BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 ЛЮТОГО 2001 року |

Стратегія розвитку міста

СЕМІНАР

Іваг ГОР

Якось на сторінках “Поступу” головний архітектор Львова Володимир Швець зізнався, що Львів мав би мати свою стратегію. На жаль, тим самим було визнано, що місто такої стратегії не має. Є застарілий (створений ще у 80-х роках), генеральний план. І, як каже попередній головний архітектор міста Роман Мих, “треба зайнятися ревізією того генерального плану”.

За три роки нинішньої каденції Львівська міська рада так і не поставила цю проблему на свій порядок денний. У грудні минулого року новостворений Інститут розвитку міста, який очолює депутат міської ради Андрій Садовий, презентував власну Концепцію, за якою мав би розвиватися Львів. Тепер відбувається перехід від Концепції до Програми розвитку, за якою місто мало б жити наступні 5-10 років.

Створення цього документа вимагає зусиль багатьох фахівців, насамперед урбаністів. Не стане зайвим і закордонний досвід у цій галузі. Саме для цього Інститут розвитку міста запросив до Львова директора Краківського відділу Інституту територіального і комунального планування, професора Зиґмунта Зьобровського. У середу пан Зьобровський прочитав перед учасниками семінару (для депутатів міської ради, архітекторів, науковців) доповідь на тему “Перспективи планування розвитку міста Львова на тлі урбаністичних тенденцій західноєвропейських міст”.

Професор Зьобровський вважає, що основою розвитку міст Європи є конкуренція між ними. Внаслідок цієї конкуренції відбувається змагання у суспільному та економічному розвитку міст, у доступі до інвестицій, у підвищенні туристичної привабливості. З іншого боку, необхідно максимально використовувати внутрішні резерви фінансування і не допускати відпливу з міста капіталів. Мешканці великих міст Європи цінують якість життя. Для них уже недостатньо мати комфортне житло, бо важливим стає його розташування, доступність до місця праці та сфери обслуговування, престижність, безпека, рекреаційні можливості.
Місто з великим потенціалом конкуренції – це місто, що забезпечує своїм мешканцям великі можливості та мінімальні загрози. Місто з власним обличчям.

Шансом для Львова, на думку професора, повинні стати європейська автострада А-4 та залізниця з західним стандартом колії. Якщо ці інвестиції не будуть реалізовані, то місто може опинитися за межами загальноєвропейських транспортних магістралей. Важливими чинниками розвитку міста має бути залучення до міста великих банків та відомих фірм, які повинні підняти його престиж.

На думку З. Зьобровського, стратегічне планування мусило б чітко розділити територію міста та прилеглих громад на зону, вільну для забудови, проміжну зону та зону, де взагалі не можна нічого будувати, щоби не зіпсувати історичний ландшафт. Для того, щоб сконцентрувати кошти громади, треба обрати декілька стратегічних зон, інвестиції в які принесуть найбільший ефект. У місцях існуючої щільної забудови недоцільно використовувати нечисленні вільні ділянки для житлового будівництва. У цьому випадку треба створювати нові місця праці.

Щодо історичних міст, таких, як Львів чи Краків, то тут потрібно дуже обережно підходити до нового будівництва та реконструкції існуючої забудови. Причому треба звертати увагу не лише на охорону культурних пам’яток, але й на збереження природних об’єктів. Необхідно охороняти ці об’єкти від натиску агресивного прагматичного капіталу.

Доповідь професора Збіґнєва Зьобровського викликала багато запитань та жваву дискусію. Декого з присутніх, зокрема, цікавило, чи не доцільно припинити розвиток міста взагалі? Професор звернув увагу, що треба розрізняти кількісні та якісні зміни. Бо навіть зменшення населення не є ознакою регресу, адже тоді зростає людність приміської зони. Тим більше, що зараз третина населення України проживає в селах, а при економічному зростанні більшість цих людей знову потягнеться до великих міст.

Головний архітектор Львова В. Швець відзначив, що такі заходи, які проводить Інститут розвитку міста, дуже потрібні, тож їх треба робити більше. “Раніше стратегію диктувала тоталітарна влада, тепер цим має займатися міська громада, а ми є лише експертами та виконавцями,” – сказав він.

Директор Інституту розвитку міста Андрій Садовий підкреслив, що сьогодні владі важко, тому їй потрібна допомога громади, яка зможе повернути хід подій і зупинити деградацію міста Львова.

POSTUP - ПОСТУП
№19 (677),
2 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Тарас Чорновіл упізнав свій голос на касеті майора Мельниченка

ПОГЛЯД
·У пошуках правди
·Від сьогодні води на Сихові не буде
·Парадокси Безсмертного

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Як пересічному львів"янинові врятуватися від новокаледонського грипу?
·Львів"яни не хочуть скаржитися на корупціонерів
·КІЛЬКА СЛІВ
·Автоперевізники відмовилися від ультиматуму
·У військових судах свідчення дають навіть мерці
·Влада лобіюватиме фінансування екобезпеки

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Стратегія розвитку міста
·Уперше у Львові жінку відзначено церковним орденом

ПОСТУП З КРАЮ
·Олександр Мороз: Кучма зізнається...
·Тепер Кучма має Дубину...
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Справу Локербі закрито
·Відлуння землетрусу в Індії
·Європу віддано жіноцтву?
·Втеча російського дипломата

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Електроенергія дорожчає
·Японська економіка - в хисткому становищі
·"Грамед" "Галичфарму" - не конкурент
·СВІТ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Корифей львівської вулиці
·Поетична вегетація
·Пані Білєцка з довоєнного міста

АРТ-ПОСТУП
·Право на вигадку, або Про смаки не сперечаються?
·Малоросійський водевіль

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·А ти придбав реєстраційний талон?
·День народження "буржуя"

СПОРТ-ПОСТУП
·"Динамо" та "Шахтар" можуть здійснити грандіозний обмін
·Балканська помста збірної України
·ФУТБОЛ
·Канадці продали свою гордість

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція