BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 ЛЮТОГО 2001 року |

Отрута з телевізора

Настирлива телереклама в деяких випадках може спричинити навіть психічні розлади

АНТИРЕКЛАМА

Олекса ШЕВЧЕНКО

Найбільша проблема в тому, що реклама справді неминуча. Навіть якщо під час рекламного блоку на одному каналі ви починаєте смикати дистанційний пульт, мріючи сховатися від обридлих прокладок і памперсів, у половині випадків все одно потрапляєте на інший рекламний блок.

Зрештою, не можна однозначно стверджувати, що реклама – це зло. Частенько з неї можна почерпнути справді корисну інформацію. Крім того, не було б реклами – не було б цікавих та дорогих телепрограм. Але багаторазове повторення одноманітних відеороликів у результаті призводить до того, що кожен з нас може забути найгеніальніший фільм, який бачив один раз, а безглузду рекламу тримає в пам’яті до найменших подробиць (пропоную тест: здогадайтеся, що п’ють справжні сноубордисти?). Крім того, реклама до непристойності проста: оце – добре, а все решта – не варте уваги.

Здавалося б, ну й що з того? Та не все так просто. Справа в тому, що з часом реклама починає поступово нав’язувати нам свій спосіб мислення. Ми вже не звертаємо уваги на очевидно перебільшені якості рекламованого товару і не дивуємося з неприродно-поросячого захоплення нібито його споживачів (насправді – професійних акторів). Ми починаємо перейматися вигаданими, неіснуючими проблемами, здається, навіть більша частина чоловіків незабаром раз на місяць із хвилюванням чекатиме початку “критичних днів”. Перед магазинним прилавком у голові раптом з’являються рекламні слогани і ми купуємо, для прикладу, пляшку прохолоджувального напою, примовляючи: “Не дай собі засохнути”. Усе це – наслідок “роботи” телереклами, яка створила нас такими, якими ми потрібні лише їй. Простіше кажучи, всі ми у певному сенсі виявляємося зомбованими на підсвідомому рівні. Наша психологія спрощена, ми робимо все за єдиною схемою, у нас навіть подібні звички і переконання. Хоча, коли розумієш, що головне завдання реклами – не покращувати наше життя, а збільшувати обсяги продажу, і споживач цікавить її лише з цієї точки зору, уже не хочеться сліпо копіювати рекламних героїв. Усвідомлення цього – перший крок до втечі з рекламного полону.

Як вона діє?

А ви що, вважали себе розумнішим за натовп рекламних психологів та сценаристів? Ці люди заробляють гроші на тому, що дурять нас, учаться вгадувати наші бажання і думки, вміють зробити нас передбачуваними. Які ж основні способи впливу телереклами?

Спосіб 1. “Бажання виконуються”. Це найбільш гуманний метод “упарити” нам черговий товар. Полягає він у тому, що голос з телевізора сердечно запитує вас: “Ви хочете, щоб ваше волосся виглядало свіжим і здоровим щодня”? Зрозуміло, що більшість телеглядачів подумки радісно відповідає: “Хочу”! І тут головне – вчасно заявити щось на кшталт “Купуйте лише наш новий шампунь” і показати кілька ефектних красунь з неприродно казковим волоссям.

Спосіб 2. “Вибирай сам”. Він полягає у створенні в глядача ілюзії вибору. Скажімо, одні люблять пиво “N” вживати на пікніку, інші – на дружній вечірці, а герой реклами – після роботи у барі. Широкий вибір, правда? У глядача складається таке ж враження. Здається, що вибір робить саме він, хоча насправді вибір уже давно зроблено, йому залишається вирішити лише одне – де поласувати пивом (про марку напою вже не йдеться). Зрештою, про це мало хто замислюється, адже ми вже звикли, що все у цьому світі вирішують за нас.

Спосіб 3. “Прислухайся до спеціаліста”. Ключове слово – спеціаліст. У такій рекламі товар вам пропонує людина, яка зуби з’їла на жувальних гумках або зубних пастах. У випадку, скажімо, із “Бленд-а-медом” – це доктор, який усім своїм виглядом демонструє, що пхати до рота іншу зубну пасту – просто збочення. Аби позбутися зайвих ілюзій, потрібно лишень уявити суму, яку заплатили акторові за роль доктора. Зрештою, навіть якщо в рекламі знявся справжній медик, важко собі уявити, ніби зробив він це з великої любові до людства чи за три упаковки оспіваної зубної пасти.

Спосіб 4. “Я такий самий”. Коли спеціаліста у відповідній галузі підшукати важкувато, до справи долучають людей “з народу”. Це і Андрій з Олексієм, яких захляпала машина, і студентка Олена, котра витрачає усю стипендію на “Віскас”, і Світлана Василівна – “мати трьох дітей”. Мова і міміка персонажів стилізується під “народну” (за уявленнями творців реклами) – вирячені очі, “е-е-е” після кожної фрази, нервовий сміх та неприродні жести. Розрахунок простий – показати “всенародність” пропонованого товару.
Це, звичайно, не всі способи, лише найосновніші. Насправді їх безліч. Головне, що їх об’єднує – бажання переконати вас, що ви і дня не проживете без чергового розрекламованого виробу чи продукту.

Що думають лікарі?

Прокоментувати тему взявся завідувач Львівського регіонального психотерапевтичного центру, лікар-психотерапевт Сергій Рослюк:

– Я в жодному разі не є противником розумної і витриманої реклами. Але як психотерапевт міркую собі, що настирливе повторення одних і тих самих роликів сумнівної художньої вартості у деяких випадках може спричинити і певні психічні відхилення. Скажімо, обсесивні розлади (синдром нав’язливих думок) або ятрогенію (розлади, викликані дією слова). Також певний негативний вплив може бути у випадках, коли споживач щоденно бачить рекламу товару, який не в змозі придбати через високу ціну. Безперечно, під дією нав’язливих телереклам можуть виникати загострення хронічних захворювань психіки та й деяких інших хронічних захворювань, адже більшість з них має психосоматичний характер.
До коментаря долучається асистент кафедри психіатрії та психотерапії Львівського державного медичного університету ім. Д.Галицького Олександр Мироненко:

– На мою думку, однозначних висновків робити не можна, адже те, що шкодить одному, не обов’язково має шкодити іншим. Чи спричиняє реклама психічні розлади, можна стверджувати лише на конкретному прикладі. Ми не розробляємо теорій, ми працюємо з конкретними пацієнтами. Реклама однозначно має право на існування! Адже в споживача завжди повинне бути право вибору. Хоча, зізнаюся, якщо я сам бачу багаторазову настирливу рекламу певного товару, навряд чи його придбаю.

Як від неї захиститися?

Для початку потрібно цього захотіти і докласти певних зусиль. Найбільш радикальний метод – викинути телевізор. Але ж шкода! Та й де гарантія, що у хвилину слабкості ви не придбаєте його знову? Також можна поставити свого “ящика” догори ногами (перевернута картинка залишається просто картинкою і не завантажує свідомості) – метод, описаний у романі Віктора Пєлєвіна Generatіon П. Щоправда, таким чином можна пошкодити вестибулярний апарат. А якщо серйозно, то варто прислухатися до кількох порад психологів.

Будьте упередженими! Пам’ятайте, що мета будь-якої реклами – змусити вас купити що-небудь. Якщо це усвідомити, принаймні половина реклами викликатиме у вас лишень щирий подив: “А навіщо воно мені”?

Не вірте на слово! Коли ви чуєте у рекламі “найкращі ціни”, “відтепер дешевше”, “найвища якість”, “найсмачніший”, “краще не буває”, відразу запитуйте: “Чому”? Взагалі, усі прикметники найвищого ступеня порівняння наштовхують на думку, що нічого конкретного про рекламований товар творці ролика придумати не змогли.

Доскіпуйтеся! Особливо до реклам, які використовують “глас народу”. І молоді люди, що на псевдомолодіжному жаргоні розхвалюють нову упаковку жувальної гумки, і придуркувата бабця, що пропонує усім нову рідину для чистки унітазів, і “випадкові” перехожі – усе це професійні актори або спеціально підготовані до зйомок люди. Їм за це платять! А зовнішність якомога простішу й страшнішу підбирають спеціально для того, аби хтось із глядачів часом не подумав, що він для цих товарів “писком не вдався”.

Не звертайте уваги! Порада стосується інтонації та міміки акторів. Це їхня робота. Корисно також пам’ятати, що щасливий власник нового йогурта дивиться з екрана не на вас, а в об’єктив камери, за яким видно лише похмурого оператора, режисера, котрий розмахує сценарієм та розкадровкою, і бухгалтера, який уже відраховує гонорар.

Думайте! Більшість рекламних “шедеврів” не витримують перевірки звичайної логіки. Відразу стає зрозуміло, що в реальному житті люди не роблять так і не говорять такими розлогими і неприродними фразами. Ще простіше зі слоганами. Достатньо один раз повторити будь-який вголос, вдумуючись у його буквальний зміст, як з’ясується, що вдумуватися, зрештою, немає у що. Думайте, і ніколи “дбайливий дотик” або “не гальмуй – снікерсуй” не застрягнуть у вас у голові.

І остання порада: рідше дивіться телевізор.

POSTUP - ПОСТУП
№20 (678),
3-4 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Робота з виборцями
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі

ПОГЛЯД
·Кому це потрібно?
·Четвірко львівських немовлят забезпечили всім: від квартири до памперсів
·Затверділий абсурд

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обласна прокуратура обіцяє дати гідну відповідь Карпачовій
·Мер Самбора знайшов гроші олігархів у державному бюджеті
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Криворучківці" набили пики львівським комуністам
·Іван Заєць вирішив не тратити державні гроші на екологію
·Італієць намагався вивезти з України партію антикваріату

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Мельниченко передасть усі записи в Раду Європи
·Такі привабливі українські обленерго
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі
·Парламентська більшість не прагне коаліції

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Норвежці засуджують неонацизм
·Вибори наближаються
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Успішно проведені випробування контрацептивів для чоловіків
·На Тайвані з"явилася людина з трьома серцями
·Знежирена їжа прискорює обмін речовин
·Травматологи знову мають роботу
·ВАШІ ПРОБЛЕМИ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Клонування людей стане бізнесом
·Плутон понизили до астероїдів
·Електроди замінять кермо і штурвал
·Життя в Космосі - майже реальність
·В інтернет - тільки з атестатом
·За зеками спостерігатимуть з Космосу

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Отрута з телевізора

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Королівський подарунок до міленіуму
·Наступають "Дух і Літера"

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джоконда мандрує
·Фальшиві брили Стоунхеджу
·НОВИНИ
·Німці заборонили виставку
·Разюча зброя карикатури 200 років тому

СПОРТ-ПОСТУП
·Шведи опустили українців з небес на землю
·Чи завоюють українці Словенію?
·УЄФА попереджає Атлантичну лігу
·Визначено учасників клубного Чемпіонату світу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція