BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 ЛЮТОГО 2001 року |

Затверділий абсурд

МІСЬКІ АНАХРОНІЗМИ

Громада міста звикає взоруватися на щось, що запевнює її в самодостатності. Я повідаю про пам’ятники, через які Львів давно став схожим на невпинно проявлюваний у камені абсурд. Пам’ятники – речі, які так мало хвилюють цю громаду і водночас настільки важливі, що без їхнього впливу сучасне місто могло би бути простим анахронізмом.

Пам’ятники впливають. Це – їхня природа. Викликати пам’ять і штовхати нею в майбутнє. І тим прикріше споглядати нині, як майбутнє викликає нам пам’ять, усе ще призвичаєну до старих ідеологій. Пам’ятники в місті – місце колективне, зборове, бо людині властиво спілкуватися зі собі подібними, а ідеальний співрозмовник – той, хто слухає. І саме людиноподібний пам’ятник (і пам’ять) є таким. Окрім того, ця затверділа пам’ять дає кілька шалено важливих громаді речей: згадки про найвищі злети (або ті, які вважаються такими) історій і установчі взірці поведінки на майбутнє – те, на що слід взоруватися.

Далебі, це так набридає – бачити в малому, колись незлому на вишуканість місті всі ті титанічні фізіономії наших і не наших геніїв і не дуже, які своїми розтовстілими надмір об’ємами роблять із нас каменярів, кобзарів, схематичних стефаників чи обюстілих тудорів, чужих пам’яті. Йдеться про те, що образ навіть тієї людини, котру можна чи слід поважати, стає настільки профанізованим і вульгарним, що викликає дражливість і байдужість. Львів став містом, яке лише декларує свої давні традиції, та свою їм невідповідність підтверджує майже в кожнім куточку.

Добре. Можна, наприклад (зрозуміло чому), полишити поза увагою 13-метрового Франка, та чим вам не подобається геній українського народу в металі? – спитаєте. Люди за нього билися, звели, ходять до нього, квіти приносять, весільні пари включають його у свій обряд, збирається люд, гомонить. Вивищений за чиєюсь спиною, він утворює підтверджувальне в моральності й істинності чину та слів (і функціональне) тло, свято без нього (навіть День міста) якесь уже не те. Він уже настільки ввійшов у громаду та її життя, що, здається, все добре. Все перелічене стосується вже національної пам’яті, яку важко витруїти, але оця конкретна пам’ять у пам’ятнику Шевченкові і простір навколо нього неоднорідні, неоднозначні і, здається, навіть чужі. У таких кострубатих речах найкраще помітний слід панівної ідеології: певно, за майже 10 років не зроблено майже нічого в цьому розвої. Титанізм і дух гігантизму (а погляньте на отой проект – присвяченій майбутній десятій річниці Незалежності, що невдовзі проросте в Києві, – жах бере), таке надмірне виоб’ємлення заперечують той первінь індивідуального, за який добиралися-додибували до незалежності. Дух колективізму прагне видовищності – ну, треба, то треба. Ідеологія та прагматика вимагають. Вирощувати пам’ятники в Києві, може, і вдячна справа, але тут, у Львові, над цим варто застановитися. Простір у Львові феноменальний тим, що це місто обмежене собою, воно приватне, як розмова лише між кількома співрозмовниками, і тому бабахати сюди тринадцятиметрових ідолів – це просто губити нитку традиції, плекану на особливостях Львова, себто віртуалізувати місто.

Пам’ятники – це модель майбутнього, яким би його хотіли бачити тепер. Слід з’ясувати, чому пам’ятники Трушеві та Міцкевичу – львівські, а згадані вище – і досі такі собі соціалістичні, того, старого штибу. Руйнування ідеології завжди викликає ламання пам’ятників (Львів – так, а Київ, Полтава, Схід – ні, залишають ленінів містам). Проте над тими прецедентами треба замислитися. Мабуть, Франко (з іспанської при зміні наголосу перекладається як “щирий”) значно комфортніше почувався би за незалежності у Львові та для Львова не Каменярем, а Шевченко не страждав для львів’ян надміром українського болю. Хвороба цієї нації – зацикленість на стражданні. Майбутнє ж від цього не полегшується. Це – як випадок із неофіційними словами, що їх співають коли грає наш гімн, які розпочинаються апологією животіння та міленіумними обіцянками.

Пам’ятники, гімн – речі настільки затверділі, що, ясна річ, дуже рідко змінюються, та впливають вони на людей, котрі з ними живуть, значно сильніше, ніж інші інформаційні прояви міста й у місті, вони роблять традицію та людину в ній твердими і копають їх у майбутнє.

Нещодавно журналіст із “Вашинґтон Пост” написав, що в їхній столиці хочуть зняти пам’ятник Шевченкові за те, мовляв, що він закликав бити семітів і ляхів. Знаючи кількість вашингтонської української громади, треба сподіватися, що йому хтось не через Інтернет пояснить, що і до чого, та у Львові пам’ять, яка веде до майбутнього, треба переоцінювати, слід робити інші наголоси.
Євген ГУЛЕВИЧ

POSTUP - ПОСТУП
№20 (678),
3-4 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Робота з виборцями
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі

ПОГЛЯД
·Кому це потрібно?
·Четвірко львівських немовлят забезпечили всім: від квартири до памперсів
·Затверділий абсурд

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обласна прокуратура обіцяє дати гідну відповідь Карпачовій
·Мер Самбора знайшов гроші олігархів у державному бюджеті
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Криворучківці" набили пики львівським комуністам
·Іван Заєць вирішив не тратити державні гроші на екологію
·Італієць намагався вивезти з України партію антикваріату

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЙ
·Мельниченко передасть усі записи в Раду Європи
·Такі привабливі українські обленерго
·Спалах ісламізму в херсонській тюрмі
·Парламентська більшість не прагне коаліції

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Норвежці засуджують неонацизм
·Вибори наближаються
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Успішно проведені випробування контрацептивів для чоловіків
·На Тайвані з"явилася людина з трьома серцями
·Знежирена їжа прискорює обмін речовин
·Травматологи знову мають роботу
·ВАШІ ПРОБЛЕМИ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЇ
·Клонування людей стане бізнесом
·Плутон понизили до астероїдів
·Електроди замінять кермо і штурвал
·Життя в Космосі - майже реальність
·В інтернет - тільки з атестатом
·За зеками спостерігатимуть з Космосу

ДОСЛІДЖЕННЯ В ПОСТУПІ
·Отрута з телевізора

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Королівський подарунок до міленіуму
·Наступають "Дух і Літера"

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джоконда мандрує
·Фальшиві брили Стоунхеджу
·НОВИНИ
·Німці заборонили виставку
·Разюча зброя карикатури 200 років тому

СПОРТ-ПОСТУП
·Шведи опустили українців з небес на землю
·Чи завоюють українці Словенію?
·УЄФА попереджає Атлантичну лігу
·Визначено учасників клубного Чемпіонату світу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція