BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 ЛЮТОГО 2001 року |

Життя в Космосі - майже реальність

Інопланетян шукали не там!

ASTRO-VITA

Євген ГУЛЕВИЧ

Інопланетяни – тема часто-густо прив’язувана до науково-популярної фантастики. Проте слово “наукова” в цьому виразі є не таким уже й довільним елементом. А всі неуспіхи в тривалих пошуках позаземного життя слід пояснювати просто тим, що позаземців шукали не там, де треба, і не так, як треба. Приватні меценати і держави, зацікавлені у спілкуванні з інопланетним розумом, просто викидали гроші на вітер.

До такої думки дійшов, зокрема, професор Лоуренс Дойль, астроном з Інституту СЕТІ, Маунтін В’ю, що в Каліфорнії, котрий довів, що коли й шукати десь життя в космосі, то передовсім – на околицях червоних карликів. Його міркування викладено в останньому номері журналу New Scientist. Річ у тому, що зі ста мільярдів зірок нашої Галактики астрономи для пошуків позаземного життя дотепер вибирали лише схожі на Сонце зірки. Проте такі зірки, як наше Сонце, в Чумацькому Шляху – досить рідкісне явище. Їх довго шукали, а потім поблизу них шукали подібні до Землі планети і намагалися зловити звідти якісь незвичайні радіосигнали, ясна річ, – безрезультатно. Червоних карликів астрономи-пошуковці принципово не помічали, хоча ті й становлять 80-90 відсотків усіх зірок Галактики. Професор Дойль, однак, указує на одну традиційно незауважувану дрібничку у ставленні до червоних карликів, а саме те, що ці зірки за розмірами і масою сильно поступаються нашому Сонцю. І планети, які теоретично існують навколо них, мусять обертатися на орбітах суттєво меншого радіусу – на карликових орбітах. Відповідно, жахливого холоду на таких планетах, як іще донедавна твердо переконували науковці, може й не бути, адже менші орбіти для тьмяніших сонць означають, що планети там отримують стільки ж тепла, скільки й ми тут.

На червоні карлики як можливі домівки цивілізацій почали звертати увагу ще на початку 90-х років, коли стало зрозуміло, що якщо довкола червоного карлика й обертається якась планета, то вона, як і Місяць, мусить бути повернута весь час одним боком, а на денному її боці настільки тепло, що атмосфера не вимерзає. Ймовірність того, що там є вода, а отже, і життя, не така вже й маленька. Професор Дойль з колегами вважає, що життя довкола червоних карликів буквально кишма кишить; він звертає увагу на кілька зірок, де існують такі ймовірності. А головною привабою цих зірок він називає відносну близькість до Землі, – це, для прикладу, Проксіма Центавра, розташована на відстані 4 світлових років від нас і подвійна система з двох карликів СМ Дракона. Планети навколо цих зірок можуть бути достатньо теплими, аби на них зародилося життя.

Колеги професора Дойля тим часом також не пасуть задніх. На питання, чи існує саме життя в Космосі, намагалися також відповісти нещодавно американські вчені з астрохімічної лабораторії NASA та університету Каліфорнії, котрі відтворили жорсткі умови міжзоряного простору й створили так звані “примітивні клітини”. За їхніми словами, синтезовані таким чином молекулярні структури дуже схожі на мембрани, що існують у всіх живих організмах. Ці мембрани, можливо, слугували для захисту самовідтворювальних молекул від впливу навколишнього середовища, а відтак дозволяли їм розвиватися в примітивні форми життя.

Учені вважають, що молекули, необхідні для формування кліткових мембран, а отже, і для зародження життя, трапляються в усьому Космосі. “Це відкриття припускає, що життя може існувати в будь-якому місці Всесвіту”, – каже доктор Луїс Алламандола з лабораторії.

POSTUP - ПОСТУП
№20 (678),
3-4 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Робота з виборцями
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі

ПОГЛЯД
·Кому це потрібно?
·Четвірко львівських немовлят забезпечили всім: від квартири до памперсів
·Затверділий абсурд

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обласна прокуратура обіцяє дати гідну відповідь Карпачовій
·Мер Самбора знайшов гроші олігархів у державному бюджеті
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Криворучківці" набили пики львівським комуністам
·Іван Заєць вирішив не тратити державні гроші на екологію
·Італієць намагався вивезти з України партію антикваріату

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Мельниченко передасть усі записи в Раду Європи
·Такі привабливі українські обленерго
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі
·Парламентська більшість не прагне коаліції

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Норвежці засуджують неонацизм
·Вибори наближаються
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Успішно проведені випробування контрацептивів для чоловіків
·На Тайвані з"явилася людина з трьома серцями
·Знежирена їжа прискорює обмін речовин
·Травматологи знову мають роботу
·ВАШІ ПРОБЛЕМИ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Клонування людей стане бізнесом
·Плутон понизили до астероїдів
·Електроди замінять кермо і штурвал
·Життя в Космосі - майже реальність
·В інтернет - тільки з атестатом
·За зеками спостерігатимуть з Космосу

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Отрута з телевізора

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Королівський подарунок до міленіуму
·Наступають "Дух і Літера"

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джоконда мандрує
·Фальшиві брили Стоунхеджу
·НОВИНИ
·Німці заборонили виставку
·Разюча зброя карикатури 200 років тому

СПОРТ-ПОСТУП
·Шведи опустили українців з небес на землю
·Чи завоюють українці Словенію?
·УЄФА попереджає Атлантичну лігу
·Визначено учасників клубного Чемпіонату світу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція