команди Єгипту, Ісландії, Португалії, Чехії та Марокко. Французи, які змагались у групі В, також не залишили шансів нікому зі суперників по групі, вигравши у збірних Югославії, Алжиру, Аргентини, Бразилії та Кувейту. В 1/8 фіналу французи перемогли збірну Португалії, а шведи – аргентинців. У чвертьфіналі пару скандинавам склала наша збірна.
Шведи розгромили українців, а французи – лише в овертаймі впоралися зі збірною Німеччини. Півфінальні ігри для цих команд склалися так: збірна Швеції з мінімальною різницею перемогла збірну Югославії, а французи – збірну Єгипту. Саме ці перемоги і дозволили командам зустрітись у фіналі. У вирішальному поєдинку обидві команди мали так званого восьмого гравця. Якщо у французів це були переповнені трибуни (серед уболівальників були і президент Франції Жак Ширак, і прем’єр-міністр Леонель Жоспен), то шведів надихало те, що вони вже є чемпіонами світу, щоправда, 1999 року.

Отож, сповнені рішучості, команди вийшли на майданчик. Активніше розпочали зустріч французькі гандболісти, котрі лише на восьмій хвилині дозволили шведам закинути перший м’яч. Але такий “розклад” збірну Швеції аж ніяк не шокував, і шведи вже на 16-й хвилині зрівнюють рахунок. А на перерву команди пішли за мінімальної переваги господарів Чемпіонату – 11:10. Але у другому таймі картина гри змінилася, й уже французам довелося наздоганяти скандинавів. З цим завданням господарі впоралися не без проблем, оскільки воротар шведів Петер Генцель раз у раз відбивав навіть “безнадійні” м’ячі. Та найцікавішим виявився ендшпіль поєдинку, чи то пак основного часу зустрічі.
За хвилину до кінця матчу французи зрівнюють рахунок, але у шведів є ще майже хвилина, щоби вийти вперед, що вони і роблять, закинувши м’яч за 20 секунд до закінчення основного часу. Здавалося, все: шведи – знову чемпіони світу. Але з цим не погоджується збірна Франції, яка за 10 секунд до фінального свистка зрівнює рахунок – 22:22.

Отож, овертайм, який має визначити володаря золотих медалей Чемпіонату світу 2001 року. Щоб остаточно з’ясувати, хто сильніший – шведи чи французи, – знадобилося 10 додаткових хвилин. За цей час французи довели, що вони гідні звання чемпіонів світу, вигравши у шведів 28:25. Таким чином, шведи до свого титулу вже змушені додати префікс “екс-”.
Перед “битвою гігантів” відбувся матч за третє місце між збірними Югославії та Єгипту. Тут європейці впевнено перемогли – 27:17 і здобули “бронзу” Чемпіонату світу.

Але крім цих поєдинків, відбувалися, напевно, не менш цікаві для нас матчі за 5-8 місця, адже претендентом на 5-е місце була і збірна України. У суботу українці зустрілися з бронзовим призером Чемпіонату Європи й Олімпійських ігор – збірною Іспанії. На жаль, наша збірна програла, проте вже вкотре продемонструвала неабияке бажання виграти. Програючи після першого тайму 7:14, українці поступилися лише з мінімальною різницею в рахунку – 23:24.
Таким чином, за 5-е місце боролися збірні Іспанії та Росії. У цьому поєдинку перемогу святкувала збірна Іспанії, яка в овертаймі таки здолала опір росіян – 40:38. Наша ж збірна зустрічалася з німцями. Результат цього матчу мав дати відповідь на питання, хто посяде 7-е місце на цьому Чемпіонаті світу.
Приємно, що українці після прикрої поразки від іспанців не опустили рук, а боролися зі збірною Німеччини. І боролися не марно, адже виграли в цьому поєдинку 30:24.

Ну, а тепер, коли вже всі місця розіграно, підведемо підсумки Чемпіонату.
Найбільшою несподіванкою турніру можна вважати гідну гру збірної України, яка, нагадаємо, цього року вперше брала участь у змаганнях такого рангу.
Другим сюрпризом виявилася невиразна гра росіян. Схоже, зоряний час збірної Росії вже позаду, і тепер її гравцям залишається хіба що тихенько піти з гандболу на пенсію. Та проблеми росіян нас найменше цікавлять, адже, здається, вже минули ті часи, коли ми з заздрістю споглядали за вдалою грою їхніх різних збірних і мріяли про недосяжні (так здавалося тоді) успіхи українців. Тепер уся наша увага зосереджена на виступах збірної України, яка, віриться, вже найближчим часом стане однією з законодавиць мод у світовому гандболі. А перспективи є. І з’явилися вони насамперед завдяки гравцям нашої збірної. Отож, про їхні дії на Чемпіонаті світу.

Розпочнімо з воротарів. Сергій Білик, який їхав на Чемпіонат як основний кіпер нашої збірної, вже в дебюті турніру своєю блідою грою розчарував, і місце у воротах зайняв молодий, проте не менш майстерний, аніж Білик, Сергій Будко. Ще у нашої збірної на Чемпіонаті світу був третій воротар – Андрій Камишов. Однак він наразі “не дотягує” до місця в основному складі збірної.

В’ячеслав Лочман – потужний гравець, стовп оборони нашої збірної, котрий завдяки сильному кидку грає не останню роль і при атаках збірної України.
Лівий крайній Руслан Прудиус із кожним матчем на Чемпіонаті світу виглядав усе краще. Про його не надто вдалу гру в дебютних поєдинках, схоже, вже всі забули, зате пам’ятаються його впевнені дії в матчах із хорватами та шведами. Дмитро Проворников – стабільний гравець, котрий “зірок із неба не хапає”, але і провалів під час Чемпіонату світу в його грі не спостерігалося. Юрій Петренко впевнено діяв у захисті, та й воротарів суперника засмучував досить часто. Так само, як і капітан нашої збірної – Віталій Нат. Віталій закидав м’ячі в найпотрібніші моменти, а ще запам’ятався рідкісним умінням завдавати “кручені” кидки, які неодмінно примушували капітулювати голкіперів. Великі надії покладали на Олега Великого, пам’ятаючи про його гру на Чемпіонаті Європи минулого року. Цього разу він виступив трохи гірше, проте не втратив своєї гри. Звичайно, тренерам видніше, та особисто я не розумію, навіщо збірній потрібен Андрій Наталюк, який, окрім штрафних хвилин, нічого для команди заробити не може. Гра Юрія Костецького не раз викликала захоплення у глядачів. Насамперед, коли він із майже 100-відсотковою влучністю виконував пенальті. Також Костецький добре відчуває момент і хоча, можливо, інколи поспішає, та все ж таки часто закидає м’ячі з гри. Сергій Стецюк час від часу справді непогано діяв у захисті. Але впевненості і стабільності у грі йому ще бракує. Олександр Гладун з’явився лише в перших двох матчах нашої збірної і абсолютно нічим не запам’ятався. Натомість про Віталія Андронова, який часто грав замість Гладуна, можна сказати, що він боєць, який не цурається і “чорної” роботи у відборі. Ще один гравець нашої збірної – Гурковський – з’являвся на майданчику тоді, коли гра всієї збірної не вражала. Тоді на тлі блідої гри більшості гравців і його дії виглядали такими ж.

Отож, саме ці гравці є основою нашої збірної. І маємо надію, що досвід, який вони набуватимуть із кожним виступом, допоможе їм здобувати все вищі гандбольні вершини. А як буде насправді, звісно, покаже час.