BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 ЛЮТОГО 2001 року |

Коштуніца пропонує судити НАТО

ТРИБУНАЛ

Святослав ЦЕГОЛКО

Давос-2001 проходив під знаком Прибалтики та балканських держав. Три прибалтійські країни для світових бізнесменів асоціювалися зі стабільністю та прогнозованістю. Балканські ж (Югославія та Хорватія) – це непередбачуваність, збагнути яку намагалися учасники кількох десятків спеціальних давоських конференцій. Проте якщо Захід і зрозумів, що Хорватія співпрацюватиме з Гаазьким трибуналом та, за словами президента Стіпе Месича, “намагатиметься допомогти відшукати хорватських злочинців”, то позиція Югославії, а надто її президента Воїслава Коштуніци, залишилася поза межами розуміння.

Напередодні Коштуніца “образив” гаазьку леді Карлу дель Понте. Він сказав, що не бажає з нею розмовляти, оскільки у дель Понте для цього замалий ранг.
Пізніше, під тиском Демократичної опозиції Сербії (партії, завдяки якій Коштуніца переміг на виборах), “недосяжний” президент Югославії змінив свою позицію. Він зустрівся з дель Понте. Проте вимог Гаазького трибуналу так і не прийняв. Коштуніца сказав дель Понте, що Мілошевича повинні судити вдома.
Офіційний Белград у середині січня відмовився також видавати Гаазі 27 сербів, яких звинувачують у злочинах, скоєних проти людства. У Давосі Коштуніца оголосив, що “питання співпраці з Гаагою – це справа життя і смерті”.
Природно постає запитання – чиєї смерті? Якщо Белград і далі опиратиметься гаазьким вимогам, то югославську економіку невдовзі спіткає фінансова смерть.
Зараз у Югославії – 40% безробіття. Сам Коштуніца визнав у Давосі, що без економічної допомоги Заходу країна опиниться у гіперкризі. Сполучені Штати минулого тижня наголосили, що питання надання Югославії кредитів залежить від позитивної відповіді Белграда на гаазький запит. Якщо ж нова адміністрація піде на екстрадицію Мілошевича, то часткова політична смерть чекає на самого Коштуніцу. Понад 40 відсотків сербів, за опитуванням агенції Beta, підтримують ідею суду над колишнім диктатором саме у Югославії. До речі, арешт Слободана Мілошевича відбувся саме під час перебування Коштуніци у Давосі. Масових демонстрацій не було. Проте арешт колишнього президента не є для нього вельми відчутним. Суду над “Слобо” ще не починали. Йому просто заборонено виходити з дому (до свого арешту Мілошевич міг із охоронцями пересуватися лише Белградом).

У Давосі югославський лідер заявив, що за злочини проти югославського народу в Гаазі повинен відбутися суд і над керівництвом НАТО. Для багатьох було доволі несподіваним, що з вуст лідера нової Югославії прозвучала вимога, якої неодноразово домагався режим Мілошевича. Але якщо ближче придивитися до Коштуніци (як до сербського націоналіста, що до свого обрання президентом не раз засуджував повітряну атаку НАТО проти Югославії), то стає зрозуміло, що це своєрідне продовження політики Мілошевича зовсім не є несподіваним. Навіть більше: ця його заява дуже добре відображає настрої більшості сербів, які однаково не люблять і Мілошевича, і НАТО. А що ж Захід? Захід що має сили намагається підтримати демократичні перетворення в країні і схильний не помічати деяких фактів (не випадково ж більшість західних ЗМІ проігнорували цю заяву Коштуніци). Цікаво, що на початку січня Коштуніца оголосив, що рішення белградського суду, за яким винними в геноциді сербів є лідери та міністри закордонних справ США, Канади, Великобританії, Німеччини, Франції та Італії, є неправильним. А тому керівництво цих країн може більше не боятися переслідувань на території Югославії.

Коштуніці довелося скоротити програму свого візиту в Давос і повернутися в Белград через погіршення ситуації на півдні Сербії. У неділю ввечері албанські терористи напали на сербську армію. Як наслідок, один військовослужбовець загинув, четверо отримали поранення. За словами Коштуніци, албанці намагалися таким чином спровокувати сербів до нової війни. Відомо, що Армія визволення Косово розпочала боротьбу за приєднання до провінції буферної зони між Косово та Сербією і південних районів Сербії.
Щодня цього тижня на півдні Сербії відбувалися теракти. Позавчора у розділеному місті Косовська Мітровиця албанці побили шість сербських спостерігачів ОБСЄ. Чотири з потерпілих спостерігачів – жінки. Учора Сполучені Штати і Європейський Союз засудили дії “албанських екстремістів”. А найбільш лояльний до Заходу міністр юстиції Югославії Владан Батич, який заявив Карлі дель Понте, що рано чи пізно Белград погодиться з видачею Мілошевича, учора наголосив, що Гаага повинна провести розслідування також і вбивств, які здійснила Армія визволення Косово на чолі з Хашімом Тачі. Батич шукає компромісу з Коштуніцою, тому його заява досить симптоматична. Можна навіть припустити, що за голову Тачі чинний югославський істеблішмент погодився би віддати голову Мілошевича.

POSTUP - ПОСТУП
№18 (676),
1-7 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Смерть на дорозі
·Росія передає Україні фрески Михайлівського собору

ПОГЛЯД
·Італійський циклон зносить із рейок львівські трамваї
·Четвірко новонароджених львів"ян переїжджає в нове помешкання
·МОРІТУРІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Школи закрили на карантин через епідемію грипу
·На Львівському летовищі горів літак
·Мерія розробить генплан міста фахово: дешево і нашвидкоруч
·КІЛЬКА СЛІВ
·Політв"язні вимагають від Росії виплати компенсацій
·В Україну намагалися ввезти м"ясо сумнівної якості
·Велика втрата гідного сина українського народу

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·У загибелі "Пам"яті Меркурія" звинувачують капітана
·Жертва стереотипів
·Віктор Шишкін: Відставка Потебенька нічого не дасть
·Сергій Головатий звинувачує Генеральну прокуратуру
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Ширак заступився за вірмен
·Армія погрожує захопити владу
·Чеченський опір не вщухає
·Піночет чекає суду
·Коштуніца пропонує судити НАТО

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Галицькі націоналісти і східні конформісти
·Галичина в темряві

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Убивця страждав манією величі
·Путівки на відпочинок видавали незаконно
·Украдений пулярес

АРТ-ПОСТУП
·"Все, що минуло - світло..."
·Остап Сливинський: особистість, що стане постаттю...
·"Асоціації 2000" - асоціації є, виставки нема

СПОРТ-ПОСТУП
·"Спартак" женуть на Кіпр
·Марадона знову "відзначився"
·ФІФА і УЄФА помирилися
·Французи знову здивували футбольний світ
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Усе почалося з поцілунку
·ГОРОСКОП