BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 1-7 ЛЮТОГО 2001 року |

Віктор Шишкін: Відставка Потебенька нічого не дасть

ПРЯМА МОВА

– Свого часу Ви очолювали Генпрокуратуру, однак зараз Ви є одним із найвідоміших опонентів Президента Кучми і жорстко критикуєте дії теперішньої Генпрокуратури, яка, на Вашу думку, перетворилася на один із найбільш дієвих інструментів політичного тиску в країні. Чи не вважаєте Ви, що в цьому є частка і Вашої вини?

– Взагалі, на мою думку, Генпрокурор – це більше політична посада, ніж правнича. Після проголошення Незалежності я очолив Генпрокуратуру з подачі Народної Ради, до якої я тоді належав (фактично, першої антикомуністичної опозиції у Верховній Раді).

Структура, яка є сьогодні, будувалася ще в ті часи, але нині ми можемо говорити про збереження лише однієї ознаки цієї структури – організаційної.

– Одна з вимог, яку зараз опозиція висуває до Президента, – відставка Генпрокурора. Ви вважаєте, що це допоможе вирішити теперішню політичну кризу?

– Прокуратура зараз цілком інша – за напрямками своєї роботи, методологією, завданнями. Тобто це зовсім не та структура, яку я розпочинав будувати після проголошення Незалежності України.

Однак якщо Потебенька навіть і звільнять, то в структурі нічого не зміниться.
Згідно з нинішньою Конституцією, на відміну від тих положень, які існували тоді, коли я працював Генпрокурором, сьогодні Генпрокуратура майже повністю підпорядкована Президентові України, оскільки саме він призначає Генпрокурора, хоч і за погодженням із парламентом. Але звільнити його Президент може без згоди парламенту, тобто одноособово. Звичайно, що сьогодні будь-яка особа повинна бути підпорядкована саме Президентові, аби виконувати політичне завдання, яке йде від нього. Чи буде Потебенько, чи хтось інший – перед ним постане альтернатива трьох можливих напрямків поведінки: або не приходити на цю посаду, якщо він заздалегідь вважає, що не буде виконувати завдання Президента, або прийти на цю посаду і бути звільненим через тиждень-два; або виконувати ті завдання, які сьогодні виконує Потебенько.

– Скажіть, будь ласка, Ви переконані, що силовики таки підуть у відставку?

– Можна сказати – і так, і ні. Якщо “так”, то ситуація зміниться за двох умов. Якщо в нашого батька Президента залишилася хоч краплина совісті, то він сам піде у відставку. Якщо ж у нього тої краплини немає, то все – у руках народу. Якщо народ зрозуміє, що усунути сьогоднішнє політичне керівництво в Україні можна лише шляхом сербсько-белградського варіанту, – значить, також можна усунути цей режим. Я маю на увазі – конституційний, ненасильницький шлях.

“Ні” ми можемо сказати тоді, коли нема ні краплини совісті у Президента та в його оточення, представників силових структур, включаючи Генпрокуратуру, – і народ, який пастиме задніх, залишиться байдужим. Не ті люди, які мерзнуть у наметах і в Тернополі, і в Житомирі, і в Києві, а мається на увазі той величезний загал, який дійсно може впливати на сьогоднішню владу.

– Ви згадали про один із варіантів вирішення нинішньої політичної кризи – белградський. Чи бачите Ви в Україні такого лідера, який, як Коштуніца в Югославії, може стати обличчям революції? Чи Юлія Тимошенко може стати таким лідером? Чи Ющенко, якому зараз можна прогнозувати коротке життя на посаді прем’єр-міністра? Чи є якась третя сила?

– Це дуже болюче для мене питання. Українці не можуть знайти собі одного лідера – або купу з’єднаних лідерів, що також можливо у демократичному суспільстві.

Можливий лідер на лівому фланзі. Це – народний депутат Олександр Мороз. Сьогодні він набагато випередив свого конкурента серед лівих Симоненка. Я вважаю, що саме з боку переважної більшості представників комуністичної партії сьогодні існує загроза для української державності. Що стосується інших – некомуністичних – лівих сил, то, як на мене, вони є нині державницькими. Це я говорю особливо для західних регіонів України, в яких весь час лякають “червоним жупелом”. Я би хотів, щоб ми відокремлювали поведінку лідерів Компартії від дій лідерів інших партій лівого табору. Мороз нині може бути таким лідером.

Що стосується правого табору, до якого, вважаю, належу і я, то, на жаль, такого лідера в нас немає.

Юлія Тимошенко і Ющенко стоять на державницьких позиціях. Інше питання: хто в нашій політиці є справді мужнім? На жаль, Віктор Ющенко не проявив достатньо бійцівських якостей, особливо упродовж останніх місяців і тижнів. Головне завдання лідера – він повинен бути прапором, якого не вмовляють, а який сам стає на чолі, або готовий стати на чолі. Ющенко такого бажання ще не виявив.
Що стосується Юлії Тимошенко, то завдяки тому, що свого часу більшість підприємців від енергетики балансували на грані порушення закону, а може, і порушували закон, то саме з цього боку може бути й недовіра до цього лідера, хоча її особисті бійцівські якості набагато кращі, ніж в Ющенка. Тимошенко дійсно “хлопець у спідниці”, “амазонка”, вона може бути бійцем.

Розмовляли Кость БОНДАРЕНКО і Роман ЧАЙКА

Повну версію цього інтерв’ю з коментарями політиків і політологів можна почути в четвер, 1 лютого, в ефірі Радіо “Ініціатива” (102,5 FM). Початок –
о 19.00

POSTUP - ПОСТУП
№18 (676),
1-7 ЛЮТОГО 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Смерть на дорозі
·Росія передає Україні фрески Михайлівського собору

ПОГЛЯД
·Італійський циклон зносить із рейок львівські трамваї
·Четвірко новонароджених львів"ян переїжджає в нове помешкання
·МОРІТУРІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Школи закрили на карантин через епідемію грипу
·На Львівському летовищі горів літак
·Мерія розробить генплан міста фахово: дешево і нашвидкоруч
·КІЛЬКА СЛІВ
·Політв"язні вимагають від Росії виплати компенсацій
·В Україну намагалися ввезти м"ясо сумнівної якості
·Велика втрата гідного сина українського народу

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·У загибелі "Пам"яті Меркурія" звинувачують капітана
·Жертва стереотипів
·Віктор Шишкін: Відставка Потебенька нічого не дасть
·Сергій Головатий звинувачує Генеральну прокуратуру
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Ширак заступився за вірмен
·Армія погрожує захопити владу
·Чеченський опір не вщухає
·Піночет чекає суду
·Коштуніца пропонує судити НАТО

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Галицькі націоналісти і східні конформісти
·Галичина в темряві

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Убивця страждав манією величі
·Путівки на відпочинок видавали незаконно
·Украдений пулярес

АРТ-ПОСТУП
·"Все, що минуло - світло..."
·Остап Сливинський: особистість, що стане постаттю...
·"Асоціації 2000" - асоціації є, виставки нема

СПОРТ-ПОСТУП
·"Спартак" женуть на Кіпр
·Марадона знову "відзначився"
·ФІФА і УЄФА помирилися
·Французи знову здивували футбольний світ
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Усе почалося з поцілунку
·ГОРОСКОП