BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 ЛЮТОГО 2001 року |

Японська економіка - в хисткому становищі

ПРОГНОЗИ

Стефан СКВОРЕЛ

Минулого тижня в Японії подав у відставку державний міністр із питань економіки, податків та інформаційних технологій Фукусіро Нукагі. Це рішення було викликане тим, що проти Нукагі висунуто звинувачення в отриманні ним 129 тисяч доларів від фонду, який лобіює інтереси малого і середнього бізнесу.
Нукагі став уже третім міністром у кабінеті прем’єра Японії Йосіро Морі, що мусить залишити свою посаду через підозри у порушенні закону. Проте зростаюча нестабільність політичної системи Японії – лише віддзеркалення тих економічних труднощів, з якими сьогодні зіткнулася країна.

У 2000 році Японія, що протягом останніх десяти років переживає стагнацію, начебто почала демонструвати впевнене зростання ВВП. На думку заступника міністра фінансів країни Харухіко Куроди, зростання економіки триватиме й у 2001 фінансовому році (він закінчується у березні 2002 року) і становитиме 1,7%. Але навіть якщо оптимістичний прогноз Куроди справдиться (у чому багато хто сумнівається), стан японської економіки навряд чи можна визнати задовільним. Про це свідчить ціла низка симптомів. Так, фондовий індекс Nikkei-225 у січні впав на 29% (порівняно з аналогічним періодом 2000 року).
Не краще почуває себе і японська валюта, яка зараз перебуває на найнижчій позначці відносно долара за останні півтора року. Крім того, торік у Японії на 23,4% збільшилася кількість корпоративних банкрутств, причому після збанкрутілих компаній залишилося майже 246 млрд. доларів боргів.

Щоб якось вижити, японським компаніям доводиться проводити реструктуризацію, яка, зокрема, полягає у скороченні робочих місць і зменшенні заробітної плати. Це призводить до збільшення прибутків компаній, але водночас негативно позначається на загальному обсязі споживання. Низький попит, який постійно загрожує Японії дефляцією, – і без того одна з основних проблем економіки країни. Останнім часом слабкий попит створив ще одну, поки що гіпотетичну загрозу. Фірми, враховуючи різке зменшення попиту, можуть істотно скоротити обсяг своїх інвестицій, які після минулорічного падіння японського фондового ринку є єдиним джерелом фінансування високотехнологічних галузей економіки країни. А без цих інвестицій державі загрожуватиме уже серйозна криза.

Ще гостріше проблема браку капіталу стоїть зараз перед японськими банками.
Протягом 90-х років їм вдалося списати близько 506 млрд. доларів проблемних кредитів. За цей же період держава виділила на їх підтримку 590 млрд. доларів, але процес списання ще не завершився. Ситуація ускладнюється тим, що уряд Японії навесні цього року має намір ввести нові стандарти звітності, які не дозволять банкам списувати свої збитки на падіння фондового ринку, як це вони робили раніше. Багато аналітиків зазначають, що якщо найближчим часом Nikkei не почне зростати, у багатьох банків просто не вистачить коштів для списання проблемних боргів.

Більшість азіатських держав із тривогою спостерігають за тим, що відбувається у Японії. Прем’єр-міністр Малайзії Махатхир Мохамад не на жарт схвильований тим, що економічні проблеми Японії можуть спровокувати нову регіональну фінансову кризу. На його думку, в основі всіх економічних труднощів Японії лежить імітація західної моделі розвитку. “Я думаю, що копіювання західної ідеології призведе до краху Японії, як це було з японською імперією у Східній Азії”, – нещодавно сказав Махатхир в одній зі своїх промов. Тож якщо уряд Японії не продовжить проведення структурних реформ, похмурі прогнози малазійського прем’єра можуть справдитися.

POSTUP - ПОСТУП
№19 (677),
2 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Тарас Чорновіл упізнав свій голос на касеті майора Мельниченка

ПОГЛЯД
·У пошуках правди
·Від сьогодні води на Сихові не буде
·Парадокси Безсмертного

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Як пересічному львів"янинові врятуватися від новокаледонського грипу?
·Львів"яни не хочуть скаржитися на корупціонерів
·КІЛЬКА СЛІВ
·Автоперевізники відмовилися від ультиматуму
·У військових судах свідчення дають навіть мерці
·Влада лобіюватиме фінансування екобезпеки

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Стратегія розвитку міста
·Уперше у Львові жінку відзначено церковним орденом

ПОСТУП З КРАЮ
·Олександр Мороз: Кучма зізнається...
·Тепер Кучма має Дубину...
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Справу Локербі закрито
·Відлуння землетрусу в Індії
·Європу віддано жіноцтву?
·Втеча російського дипломата

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Електроенергія дорожчає
·Японська економіка - в хисткому становищі
·"Грамед" "Галичфарму" - не конкурент
·СВІТ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Корифей львівської вулиці
·Поетична вегетація
·Пані Білєцка з довоєнного міста

АРТ-ПОСТУП
·Право на вигадку, або Про смаки не сперечаються?
·Малоросійський водевіль

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·А ти придбав реєстраційний талон?
·День народження "буржуя"

СПОРТ-ПОСТУП
·"Динамо" та "Шахтар" можуть здійснити грандіозний обмін
·Балканська помста збірної України
·ФУТБОЛ
·Канадці продали свою гордість

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція