BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 ЛЮТОГО 2001 року |

Клонування людей стане бізнесом

БІОТЕХНОЛОГІЇ

Денис МІНЧУК

Здається, клонування людини таки не зупинити. Щоправда, донедавна обіцянки створювати людей у лабораторіях звучали, як правило, з вуст усіляких авантюристів. Але здається, що приватний консорціум італійських та американських учених, заснований італійським хірургом Северино Антінорі, вирішив узятися за справу серйозно: вчені заявили, що з наступного року розпочнуть клонування людей, і перша така людина з’явиться на світ уже 2003 року. Технологія має бути такою самою, як і технологія клонування тварин.

Забезпечити клонованими дітьми консорціум планує бездітних пар (до речі, свою згоду дало вже десять таких пар) і тому, як заявляють науковці, будь-кому, хто хоче просто створити точну копію самого себе, буде відмовлено. Зрештою, останнє наразі ще не обумовлено, і тому, як сказав представник групи, професор репродуктивної фізіології Університету Кентуккі (США) Панаїотіс Завос, спершу вони планують розробити правила, згідно з якими технологією клонування не зможе скористатися кожен бажаючий. Але про це трохи згодом, а зараз – про власне технологічний процес.

Для створення дитини-клону братимуться звичайні або штамові чоловічі клітини і сполучатимуться з яйцеклітиною жінки, позбавленої спадкової інформації (тобто позбавленої власної ДНК). Потім життєздатний ембріон поміщатимуть у матку жінки, де він розвиватиметься вже природним способом. Таким чином, жінка народить дитину, що буде, практично, копією свого батька. Однак за вибором пари можна буде продукувати і дівчаток, котрі, відповідно, будуть генетичними копіями своїх матусь.

Учені нібито виходять із найкращих прагнень, мовляв, “стати матір’ю або батьком є правом кожної людини”, і стверджують, що “не хочуть створювати монстрів”, однак у справі з клонуванням все ж таки не обійтись без моральних запитань. Тому що, зрештою, є чимало опонентів проведення подібних експериментів, зокрема навіть Гаррі Гріффін з інституту Рослін у Шотландії, де його співробітникам удалося клонувати всесвітньо відому вівцю Доллі. Він уважає, що спроба клонування людини – вчинок украй безвідповідальний, оскільки нинішні технології поки що доволі недосконалі. На думку Гріффіна, навіть коли народиться цілком здорова дитина, потрібно задуматись над почуттями такої людини, адже вона не буде остаточною метою Творця, а лише продуктом лабораторного експерименту. Тут Гріффін цілком повторює представників Церкви, котрі виступають категорично проти таких експериментів.

Однак учені з італо-американського консорціуму дали зрозуміти, що цілком усвідомлюють усі етичні проблеми, які можуть виникнути. Проте, як стверджує Завос, технологія клонування скоро стане настільки поширеною, що “люди намагатимуться зробити подібну операцію ледве не у своєму гаражі”. У такій ситуації, на його думку, необхідно розробити чіткі правила і технології, причому якомога скоріше, та зробити їх доступними для всього світу. Круглий стіл, на який будуть запрошені також представники Католицької Церкви, планується провести у березні.

Наразі точно не відомо, де приватний консорціум клонуватиме людей (як сказав Завос, це буде одна з країн середземноморського басейну). Точно відомо лише, що операція з клонування спочатку коштуватиме 50 тисяч доларів. Щоправда, потім ціна, за словами вчених, може впасти до 10-20 тисяч доларів.

POSTUP - ПОСТУП
№20 (678),
3-4 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Робота з виборцями
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі

ПОГЛЯД
·Кому це потрібно?
·Четвірко львівських немовлят забезпечили всім: від квартири до памперсів
·Затверділий абсурд

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обласна прокуратура обіцяє дати гідну відповідь Карпачовій
·Мер Самбора знайшов гроші олігархів у державному бюджеті
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Криворучківці" набили пики львівським комуністам
·Іван Заєць вирішив не тратити державні гроші на екологію
·Італієць намагався вивезти з України партію антикваріату

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Мельниченко передасть усі записи в Раду Європи
·Такі привабливі українські обленерго
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі
·Парламентська більшість не прагне коаліції

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Норвежці засуджують неонацизм
·Вибори наближаються
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Успішно проведені випробування контрацептивів для чоловіків
·На Тайвані з"явилася людина з трьома серцями
·Знежирена їжа прискорює обмін речовин
·Травматологи знову мають роботу
·ВАШІ ПРОБЛЕМИ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Клонування людей стане бізнесом
·Плутон понизили до астероїдів
·Електроди замінять кермо і штурвал
·Життя в Космосі - майже реальність
·В інтернет - тільки з атестатом
·За зеками спостерігатимуть з Космосу

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Отрута з телевізора

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Королівський подарунок до міленіуму
·Наступають "Дух і Літера"

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джоконда мандрує
·Фальшиві брили Стоунхеджу
·НОВИНИ
·Німці заборонили виставку
·Разюча зброя карикатури 200 років тому

СПОРТ-ПОСТУП
·Шведи опустили українців з небес на землю
·Чи завоюють українці Словенію?
·УЄФА попереджає Атлантичну лігу
·Визначено учасників клубного Чемпіонату світу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція