BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 ЛЮТОГО 2001 року |

Тепер Кучма має Дубину...

ПРИЗНАЧЕННЯ

Кость БОНДАРЕНКО

Відставка віце-прем’єра з паливно-енергетичних питань Юлії Тимошенко та призначення на її місце Олега Дубини викликали чимало суперечок серед політичних оглядачів. І ці суперечки породила одна-єдина причина: Дубина – надто невідома особа в політичних колах, іще місяць тому про нього реально ніхто нічого не знав. Він справді виявився “темною конячкою”, а це лише посилило бажання дізнатися, що зміниться після його приходу.

Олег Дубина – виразник інтересів одразу двох кланів: так званого “клану Пінчука”, який базується на металургійному лобі, та донецького клану. І це доволі цікава тенденція, яку пророкують від кінця 1999 року: зближення інтересів донеччан і представників “Трудової України”. Ще коли гриміли президентські баталії, спостерігачі помітили надто теплі стосунки між Дмитром Табачником (одним із лідерів “Трудової України”) та донецьким губернатором Віктором Януковичем. Тоді багато писали про спільне зацікавлення двох політиків у проекті під назвою “Індустріальний союз Донбасу”. У той час Олег Дубина очолював Алчевський металургійний комбінат. Саме тоді він розпочав доволі різкі реформи на своєму підприємстві, і його помітили в Києві.

“Поступ” уже приділяв чималу увагу питанню формування донецького клану та розташуванню сил усередині цієї структури. Невдовзі донеччани активним фронтом підуть у наступ на Україну, і їх у цьому наступі ніщо не зупинить. Це може поховати всі плани українських політиків і надії на розвиток незалежних політичних інституцій. Особливо важливий момент – те, що Президент практично дав благословення на цей наступ зі Сходу. Донецька “експансія” повністю зруйнує нинішню олігархічну систему і призведе до встановлення нової кланово-олігархічної системи, за якої влада перебуватиме в руках двох сил, об’єднаних в одну: “Трудової України” та донецького регіонального клану.
Імовірність саме такого розвитку подій посилює те, що ефективного механізму для протистояння донецькому політичному феномену наразі немає.

Погляньмо на активи “Трудової України”. Маємо складну систему взаємостосунків та інтересів усередині нібито партії (насправді ж це – потужне політичне об’єднання). Маємо закриту самодостатню систему, в якій присутні Віктор Пінчук (член сім’ї Президента, людина, котра має необмежений вплив на українську металургію, а віднедавна ще і частково на російську та білоруську), Андрій Деркач (син голови СБУ, найбільш проросійськи налаштований український політик, голова демоб’єднання “Центр”, медіамагнат), Сергій Тигипко (контроль за фінансовими потоками та зв’язки з Заходом), Юлій Йоффе (вугільна галузь), Олександр Єдін (міжнародні перевезення), Дмитро Табачник зі своєю мікроструктурою (його, до речі, пророкують на посаду міністра з надзвичайних ситуацій). У руках цієї системи велетенський потенціал, у тому числі інформаційний (ТРК “Ера”, ІCTV, 11-й канал, віднедавна, за неперевіреними даними, СТБ, газети “Факти”, “Киевский телеграф”, “2000” й інші).

Донеччани також активно попрацювали, перехоплюючи ініціативу в Адміністрації Президента України. Спочатку представникам донецьких партій вдалося затягти у свою “тісну компанію” популярного в Україні Петра Порошенка. З ним створили спільну партію. Коли партію створювали, Порошенко мав за спиною потужний фактор в особі голови Адміністрації Президента Володимира Литвина. Тепер цей фактор нівельовано, і Порошенко ризикує опинитись у ролі Попелюшки на балу, який правлять Ландик, Рибак, Азаров та інші донеччани. Та і посаг солідний готовий: Вінниччина, Закарпаття, Волинь, Чернівці, які нині перебувають під впливом Порошенка. Донеччанам тепер потрібно чекати лише того моменту, коли заговорить “важка артилерія” у вигляді фінансових потужностей Рината Ахметова та Віктора Януковича...

Отже, Олег Дубина став виразником відразу двох сил. Він став тією “фішкою”, за якою (чи від імені якої) буде робитися велика політика в Україні.

На загал уперше прізвище Дубини випливло в листопаді 2000 року, коли Президент під час телемосту в системі “вуличного телебачення” (також, до речі, контрольованого “трудовиками”) заявив, що бере під свій захист “Криворіжсталь” і його директора. Річ у тому, що Фонд держмайна влітку минулого року назвав “Криворіжсталь” серед об’єктів, які підлягають приватизації. Дубина тоді розпочав війну проти Олександра Бондаря, і 28 вересня Бондар мусів капітулювати: завод зі списків підприємств, що підлягають приватизації, було викреслено. Війна Дубини та Бондаря збіглася в часі з погіршенням стосунків між Бондарем і Ющенком. Тому, можливо, вже тоді Віктор Андрійович подумував про перехід Дубини з Кривого Рогу до Києва, хоча, мабуть, планував для нього дещо скромнішу посаду...

Чого можна чекати від нового віце-прем’єра? Він заявив, що продовжуватиме політику Юлії Тимошенко в галузі електроенергетики. Відомо, що Дубина не є прихильником бартерних і вексельних розрахунків. Але от щодо вугільної галузі, то, як з’ясувалося, новий віце-прем’єр має іншу позицію, ніж Юлія Тимошенко. Цікаво, що відразу після призначення Олега Дубини голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець висловив думку, що новий віце-прем’єр, може, і добрий менеджер, але далекий від проблем енергетики. Михайло Волинець також вважає, що звільнення Юлії Тимошенко вже призвело до руйнації паливно-енергетичного комплексу, куди вже повертаються старі схеми розрахунків: якщо у грудні вугільна галузь за відвантажене споживачам вугілля отримала близько 300 мільйонів гривень “живими” грошима, то в січні – тільки 17 мільйонів гривень. Отже, прогноз “Поступу”, що Юлія Тимошенко “зламається” саме на етапі боротьби з донецьким кланом, справдився. У цій державі можна проводити реформи доти, доки вони не зачіпають інтереси вугільних і металургійних баронів.

Ще один момент: Дубина зосередить у своїх руках не лише ті повноваження, які були раніше в компетенції Тимошенко, а і левову частку повноважень Юрія Єханурова (йдеться про промисловість). Тому можна вважати, що Дамоклів меч завис і над головою цього політика. Словом, на зміну уряду Ющенка – Тимошенко приходить новий уряд – із Ющенком і Дубиною на чолі. Перехід Олега Дубини на роботу до Києва збігся не лише з відставкою Юлії Тимошенко, а й зі зближенням Віктора Ющенка зі середовищем партії “Трудова Україна”. Наприкінці грудня 2000 року відбулися консультації між прем’єр-міністром і лідерами партії, після чого помітно змінився сам Ющенко. Виглядає на те, що він готовий послабити свої позиції заради збереження посади прем’єра, а от Пінчук і Янукович можуть значно посилити свій вплив на уряд.

POSTUP - ПОСТУП
№19 (677),
2 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Тарас Чорновіл упізнав свій голос на касеті майора Мельниченка

ПОГЛЯД
·У пошуках правди
·Від сьогодні води на Сихові не буде
·Парадокси Безсмертного

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Як пересічному львів"янинові врятуватися від новокаледонського грипу?
·Львів"яни не хочуть скаржитися на корупціонерів
·КІЛЬКА СЛІВ
·Автоперевізники відмовилися від ультиматуму
·У військових судах свідчення дають навіть мерці
·Влада лобіюватиме фінансування екобезпеки

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Стратегія розвитку міста
·Уперше у Львові жінку відзначено церковним орденом

ПОСТУП З КРАЮ
·Олександр Мороз: Кучма зізнається...
·Тепер Кучма має Дубину...
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Справу Локербі закрито
·Відлуння землетрусу в Індії
·Європу віддано жіноцтву?
·Втеча російського дипломата

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Електроенергія дорожчає
·Японська економіка - в хисткому становищі
·"Грамед" "Галичфарму" - не конкурент
·СВІТ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Корифей львівської вулиці
·Поетична вегетація
·Пані Білєцка з довоєнного міста

АРТ-ПОСТУП
·Право на вигадку, або Про смаки не сперечаються?
·Малоросійський водевіль

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·А ти придбав реєстраційний талон?
·День народження "буржуя"

СПОРТ-ПОСТУП
·"Динамо" та "Шахтар" можуть здійснити грандіозний обмін
·Балканська помста збірної України
·ФУТБОЛ
·Канадці продали свою гордість

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція