BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 2 ЛЮТОГО 2001 року |

Тарас Чорновіл упізнав свій голос на касеті майора Мельниченка

ПРЯМА МОВА

У справі “касетного скандалу” з’являються нові факти. Народний депутат України Тарас Чорновіл прослухав записи, які передав в Україну майор Микола Мельниченко і де було записано його розмову з Президентом України. Учора кореспондент “Поступу” розмовляв із Тарасом Чорноволом, і той підтвердив, що на плівці майора Мельниченка справді записано його голос.

– Тарасе, чи запис, зроблений майором Мельниченком, на вашу думку, автентичний?

– Так, я прослухав запис і абсолютно, стопроцентно, підтверджую, що на плівках записана моя розмова. За всіма параметрами: за самим текстом, за тональністю, за всім. Я розмову з Президентом пам’ятаю мало не дослівно і тому можу підтвердити, що це була саме вона, і про жодні інші нюанси чи підробки не може бути мови.

– Про що ви розмовляли з Леонідом Кучмою?

– Я ще раз хочу застерегтися, що розмова велась у кабінеті Президента з найвищою посадовою особою в державі, на яку в той момент я покладав більше надій, аніж тепер. Зокрема, мав надію, що він буде зацікавлений у тому, щоб опертися на національно-демократичні сили, а не на олігархічні, як це є сьогодні. Я йому подякував, що він заклопотаний долею національно-демократичних сил, проблемою об’єднання Руху. Після цього він сказав доволі гарні слова про те, що Рух повинен об’єднатися, що це дуже велика справа. Після того розмова зачепила можливі варіанти об’єднання, зокрема за варіантом Бойка, який тоді формував іще не третій Рух, а проміжну нереєстровану структуру, яка мала моментально влитись у Народний рух України. Кучма тоді ще зазначав, що проблема Руху – це проблема лідерства.

Потім його зацікавило, як би поставились у НРУ до можливого очолення Руху Олександром Лавриновичем. Я відповів, що вважаю це абсолютно недоречним, що в Русі це не сприймуть із тієї причини, що за Лавриновичем виникає досить багато зв’язків із СДПУ(о) та з “Яблуком”, а в Русі у принципі не сприймають цього. Тому що це б означало передачу Руху під вплив СДПУ(о), що неприпустимо. Тоді в Кучми була тирада, що справді, як же це можна: Лавринович був людиною, з котрої почався розкол Руху через те, що він привів Бродського в Рух. От у такому стилі. Це – окремі моменти з розмови.

А закінчилася розмова тим, що я, вже стоячи посередині кабінету, на певній відстані від того диванчика, дав йому конверт, у якому було 12 зернят із того
КамАЗа, який зупинив дорогу батькові. Ми планували провести десь через тиждень акцію “Поле В’ячеслава Чорновола”, яке мали засівати. Ми ці конверти всім роздавали, хто був знайомий із батьком. І я вирішив цей конверт дати йому. У зв’язку з цим, наскільки мені здалося (тут я не беруся стверджувати – це визначить експертиза), та частина розмови, яка відбувалась усередині кабінету, на відстані від диванчика, записана дещо тихіше, хоча за це я ручитися не можу.

– А саму розмову з Кучмою ви вели, сидячи на диванчику?

– Кучма сидів на тому диванчику, а я сидів у кріслі біля диванчика.

– Коли ви заходили в кабінет Президента, вас обшукували?

– Ні, не обшукували. При вході в Адміністрацію Президента треба було пройти через металошукач, показати документи. Перед приймальнею був іще один металошукач, де абсолютно всі металеві речі треба було викласти.

– А перед кабінетом Президента стояв охоронець?

– Біля кабінету стояв офіцер із Управління державної охорони.

– Коли ви збираєтеся робити офіційну заяву з цього приводу?

– Я хочу сказати, що те, що я зараз говорю – це вже підтвердження, і я ні від кого не приховую цього. Офіційна заява, оскільки мені розходиться не на якихось популістських моментах, буде зроблена після того, як я прослухаю ці касети у присутності членів тимчасової слідчої комісії Верховної Ради й у їхній присутності під присягою підтверджу, що це автентична моя розмова. Тобто, щоби відбувся сам юридичний момент, особливо для мене визначальний. Після того я вже зможу робити офіційні заяви і буду наполягати, щоби прокуратура допитала мене як свідка у справі Мельниченка.

– На ту розмову вас запрошував Президент?

– З розмовою виникла така ситуація. Оскільки в той час я зондував особливості отої ідеї Богдана Бойка, – вона мене справді цікавила, – я знав, що Бойко теж консультується з Президентом, і вирішив із ним (Президентом. – О.Я.) ще мати справу. І, наскільки я знаю, мабуть, Богдан Бойко, а може, хтось інший ініціював цю зустріч. Я не знаю, хто був безпосереднім ініціатором, я сам не напрошувався, мене запросили з Адміністрації Президента телефоном. Мені зателефонували до Львова і сказали, що наступного дня об 11-й годині ранку я там маю бути. Мене шукали вже два дні, та я був у роз’їздах.

– А пам’ятаєте, коли саме відбулася розмова?

– Десь кінець вересня – сам початок жовтня.

– На вашу думку, як розгортатимуться події далі, після того, як ви офіційно підтвердите автентичність цих касет?

– Оскільки буде офіційне підтвердження, я думаю, що ще ряд осіб погодиться дати юридичні свідчення – не особисті заяви, а свідчення. Я думаю, це буде Турчинов, може, інші. У принципі двох свідків досить, аби поставити питання про те, що розмови в кабінеті велися. Юридично це буде підтверджено. Після того – питання про некомпетентність або політичну заангажованість і неправдиві дані, виявлені парламентом з боку Потебенька. Можна буде жорстко ставити питання про його невідповідність посаді. По-друге, це стане побічним доказом у справі Георгія Ґонґадзе, оскільки це доводить, що можна було записати розмову Кучми з Кравченком, що технічних перешкод для цього не було.
Крім того, можна буде на основі моєї плівки, яка буде підтверджена, проаналізувати технічні можливості звучання і зробити аналогічні накладання на голос Президента і його силових міністрів на інших касетах. Якщо буде підтверджена і їхня автентичність, тоді вже питання про відповідальність: чи там є склад злочину, чи немає, вже мають вирішувати інші органи.

– Турчинов казав, що він прослухав 5-10 хвилин, хоча розмова тривала близько 20 хвилин. Ви слухали теж тільки уривок?

– Знаєте, я поки що слухав тільки уривками. Єдине: щодо хвилин, щодо часу загалом, я припускаю, що у всіх людей, котрі потрапляють у такі високі кабінети, трохи неадекватне сприйняття часу. Мені здавалося, що наша розмова тривала щонайменше тридцять хвилин, а за обсягом запису виходить, що вона тривала 15 хвилин, не більше. Я пригадую, що в розмові були доволі тривалі паузи, а диктофон вмикався тільки на звук. Тоді, очевидно, що розмова більше як 20 хвилин не тривала.

– Коли ви прослуховували записи, хто був при цьому присутній? І де ви їх слухали, як це відбувалося?

– Чому я і кажу, що це було попереднє прослуховування. Тому що це був запис, переданий через Інтернет. Він був на цифрових носіях у кабінеті когось із помічників Олександра Мороза. Та за цим інтернетівським варіантом свідчити не можна. Свідчення мають бути на аналогових носіях, які я вже прослухав. І запис є абсолютно автентичним.

– Тобто ви слухали на комп’ютері?

– За першим разом я слухав на комп’ютері.

Розмовляла Ольга ЯЦЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№19 (677),
2 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Тарас Чорновіл упізнав свій голос на касеті майора Мельниченка

ПОГЛЯД
·У пошуках правди
·Від сьогодні води на Сихові не буде
·Парадокси Безсмертного

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Як пересічному львів"янинові врятуватися від новокаледонського грипу?
·Львів"яни не хочуть скаржитися на корупціонерів
·КІЛЬКА СЛІВ
·Автоперевізники відмовилися від ультиматуму
·У військових судах свідчення дають навіть мерці
·Влада лобіюватиме фінансування екобезпеки

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Стратегія розвитку міста
·Уперше у Львові жінку відзначено церковним орденом

ПОСТУП З КРАЮ
·Олександр Мороз: Кучма зізнається...
·Тепер Кучма має Дубину...
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Справу Локербі закрито
·Відлуння землетрусу в Індії
·Європу віддано жіноцтву?
·Втеча російського дипломата

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Електроенергія дорожчає
·Японська економіка - в хисткому становищі
·"Грамед" "Галичфарму" - не конкурент
·СВІТ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Корифей львівської вулиці
·Поетична вегетація
·Пані Білєцка з довоєнного міста

АРТ-ПОСТУП
·Право на вигадку, або Про смаки не сперечаються?
·Малоросійський водевіль

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·А ти придбав реєстраційний талон?
·День народження "буржуя"

СПОРТ-ПОСТУП
·"Динамо" та "Шахтар" можуть здійснити грандіозний обмін
·Балканська помста збірної України
·ФУТБОЛ
·Канадці продали свою гордість

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Макіяж: історія й еволюція